Èervencoví patroni SVATÝ PROKOP * koncem 10.století + 1053; svátek 4.èervence
Ochránce slovanské liturgie, zavedené Cyrilem a Metodìjem. Vystudoval rovnì¾ ve slovanském vyuèovacím jazyku ve škole sv.Petra na Vyšehradì. Stal se benediktinským mnichem a ¾il podle hesla tohoto øádu – modli se a pracuj.V poustevnì v sázavských lesích kácel lesy a obdìlával pùdu, èasem se k nìmu pøidali další mu¾i. Po náhodném setkání v lesích s kní¾etem Oldøichem a na jeho popud zalo¾il a vystavìl klášter, jeho¾ se, u¾ za vlády Bøetislavovy, stal opatem. Zúèastnil se pøenášení a ukládání ostatkù svatého Vojtìcha do kostela Všech svatých na Pra¾ském hradì. Tam byly roku 1588 ulo¾eny i jeho ostatky. Svatoøeèen byl roku 1204.
Patron
Svatý Prokop je èeským patronem. Té¾ je patronem horníkù a rolníkù. Po Ludmile, Václavovi a Vojtìchovi se stal ètvrtým svìtcem èeského národa.
Pranostiky
Na svatého Prokopa vody plná pøíkopa. Na svatého Prokopa venku èastá krápota. Na svatého Prokopa promokne kdekterá kopa. O svatém Prokopu kapává na kopu. Prší-li na Medarda i Prokopa, shnije mandel i kopa. Svatý Prokop prší ovcím do sena. Prší-li 4.èervence, øíká se, ¾e svatý Prokop vysévá houby. Pøijde-li svatý Prokop s deštìm, pøijdeš s košem hub. Prokop – zelí okop!
Na Prokopa jsou témìø neš»astné pranostiky a vùbec je jeho svátek pova¾ován za nebezpeèný den. Z tragických pranostik uvádíme za všechny podobné jen tuto: Na svatého Prokopa se musí nìkdo utopit, obìsit nebo být zasa¾en bleskem.
SVATÍ CYRIL A METODÌJ svátek 5.èervence
Cyril *827 +869 ; Metodìj * 815(825) + 885
Byli to bratøi,ve své dobì mimoøádnì vzdìlaní ve všech tehdejších vìdách, pøednášeli køes»anskou filozofii, dokonale ovládali právo a mno¾ství jazykù. Na ¾ádost moravského kní¾ete Rostislava vyslal je císaø Michal III na Velkou Moravu jako køes»anské vìrozvìsty.
Svatý Cyril vytvoøil písmo hlaholici (pozdìji nazvanou cyrilicí), odvozenou zejména z liter øecké abecedy. Do tohoto písma pak oba bratøi pøelo¾ili základy køes»anského nábo¾enství – Starý a Nový zákon, bohoslu¾ebné texty, misál, ¾altáø a pøedmluvy k evangeliím. Díky jim se slovanské národy v centru Evropy staly gramotnými! Roku 868 nový pape¾ Hadrián II jazyk a slovanskou liturgii schválil bulou nazvanou Gloria in excelsis Deo. Po Cyrilovì smrti Metodìj pokøtil našeho kní¾ete Boøivoje a jeho ¾enu Ludmilu, babièku svatého Václava. Pøi té pøíle¾itosti daroval Ludmile kovový obrázek Panny Marie s Je¾íškem. Tato vzácná relikvie, Palladium, se zachovala dodnes a po korunovaèních klenotech je druhou nejposvátnìjší národní památkou. Za ochránce Moravy a zemské patrony byli prohlášeni roku 1400, svatoøeèeni byli roku 1880 a centrem jejich kultu se stal cisterciácký kostel na Velehradì.
Ve starších textech se objevují jejich jména jako Crha a Strachota, co¾ vzniklo mechanickým pøekladem z nìmèiny.
Patroni
Svatí Cyril a Metodìj jsou ochránci a patrony Èech a Moravy.
Pape¾em Janem Pavlem II byli prohlášeni patrony celé Evropy.
Pranostiky
Crha a Strachota pro hotaøe robota (hotaø=pasák). Crhy a Strachoty, svinì vy¾eò za ploty. Cyril a Metod, první ovèí pastvy.
Tyto pranostiky vnikly v dobì, kdy oba svìtci mìli svùj svátek 9. bøezna.
SVATÁ MARKÉTA * ve 3.století + 305; svátek 13. èervence
Narozena v Antiochii, v dnešní Syrii. Patøí ke 14 svatým pomocníkùm v nouzi a patøí tak mezi tøi svaté panny spolu Kateøinou a Barborou. Také ona odmítla význaèný sòatek a jako køes»anka byla krutì muèena a nakonec meèem s»ata.
Pøed smrtí slíbila, ¾e ka¾dý, kdo za ni bude zapalovat svíce a bude ji vzývat na smrtelné posteli, bude se tìšit Bo¾í ochranì. Byla tedy svìticí oblíbenou. Navíc její svátek uvádìl do ¾ní a na venkovì platilo se toho dne nájemné. Jako jiné svìtice, i ona je zpodobena mnohými významnými malíøi.
Podle legendy se jí ve vìzení zjevil drak, kterého pøemohla znamením køí¾e a tak je drak jejím hlavním znamením.
Patronka
Markéta je patronkou všech panen, dívek, man¾elek, rodièek i kojných. Je pomocnicí pøi tì¾kém porodu, ale i proti neplodnosti. Také pøi nemocech oblièeje a ranách. Svatá Markéta je pøímluvkyní za splnìní všech pøání a zastánkyní v nouzi. Je patronkou sedlákù.
Pranostiky
Svatá Markéta vede ¾ence na pole. Svatá Markyta svolává ¾ence, vede ¾ence do ¾ita. Markéta hodila srp do ¾ita. Svatá Markéta za¾íná. Svatá Margaret, podává prvý ¾itný chléb, zahání deštì a bouøky a pokud pøivede déš», ten snadno vysychá. Aby svatá Markyta mohla svolat ¾ence, musí prvnì poklidit oblohu. Ale zapláèe-li Markyta, bude deš»ù dosyta. Na Markétu-li pršívá, ètrnácte dnù vlhko bývá. A na Markétu-li prší, vlašské oøechy ze stromù srší. Svatá Markéta také trhá první hrušky a velí, lidé okopávejte zelí.
SVATÝ ELIÁŠ svátek 20. èervence
Eliáš je jedním z nejvìtších prorokù Starého zákona. Bojoval proti pohanùm, heretikùm a nejrùznìjším kultùm.
Starozákonní zvìst o setkání Eliáše s Bohem sdìluje, jak Eliáš èekal na toto setkání a pøišlo hromobití a zemì se tøásla, ale on vìdìl, ¾e takto jeho Bùh nepøichází. A nakonec, kdy¾ neslyšnì plynul vánek, Eliáš poznal, ¾e to je On.
Podle biblického vyprávìní a díky malíøùm máme pøed oèima scénu, jak je Eliáš vzat na nebe , èi jak, sedì pod keøem, pøijímá chléb a vodu od krkavcù, kteøí mu je dennì pøinášejí.
Tyto dìje probíhaly údajnì v devátém století pøed Kristem.
Patron
Eliáš je patronem karmelitského øádu, letadel a vzducholodí. Je záštitou proti ohni a neèasu.
Pranostiky
Svatý Eliáš pøichází s deštìm nebo s bouøkou. Svatý Eliáš odøezává prvý plást (vèelího díla). Eliáš je hojný medem. Do Eliáše seno v lukách dobré je, po Eliáši zka¾ené. Na svatého Eliáše dopoledne léto, odpoledne podzim.
Do svatého Eliáše i pod køovím schne, po nìm ani na køoví.
SVATÁ ANNA svátek 26. èervence
Anna s Jáchymem byli rodièe Panny Marie. Anna byla uctívána od støedovìku; roku 1481 ji pape¾ Sixtus IV. pøijal do øímského kalendáøe a roku 1584 pape¾ Øehoø XIII naøídil slavení svátku svaté Anny.
Svatá Anna je zpodobena spolu s Marií a Je¾íškem mnoha slavnými umìlci.
Patronka
ochránkynì man¾elských párù, vdov, zejména chudých, hospodyò a dìlnic, pøímluvkynì za š»astný sòatek a po¾ehnání dìtí, pomocnice pøi š»astném porodu
za déš» a znovunalezení ztracených pøedmìtù, útoèištì proti bouøce, patronka horníkù a lodníkù, èeledínù, tkalcù, truhláøù a obchodníkù plátnem a všech kramáøù, soustru¾níkù, mlynáøù, provazníkù, krejèích a krajkáøù, záštita Bretanì, Florencie, Neapole a Innsbrucku.
Pranostiky
Svatá Anna, sluncem po¾ehnaná. Po svaté Annì léto neustane. Svatý Jakub na¾ne, svatá Anna svá¾e. Svatá Anna tvrdí ¾itné ¾nì. Svatá Anna po¾ala, co Markéta zaèala. Svatá Anna zahajuje pšenièné ¾nì, zavádí ¾ence do pšenice. Svatá Anna vše dozrává. Svatá Anna chléb podává .Na svatou Annu mù¾e ¾ít sedlák kulovatinu (hrách, èoèka, vikev) Prší-li na svatou Annu, vymoká vejra¾ka ale bude sladká øepa. K Annì svatý hodina ze dne se tratí. Svatá Anna chladna z rána. Anenské chladné rosy ohlašují pìkné èasy. Je-li svatá Anna prokøehlá, bude zima studená. Zvìtšují-li na sv.Annu mravenci své hromady, lze oèekávat tuhou zimu.O svaté Annì sedlák si ¾ita na¾ne.