Ji¾ nìkolik let je pro veøejnost zpøístupnìn zámek na Louèeni. Tisíce návštìvníkù sem jezdí pøedevším za souborem rùzných labyrintù v zámeckém parku, ale mohou si prohlédnout i zajímavou historickou expozici v interiérech zámku, která pøedstavuje ¾ivot na zámku za vládnutí Thurn – Taxisù.
V jednom ze sálù uvidí i obrovský obraz zpodobòující neobyèejnì pùvabnou mladou dámu. Je to Marie Thurn Taxis, rozená Marie Hohenlohe. Proto¾e jde o vskutku zajímavou osobnost, stojí zato si ji pøedstavit.
Marie Thurn–Taxis /princezna Marie Hohenlohe/
(* 28. prosince 1855, + 1934) se narodila v Benátkách, kde její otec princ Egon Hohenlohe – Waldenburg – Schillingsfürst slou¾il v rakouské armádì. Po matce pocházela z italského rodu Torriani. Dìtství strávila v Benátkách, v Palazzo Contarrini – Fasan, známém jako Dùm Desdemony, a na matèinì zámku Duino u Terstu.
Roku 1875 se provdala za svého vzdáleného pøíbuzného kní¾ete Alexandra Thurn–Taxis, majitele louèeòského panství. S Alexandrem se seznámila prostøednictvím svého bratra. Ten byl spolu s nìkolika pøáteli na návštìvì na louèeòském zámku.
S princem Alexandrem si u¾ívali radovánek, jezdili na koních po kraji a princ Hohenlohe – Waldenburg spadl a zlomil si nohu. Na základì telegramu pøijela jeho matka a s ní i mladá princezna Marie, do ní¾ se Alexandr zamiloval.
Po svatbì se pøestìhovali na zámek ve Mcelích, po smrti kní¾ete Huga Maxmiliána zpìt na louèeòský zámek.
Knì¾na Marie byla velmi vzdìlaná, mluvila plynnì nìmecky, francouzsky a italsky (èesky se ale nenauèila), milovala literaturu a poezii, psala romány a básnì, pøekládala, malovala, byla milovnicí hudby. Cestovala po Nìmecku, Francii, Itálii, ¾ila støídavì ve Mcelích, na Louèeni, v Duinu, v Benátkách, ve Vídni, stýkala se s umìlci a evropskou aristokracií.
Na louèeòský zámek si zvala celou øadu významných osobností z umìleckých a spoleèenských kruhù – pobýval zde napø. americký spisovatel Mark Twain, nìmecký básník Rainer Maria Rilke, zakladatel èeské hudební vìdy a estetiky Otakar Hostinský, z nedalekých Jabkenic sem zají¾dìl Bedøich Smetana, hostovalo zde Èeské kvarteto a Pra¾ské kvarteto.
Svoji knihu vzpomínek na Rainera Maria Rilka vydala Marie Thurn Taxis v roce 1932 v nakladatelství Oldenbourg – Corona (Mnichov – Berlín – Curych). Její dvousvazková korespondence s Rainerem Maria Rilkem vyšla poprvé v roce 1951 v nakladatelství Niehans & Rokitansky v Curychu.