Pojïte s námi do bijáku aneb Kino, Biograf, Bijásek
Máte zrovna volnou chvíli, kousek vzácného èasu? Staèí se jen v pohodlí posadit a kliknout na odkaz krátkého filmu, který je v¾dy po ruce.
Iluze velkofilmu nás uvede do seriálu amatérských snímkù z rùzného prostøedí, nevypulírovaného profesionální úpravou a dokonalou technikou.
Nabídne vám prostý námìt, jaký za¾íváte dennì pøi své práci, pøi ¾ivotì rodiny a bì¾ných starostech. Uká¾e vám na místa, kde jste ještì nebyli, nebo jste je shlédli ponìkud jinak a upomene vám pohledy vašich vzpomínek z fotografií, které jste pøi cestování nasbírali. Poslechnete si hudbu, která vás uklidní nebo uvede do pøíjemné nálady s pohledy na památky a významná místa naší zemì.
To vše mù¾ete spatøit v novém seriálu amatérských snímkù, které mimo dobré nálady pøinesou i plno inspirace. Dopøejme si prosté krásy a poutavých pohledù na SeniorTipu.
* * *
Streetartist Chemis
Jednoho rána jsem se probudil a na druhé stranì ulice jsem spatøil na oprýskané zdi domu velký fascinující obraz, který mi hned padl do oka a na mne silnì emoènì zapùsobil a nedalo mi to, abych nevzal kameru a tento velice smutný výjev bezmocnì schouleného dìvèátka nenafilmoval. Obraz vùbec nepotøeboval nìjaký slovní doprovod a bìhem nìkolika dnù obletìl celý svìt. Ka¾dý hned pochopil, co tím chtìl výtvarník lidem vzkázat, ¾e je symbolem odporu proti hrùzostrašné válce v nedaleké zemi od nás na Ukrajinì, pøi které nejvíce trpí bezbranné dìti. Autorem této streetartové malby je Kazachtánec ètyøicetiletý umìlec Dimitrij Proškin alias Chemis, ten sprejer, co ho pøed èasem zatkla naše policie a dostal za trest 100 hodin veøejných prací. Proškin patøí mezi nejvýznamnìjší sprejery a to nejenom u nás ale po celém svìtì. Jeho malby najdete na karibském ostrovì Aruba anebo na Golanských výšinách. Mnozí ètenáøi si budou mo¾ná pamatovat na jeho malbu plaèícího Masaryka.
Tento videoklip je mou vzpomínkou na dávná léta a na mé první pøijímání pøed osmdesáti roky. Film jsem natoèil v Den otevøených dveøí v kvìtnu tohoto roku v kostelíku Svatého Vojtìcha v Praze v Libni, kde jsem pøed 80 lety pøijímal mé první svaté pøijímání. Tento secesní øímskokatolický kostelík byl postaven v letech 1904 a¾ 1905 podle projektu architekta Matìje Blechy a rád na nìj nostalgicky vzpomínám.
Vzpomínám na své první pøijímání, vzpomínám jak poklekávám u zpovìdnice a øíkám “Pochválen buï Pán Je¾iš Kristus“. Jdu poprvé ke svátosti smíøení a vyznávám se z høíchù, kterých lituji a chci se polepšit. Kdy¾ uslyším Pán ti odpustil høíchy, jdi v pokoji, odpovím Bohu díky a rozlouèím se s Pánem Bohem...
Filmový snímek je tvoøen galerií obrázkù Vesuvu a Neapolského zálivu autorky Jany Haasové. Tématice geologie, vulkánù a krajin sopeèného pùvodu s obnovující se vegetací se autorka vìnuje ji¾ mnoho let. Pøijmìte prosím její pozvání, s pøáním hezkého zá¾itku.
„Ještì døíve, ne¾ naše Èeské støedohoøí jsem asi ve svých šesti letech poznala Vesuv – staèil jediný pohled na starou pohlednici Neapolského zálivu, a tato, v té dobì kouøicí hora mi uèarovala natolik, ¾e jsem se pozdìji zaèala zajímat o geologii a vulkány a krajiny sopeèného pùvodu jsem si zamilovala.
Vesuv byl aktivní od roku 1631 do roku 1944, bouølivá ohnivá dramata v 17. století pøitahovala malíøe z celé Evropy. Z té doby se zachovaly tisíce obrazù a rytin, které jsou v galeriích, muzeích, v soukromých sbírkách, ale i vulkanologické observatoøi Vesuvu, proto¾e jsou cenným dokumentem pro studium jeho aktivity.
Návštìva Vesuvu byla pro mne velkým impulzem k malování a psaní, mimo jiné mne tu zaujala i vegetace, která postupnì osídluje lávu. Namalovala jsem a nakreslila více jak stovku obrázkù Vesuvu, z nich¾ jsempro tuto galerii vybrala alespoò nìkteré.
Zdravím všechny návštìvníky a pøeji hezký zá¾itek. Jana Haasová“