Po celé jaro a v prùbìhu léta mù¾eme na vlhèích loukách, bøezích øek a potokù nebo lu¾ních lesích, od ní¾in a¾ do vyšších horských poloh, nacházet nápadnou rostlinu z èeledi brutnákovitých, rozvìtvenou, asi šedesát centimetrù a¾ metr vysokou, s ochlupenými stonky a listy a drobnými kalíškovitými kvìty. Okvìtní lístky má fialové, modrofialové, èervenofialové, rù¾ové èi bílé. Je to kostival lékaøský (Symphytum officinale).
Kostihoj lekársky je ostatnì jeho slovenský název.
Ji¾ ve dvanáctém století byl u nás vyu¾íván jaké léèivá rostlina. Obsahuje hlavnì tøísloviny, slizové látky, silice a alkaloidy, vápník, draslík, fosfor, allantoin a cholin. Sbírá se pøedevším koøen, nìkdy i list. Vzhledem k obsahu alkaloidù, které pøi delším vnitøním u¾ívání mohou poškozovat játra, se pou¾ívá pøedevším zevnì, a to ve formì masti nebo obkladù, pøedevším na zlomeniny, pohmo¾dìniny, odstranìní krevních podlitin, pøípadnì pøi zánìtu ¾il. Protizánìtlivé pùsobení je dáno pøítomností látky zvané kyselina rozmarýnová.
Ve støedovìku se u¾ívaly listy pøi otevøených zranìních, seèných a bodných ranách. Øíkalo se, ¾e je rostlinou rytíøù - cholin a allantoin v listech obsa¾ený podporují tvorbu èervených krvinek, které jsou nutné po nadmìrné ztrátì krve. Pøi zlomeninách kostí se koøeny nastrouhaly a pou¾ily stejným zpùsobem jako dnes sádra. Do kaše z koøenù se namoèilo plátno, konèetina se jím obalila a ještì se navrch naplácala další vrstva kaše. Obvaz ztvrdl, konèetinu zafixoval a obsahem léèivých látek zlomeninu vyhojil.
„Tinktura z koøene kostivalu má obdivuhodnou moc proti revmatismu a otoku kloubù,“ øíká známá rakouská léèitelka Maria Treben ve své knize Zdraví z bo¾í lékárny.
Její tinkuru si mù¾e vyrobit ka¾dý velmi jednoduše: ètyøi koøeny z kostivalu macerujeme dva týdny v pùllitru lihu èi èisté koøalky za oknem na slunci. Na bolavé klouby èi unavené svaly pùsobí toto mazání lépe ne¾ drahé farmaceutické prostøedky nabízené televizními reklamami.
Kostival by mìli zaøadit do svého jídelníèku pøedevším vegetariáni, nebo» obsahuje znaèné mno¾ství vitamínu B12, který se jinak v potravinách ne¾ivoèišného pùvodu nevyskytuje. Jeho listy mù¾eme upravovat tepelnì jako pøílohu.