Jen málokteré cizí slovo má tolik významù a jeho obsah si pøivlastnilo tolik oborù, jako právì asociace. V obecném smyslu znamená asociace sdru¾ování, spoleèenství, sdru¾ení, volné spojení, ale i pøedstavu na základì pøedchozí skuteènosti èi sdru¾ování rùzných pøedstav. Skalním fandùm kulatého nesmyslu se zcela jistì vybaví FIFA.
Chválení asociací je bohu¾el trochu ošidné, musíme dávat pozor, abychom nepøechválili. V¾dy» se zdá, ¾e v souèasné dobì se snad s rùznými asociacemi pøímo roztrhl pytel, stejnì jako s prezidenty v jejich èelech. A» u¾ se jedná o asociace sportovní, profesní, odborné, odborové èi ekonomické, nezanedbatelná èást z nich se chová velmi sobecky a hájí pouze zájmy svých èlenù a málokdy bere ohledy na problémy jiných asociací, tím ménì pak obèanù „neasociovaných“! Na pøíklad chválit naše souèasné èeské sportovní asociace asi pøíliš nelze, zejména ne tu fotbalovou. Nìkteré další asociace se dokonce zøejmì za toto oznaèení stydí a mazanì si dávají do svého názvu termíny jiné, na pøíklad svaz nebo komora. Tak¾e honem se musím vrátit k asociacím opravdu chvályhodným
Zcela jistì sem patøí asociace objektù v pøírodì ¾ivé i ne¾ivé. Jedná se o spoleèenství rostlin a ¾ivoèichù s charakteristickými druhy nebo i vzácnými endemity, tedy organizmy jinde se vùbec nevyskytujícími. Za asociace pova¾ujeme napøíklad i rùzné pøírodní útvary, na pøíklad skalní mìsta. Všech tìchto asociací si musíme vá¾it a je dokonce záhodno je chránit! Naštìstí se vyskytují zejména v národních parcích a chránìných krajinných oblastech.
Dále asi není pøíliš známé, ¾e astronomové zaøadili do rùzných asociací i hvìzdy, které spoleènì vznikly a mají spoleèné èetné fyzikální parametry. Vìøíte, ¾e hvìzdnou asociací je na pøíklad pøekrásné souhvìzdí naší zimní oblohy Orion? Za chvályhodné mù¾eme pova¾ovat i asociace v psychologii, jako¾to spojení mezi jednotlivými psychickými vjemy, pocity, náladami i myšlenkami. V¾dy» dokonce existuje asociativní pamì», pøi ní¾ se vybavují rùzné vzpomínky na základì jistých podobností.
Je velmi dobøe známo, ¾e naopak není dobøe èlovìku samotnému, je to dokonce citát z Bible, na co¾ jsme mo¾ná zapomnìli. Jedinci o samotì bývá smutno a je jen málo situací, kdy chceme být sami. Nejkrásnìjší chvíle pøece vìtšinou pro¾íváme ve dvou! Ovšem dva ještì nejsou asociace, nebo» – jak øíkali staøí latiníci – „Tres faciunt collegium“ – tedy, ¾e teprve tøi tvoøí spolek. Jen¾e - v tìch nejkrásnìjších intimních chvílích ten tøetí jaksi vadí, ¾e!
Spoleèné pro¾ívání zá¾itkù ve vìtším kolektivu, pota¾mo v asociaci, má jednu velmi zajímavou a naprosto výjimeènou vlastnost. Smutné a nepøíjemné zá¾itky se tak nìjak rozlo¾í na jednotlivé úèastníky a na ka¾dého pøipadne toho smutku ménì, co¾ je jistì chvályhodné. Kdy¾ je ale spoleèný zá¾itek naopak pøíjemný, tak tøeba¾e se rozdìlí na velký poèet lidí, nerozmìlní se, ale dokonce se vìtšinou chvályhodnì umocní! Do lítosti ovšem musíme v tomto pøípadì zahrnout, ¾e nìkdy to bohu¾el vede k ne¾ádoucímu skupinovému nadšení.
Nyní na závìr je opìt tøeba tuto chválu trochu odlehèit, tak¾e se vrátíme k asociacím v psychologii a dovolím si mírnì upravit a posunout v èase jednu starou anekdotu.
Na universitì tøetího vìku pøednáší mladá hezká docentka psychologie partii o asociacích a ve výkladu pou¾ívá i názorné pøíklady. Kdy¾ všechny po¾ádá, aby na chvíli zavøeli oèi, zejména mu¾ské osazenstvo 65+ ani nedutá. Pak docentka pomalu i rychle pøelévá vodu z velkého d¾bánu do menších sklenic z rùzných materiálù a po¾ádá posluchaèe, aby vyprávìli, co se jim pøi tom v mysli vybavilo. Nìkomu se vybavil bublající potùèek a nad ním poletující vá¾ky, co¾ docentka oznaèila za asociaci básnickou, jinému mohutný vodopád, jeho¾ vody by zkrotila hydroelektrárna, co¾ bylo oznaèeno za asociaci podnikatelskou. Nìkolik jedincù pak samo pøiznalo, ¾e zøejmì mìli asociace pijácké, nebo» slyšeli nalévání vína do sklenièek a ten mok pøímo cítili na jazyku. Pak ale jeden postarší odvá¾livec pøiznal, ¾e se mu vybavilo nádherné milování s dotyènou docentkou. Ta se sice neurazila, ale vùbec nedovedla takovou asociaci vysvìtlit. Zeptala se tedy, zda pán je vdovec èi starý mládenec a po jeho záporné odpovìdi ho vypeskovala, ¾e by alespoò ve svém vìku mìl být man¾elce vìrný. Šedivý pán se usmál a vysvìtlil, ¾e má svou ¾enu stále moc rád, a ¾e jí to vùbec nemù¾e vadit. Ona prý toti¾ dobøe ví, ¾e její staøík na dotyènou èinnost myslí neustále, ale bohu¾el stále u¾ pouze jen myslí!
Jak vidno – láska kvete v ka¾dém vìku a chvála budi¾ takovýmto krásným a neškodným asociacím.