TROJZUBEC
Strom k dosa¾ení dlouhovìkosti potøebuje mnoho podmínek. Nejhùøe na tom jsou mìstské stromy mající prostor, dostatek svìtla a tak rostou rychle. Neumí se ale bránit, nevytváøí spoleèenství jako v lesích a navzájem si nepomáhají. Ovlivòuje je nevhodné prostøedí, èlovìk který mu neustále oøezává vìtve a ta psí moè. O nìco lepší je situace v parku, ale jsou tam pøevá¾nì stejné druhy ani tam nevytváøí spoleèenství, které si doká¾e vzájemnì pomáhat. K dlouhovìkosti stromù je nutný pomalý rùst a tak i v parku lze najít jedince vyššího vìku. Také zále¾í na druhu stromu i kdy¾ v loòském roce stromem roku byla 75letá jabloò stále plodící. Rok pøed ní to byla borovice a letos 700let stará lípa. Spojuje je jen to, ¾e rostou osamocenì.
V Petrovicích na Ústecku nedaleko hranic s Nìmeckem roste osamocen modøín opadavý. Øíká se mu trojzubec, proto¾e jeho koruna kdysi dávno se rozdìlila a pøipomíná trojzubec. Podle místní povìsti rozdìlení zpùsobil blesk, ale odborníci tomu naklonìni nejsou. Není dokument, který by ho ukázal v mladém vìku. Také jeho parametry a vìk je odhadnut. Pne se do výšky 28 metrù, jeho obvod je kolem 638 cm a vìk 255 let. Prostì starý krasavec. Chodíme tam k nìmu èasto. Na jaøe se ptáme jak pøe¾il zimu a povzbuzujeme rùst nového jehlièí. Sledujeme, jak se mu daøí bìhem léta a na podzim mu pøejeme klidný a nerušený zimní spánek.
Je velmi fotogenický a tak dá práci vybrat tu jednu nejlepší fotku. Na podzim u¾ ho nefotíme, je stejnì smutný jako my a všichni se tìšíme na jaro a doufáme, ¾e se zase všichni setkáme.