BÁDEJ, OBJEVUJ, POZNÁVEJ S DIGITÁLNÍ KNIHOVNOU MSK
Moravskoslezská vìdecká knihovna v Ostravì ji¾ od roku 2005 vytváøí a spravuje obsah Digitální knihovny Moravskoslezského kraje.
Ta v souèasnosti obsahuje více ne¾ 1800 monografií a 100 titulù periodik. Zájemci o historii obcí, mìst a ¾ivot obyvatel v regionu zde najdou cenné informace.
„Digitální knihovna MSK obsahuje digitalizované dokumenty významné pro kulturní, spoleèenské, ekonomické, politické a nábo¾enské dìjiny obcí a mìst v Moravskoslezském kraji. Jde pøedevším o noviny, èasopisy a knihy z 19. a první poloviny 20. století, které jsou ulo¾eny v rùzných pamì»ových institucích regionu – archivech, muzeích a knihovnách. Zájemce však nemusí putovat za hledanými informacemi napøíè regionem, ale mù¾e si je prohlédnout a pøeèíst doma na svém poèítaèi nebo v Moravskoslezské vìdecké knihovnì,“ vysvìtlil námìstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo.
Znaèné èásti tìchto dokumentù ji¾ vypršela autorská práva, a jsou proto pøístupné volnì na internetu (napø. ostravský deník Duch èasu èi Opavský týdenník). V digitální knihovnì je v souèasnosti více ne¾ 700 000 zdigitalizovaných stran.
Kdo a proè mù¾e digitální knihovnu vyu¾ít?
„Zajímavá je urèitì pro ty, kdo se zajímají o historii svého mìsta èi obce nebo si doplòují informace o ¾ivotì svých pøedkù. Zájemci mohou èerpat napøíklad z velkého mno¾ství adresáøù, zorientují se tak v pøejmenovávaných ulicích, námìstích i budovách. Bonusem navíc jsou dobové reklamy, které o ¾ivotì bì¾ného èlovìka také hodnì vypovídají,“ zdùrazòuje Aleš Drahotušský, který v knihovnì dokumenty digitalizuje.
Milovníci regionální historie uvítají mo¾nost zaèíst se do dobových periodik a zjistit, jak pøelomové události vnímali jejich pøímí úèastníci èi svìdkové. „Aktuálnì lze zmínit kupøíkladu epidemii španìlské chøipky, která ve spoleènosti mediálnì rezonovala úplnì jiným zpùsobem ne¾ dnešní pandemie koronaviru. Vyhledávané jsou také informace o významných událostech z našich dìjin, jako napø. o plebiscitu na Tìšínsku po 1. sv. válce, Velké Ostravì, o období obou svìtových válek. Zajímavé jsou pro ètenáøe také roky 1938, 1968,“ vysvìtluje Aleš Drahotušský.
Digitální knihovna Moravskoslezského kraje je dostupná pøímo z webových stránek vìdecké knihovny www.svkos.cz. Staèí jen kliknout a mù¾ete bádat také.