Kvìtnoví patroni SVATÝ STANISLAV * 1010-1030 + 1079 ; svátek 5. kvìtna
Svatý Stanislav pochází z polské šlechtické rodiny, vzdìlával se v Hnìzdnu. Byl vysvìcen na knìze, stal se kanovníkem v Krakovì a posléze biskupem. Byl to vlídný mu¾, který dovedl neúnavnì kázat. Osudným se mu stal støet s polským králem Boleslavem II, zvaným té¾ Krutý, kdy¾ ho káral za jeho èetná násilí. Boleslav Stanislava sám zavra¾dil pøímo v chrámu, nato pape¾ Øehoø uvalil na Polsko klatbu a Boleslav byl ze zemì vyhnán. Stanislav byl prohlášen svatým, pape¾em Inocencem IV v letech 1253-1254.
Patron
Svatý Stanislav, biskup a muèedník je národním svìtcem Polska, jeho patronem.
Je pøímluvcem za Ukrajinu, Litvu a Bìlorusko.
Pranostiky
Na svatého Stanislava napase se kùò i kráva. Len vysetý na svatého Stanislava hodnì pøíze i hlávek dává. Stanislávek- daøí hlávek a pøediva.
Na svatého Stanislava mají brambory svátek (sázení brambor ve vyšších polohách). Na svatého Stanislava ve stodole pusto, v poli sláva.
SVATÝ PANKRÁC * asi 290 + asi 304; svátek 12. kvìtna
Narozen v Malé Asii (dnešním Turecku). O jeho ¾ivotì mnoho nevíme – ji¾ jako ètrnáctiletý byl v Øímì s»at za Diokleciánova pronásledování køes»anù. Byl pohøben na Via Aurelia v Øímì a nad jeho hrobem nechal pape¾ Symmachus kolem roku 500 zbudovat chrám. Pankrác bývá zaøazován mezi 14 svatých pomocníkù v nouzi.
Patron
Pankrác je patronem prvokomunikantù, dìtí, mladých, a té¾ rostlin a kvìtù.
Je pomocníkem proti bolestem hlavy a proti køeèím.
Pankrác je zastáncem proti køivé pøísaze a køivému svìdectví.
SVATÝ SERVÁC * ve 4.století + 384; svátek 13. kvìtna
Vysvìcen na knìze stal se biskupem a zemøel jako muèedník v holandskémn Maastrichtu. Nad jeho hrobem byl postaven chrám, nejstarší v Holandsku. Ka¾dých sedm let se poøádá na jeho poèest posvátná pou» a to ji¾ od 14.století.
Patron
Svatý Servác je patronem zámeèníkù a stolaøù.
Je pomocníkem proti bolestem nohou, proti horeèce. Také proti ochrnutí zvíøat a proti sou¾ení s myšmi a potkany.
Pankrác je pøekvapivì záštitou proti škodám z mrazu.
Pranostiky
Mù¾eš-li dobøe èiniti s panem Servaciusem, na Bonifaciuse nezapomínej. Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci. Deštì ledových mu¾ù kazí obilí.
SVATÝ BONIFÁC * 3. století n.l. + 306-307; svátek 14. kvìtna
®il jako správce v domì bohaté Øímanky Aglaji, oba byli køes»any. Bonifác se vypravil do Malé Asie, aby tu získal ostatky svatých, ale sám se stal obìtí pronásledování køes»anù v Tarsu, rodišti apoštola Pavla. Je pohøben v Øímì u Latinské cesty; Aglaja nechala nad jeho hrobem postavit svatyni a své jmìní rozdala chudým.
Patron
Patron kláštera svatého Bonifáce a Alexia na øímském Aventinu.
Pranostiky
Na Pankráce, Serváce a Bonifáce bývá chladno na polní práce. Pankrác, Servác, Bonifác – studení bratøi, pøinesou chladna jak se patøí. Ledoví mu¾i u nás jsou tøi: Pankrác,. Servác, Bonifác a jejich kuchaøkou je ®ofie. Na svatého Pankráce, Serváce a Bonifáce pršky nejjistìjší bývají.
SVATÁ ®OFIE * ve 3.století + 305; svátek 15. kvìtna
O jejím ¾ivotì mnoho nevíme, jen to, ¾e byla popravena na samém vrcholu Diokleciánova vra¾dìní køes»anù. Okolo roku 846 byly její ostatky pøeneseny do chrámu Martina Ai Monti v Øímì, kde jsou ulo¾eny pod hlavním oltáøem.
Patronka
Svatá ®ofie je záštitou proti pozdním mrazùm. ®ofie je také pøímluvkyní za rùst polních plodin.
Pranostiky
Svatá ®ofie je kuchaøka ledových mu¾ù a nezùstává tomu nic dlu¾na. Svatá ®ofie nemívá v oblibì kvìty. Svatá ®ofie políèka zalije. Den svaté ®ofie, jistý déš». Prší-li na svatou ®ofii, neurodí se víno. Déš» svaté ®ofie švestky ubije.