Co bychom mohli vìdìt o receptu
Podle definice je lékaøský pøedpis neboli recept písemný pokyn lékaøe lékárníkovi, který obsahuje ¾ádost o pøípravu a vydání léku pacientovi. Lékaøský pøedpis mù¾e být napsán na nìkolika druzích blanketù. Ty se li¹í podle toho jaké léèivo je pak na recept vydáváno.
Jednak je to recepturní tiskopis, který dostane pacient a v lékárnì si vyzvedne pøíslu¹ný lék.Tento tiskopis se dále dìlí na tiskopis na omamné a psychotropní látky - má ¹ikmý modrý pruh, tiskopis na humánní léèivý pøípravek- bì¾ný tiskopis a tiskopis na veterinární léèiva.
Dal¹ím typem blanketu je ¾ádanka (objednávka) léèivého pøípravku a ¾ádanka (objednávka) na pøípravu omamného a psychotropního léèivého pøípravku - opìt se ¹ikmým modrým pruhem. ®ádanku posílá sám doktor pøímo lékárnì a léky, které na ni dostane, vyu¾ívá pøímo ve své ordinaci.
Ka¾dý recept je sestaven podle urèitých pravidel a po formální stránce je pøesnì uspoøádán.
Rozli¹ujeme tyto èásti receptu:
Nadpis, záhlaví (Inscriptio) - obsahuje èíslo nebo logo pøíslu¹né zdravotní poji¹»ovny, èíslo série receptu a kolonku pro poøadové èíslo
Údaje o pacientovi (Nomen aegroti) - obsahuje pøíjmení a jméno nemocného, rodné èíslo a bydli¹tì
Pøedpis (Praescritio) - je dále rozdìlen na
Oslovení (Invocatio) - vyjadøuje se zkratkou Rp., která znamená recipe = vezmi
Seøazení, slo¾ení (Ordinatio, compositio)
U hromadnì vyrábìných léèivých pøípravkù (jsou vyrábìny v továrnách a do lékárny dová¾eny hotové v pùvodním balení) se na tomto místì uvádí název léku s velkým poèáteèním písmenem, léková forma (napø. kapky, tabletky, èípky), pøípadnì síla nebo koncentrace.
U individuálnì pøipravovaných léèivých pøípravkù (jsou pøipravovány pøímo
v lékárnì podle receptu) se vypisují názvy jednotlivých léèivých látek a jejich
mno¾ství. Mno¾ství je udáváno v gramech, pøièem¾ zkratka g se neudává. Pokud je
mno¾ství v jiných jednotkách, musí se vypsat.
Subscriptio - U individuálnì pøipravovaných lékù jsou uvedeny podrobnìj¹í
pokyny pro lékárníka, jak má lék upravit. Obvykle se pou¾ívá ustálených
latinských zkratek. U hromadnì vyrábìných léèivých pøípravkù je zde uveden
poèet balení, který má být vydán. Pí¹e se øímskými èíslicemi a v závorce je
èíslovka vypsána slovy.
Oznaèení (Signatura) - obsahuje pouèení o
u¾ívání léku. Je napsána èesky, ale uvedena latinskými zkratkami D.S. (da signa)
= dej, oznaè, zpùsob u¾ívání (napø. 1-0-1, 3 x 1, pøi potí¾ích, apod.).
Jmenovka, razítko a podpis lékaøe (Nomen et sigillum medici)
Na receptu mù¾eme najít je¹tì dal¹í znaèky a symboly
Jsou to napøíklad:
! - uvádí se pokud lékaø úmyslnì pøekroèil maximální dávku, která se u¾ívá. Ta musí být navíc vypsána v závorce slovy latinsky.
R - pokud lékaø nechce, aby lékárna provedla náhradu léku a trvá na pøedepsaném pøípravku
pohotovost - na pøedpise, který je vystaven pohotovostní lékaøskou slu¾bou
pro potøebu rodiny - v pøípadì, kdy se pøípravek vydává ve vìt¹ím mno¾ství pro pou¾ití více osobami
nebezpeèí z prodlení - v situaci, kdy je tøeba pacientovi neprodlenì podat lék a lékaø u sebe nemá originální blanket. Mù¾e pak napsat recept na jakýkoli papír a pøipsat tento text.
I, C, N - týkají se platby za lék. I - znamená, ¾e za lék zaplatíte plnou èástku. C - zaplatíte jen èást ceny pøípravku. N - na lék nebudete doplácet nic.
Jak dlouho recept platí?
Abychom se vyvarovali toho, ¾e pøijdeme do lékárny a tam nám odmítnou vydat lék, proto¾e jsme pøi¹li pozdì, je dobré vìdìt, jakou platnost má recept, který jsme dostali. Pokud si nebudete jisti, nebojte se zeptat lékaøe, který vám recept pøedepisuje. Jistì vás o platnosti správnì informuje.
Mù¾e se stát, ¾e vám lékárna nemù¾e vydat v¹echny léky, které jsou na receptu, proto¾e je zrovna nemají. V tomto pøípadì vám mù¾e magistra/magistr vydat jiný lék, který má stejnou úèinnou látku, ale jen v pøípadì, ¾e s tím budete souhlasit, nebo vypsat Výpis z receptu. Je to v podstatì pøepis pùvodního receptu vèetnì razítka lékaøe, kde je napsán pøípravek, který si máte je¹tì vyzvednout. Tento výpis má platnost 7 dnù ode dne, kdy byl vystaven. Ne ode dne vystavení pùvodního receptu.
Na co byste nemìli zapomenout
Pøed odchodem z ordinace si recept, který dostáváte prohlédnìte a zkontrolujte, zda je na nìm v¹e øádnì vyplnìno. Zejména si v¹imnìte:
Bez tìchto údajù, pokud by ne¹ly doplnit (napø. z kartièky poji¹»ovny), by byl recept neplatný a v lékárnì by vám lék nevydali.
Dále se ujistìte o platnosti receptu, ale hlavnì byste mìli vìdìt, jak svùj lék správnì u¾ívat. V lékárnì vás o tom je¹tì znovu informují, ale lep¹í je to sly¹et dvakrát ne¾ ani jednou, a pak nevìdìt, kdy si lék vzít.
Teï u¾ pro vás recept nebude jen nìjaký obyèejný kus papíru, na který se ani nepodíváte a donesete jej do lékárny, kde vám podle nìj vydají léky. A¾ zase jednou recept dostanete, podívejte se na nìj poøádnì a prohlédnìte si ho. Tøeba v lékárnì, kdy¾ budete èekat v øadì na výdej. Teï budete vìdìt jak je èlenìn, co obsahuje a na co si dát pozor. V¹imnìte si, jak je napsaný. Jestli poèítaèem nebo ruènì. A mnohdy zjistíte, ¾e název léku je témìø neèitelný, jak je na¹krábaný. To je v¹ak údìl lékárnic a lékárníkù, kteøí jen praxí doká¾í tyto témìø hieroglyfy rozlu¹tit a vydat ten správný lék.
Jana Mareèková