Pojïte s námi do bijáku aneb Kino, biograf, bijásek
Máte zrovna volnou chvíli, kousek vzácného èasu? Staèí se jen v pohodlí posadit a kliknout na odkaz krátkého filmu, který je v¾dy po ruce. Iluze velkofilmu nás uvede do seriálu amatérských snímkù z rùzného prostøedí, nevypulírovaného profesionální úpravou a dokonalou technikou. Nabídne vám prostý námìt, jaký za¾íváte dennì pøi své práci, pøi ¾ivotì rodiny a bì¾ných starostech. Uká¾e vám na místa, kde jste ještì nebyli, nebo jste je shlédli ponìkud jinak a upomene vám pohledy vašich vzpomínek z fotografií, které jste pøi cestování nasbírali. Poslechnete si hudbu, která vás uklidní nebo uvede do pøíjemné nálady s pohledy na památky a významná místa naší zemì. To vše mù¾ete spatøit v novém seriálu amatérských snímkù, které mimo dobré nálady pøinesou i plno inspirace. Dopøejme si prosté krásy a poutavých pohledù na SeniorTipu.
* * *
Cesta kolem Hamerského potoka
Šumavské plánì, nìmecky zvané gefilde daly jméno horským obcím Kvilda a Horská Kvilda. Ú¾asná, plná, š»avnatá zeleò širokého údolí s meandrujícím potokem, který si v této èásti, na úpatí hory Antýgl, zachoval pozùstatky po rý¾ování zlata a starých hamrech. Svìdèí o tom mohutné sejpy a zlatonosné rozsypy a strouhy.
Cestou od bývalé osady Hamerské domky se Hamerský potok mìní ve dravou bystøinu, zaøíznutou mezi horské svahy. Sleduje ho formanská cesta, nyní turistická stezka po modré z Horské Kvildy na Antýgl. Romantické výhledy vzbuzují celých sedm kilometrù pravé nadšení pro fotografy a filmaøe. Autor se inspiroval pohledem na jiskøivou vodu, perlící se v paprscích slunce, pøeskakující balvany všech tvarù a tiše protékající tùòkami s kapradím.
Svahy nad potokem jsou místy proøídlé a poseté bílými kmeny pora¾ených smrkù pøi likvidaci následkù øádìní orkánu Kyrill v lednu 2007. Orkán tehdy zásadnì zmìnil tváø Šumavy. Odklízení následkù trvalo mnoho let. Vítr o rychlosti 145 kilometrù v hodinì lámal stromy jako sirky a ohýbal kovové zábradlí mùstku jako z papíru. Pozùstatky jsou ještì dobøe viditelné ve filmu.
Romantická cesta ve snímku, vás urèitì zláká k návštìvì tohoto nádherného prostøedí, kde na konci cesty najdete pohostinné obèerstvení na soutoku s Vydrou.
Film Vlèí návraty svým názvem naznaèuje, ¾e na Šumavì kdysi vlci bì¾nì ¾ili a¾ do doby, kdy byli na konci …..století vyhubeni. Proto snímek zaèíná smutným zavytím a dvìma výstøely s následným pohledem na památník místa a dobu kde byl zastøelen poslední vlk na Šumavì. Péèí Národního parku Šumava bylo vybudováno Informaèní centrum Srní s oborou. Souèástí venkovního areálu je vlèí tøíhektarový výbìh s vyhlídkovou lávkou a krytými pozorovacími pøístøešky tøi a¾ ètyøi metry nad úrovní terénu.
Ke spatøení ¾ivých èlenù vlèí rodinky je potøebné štìstí. V dobì natáèení nám štìstí nepøálo, dalekohledy nepomohly a èas krmení byl daleko. Pro podobné pøípady jsou návštìvníkùm promítány filmy z kamer, umístìných ve výbìhu s poutavým výkladem prùvodce støediska.
Kozích stezek existuje nìkolik. Jsou zajímavé, nìkteré pro turisty nároèné, ménì schùdné, ale jedna z nich je zcela originální. Vede Jelením pøíkopem Pra¾ského hradu a má bohatou historii a význam. Jelení pøíkop tvoøí pøírodní roklina, kterou protéká potok Brusnice. Pøídomek jelení má z doby císaøe Rudolfa II., kdy se zde chovala lovná zvìø, která se zde prohánìla a¾ do konce 18. století.
Film pochází z doby mimoøádnì povoleného pøístupu veøejnosti pøed nìkolikaletým uzavøením prostoru z dùvodù oprav a rekonstrukce. Pra¾áci a návštìvníci Prahy tak mohli spatøit celou dolní trasu se spojovacím tunelem a horní èástí s medvìdincem na vlastní oèi a nemuseli se spokojit jen pohledem z dolní zatáèky v Chotkových sadech na ozbrojenou hlídku za oplocením.