ANDROPAUSA
Prof. MUDr. Rajko Doleèek, DrSc.
Rajko, víme, ¾e vlastní stárnutí jakoby zaèíná „pøechodem“ z období støedního vìku do další ¾ivotní fáze. O onom „ pøechodu „ u ¾en se bì¾nì informace objevují, ví se o nìm, ale o mu¾ském „ pøechodu „ se neví témìø nic. Jak je to tedy s tìmi "mu¾skými pøechody„?
Má se to tak, ¾e s postupujícím vìkem dochází u mu¾ù i u ¾en k postupnému sni¾ování èetných funkcí v lidském tìle a tato skuteènost zasahuje i do èinnosti ¾láz s vnitøní sekrecí, které produkují hormony. Je-li sní¾ena produkce rùstového hormonu, který nemá vliv jen na rùst, ale pùsobí i na øadu metabolických pochodù v organismu (napø. podporuje mobilizaci tukù), hovoøíme o somatopauze, co¾ je stav spoleèný obìma pohlavím. Pøi nedostateèné produkci pohlavních hormonù je však situace u mu¾ù a ¾en rozdílná. U ¾en vzniká sni¾ováním produkce hormonù menopauza (¾enský pøechod), která mù¾e mít øadu nevítaných pøíznakù. Naproti tomu andropauza (mu¾ský pøechod), která vzniká vyhasínáním produkce mu¾ských pohlavních hormonù ve varlatech, je ménì okázalá.
Prosím, co se rozumí pod vyjádøením, ¾e andropauza je ménì okázalá ?
Jde o to, ¾e oproti poklesu hormonù u ¾en je pokles produkce mu¾ského pohlavního hormonu TESTO-STERONU mnohem povlovnìjší. Øada vìdeckých prací, vèetnì našich vlastních ukazuje, ¾e i 70-80 letí mu¾i mohou mít sice ni¾ší, ale stále ještì normální hladiny testosteronu. Další rozdíl spoèívá v tom, ¾e zatímco u ¾en, mají- li výrazné pøíznaky pøechodu (návaly horka, nespavost, zvýšená únavnost, bušení srdce, vznik osteoporózy) se tyto potí¾e pomìrnì spolehlivì odstraní podáváním hormonálních lékù, u mu¾ù to není tak jednoznaèné.
Jak tedy probíhá „ mu¾ský pøechod“ ?
Pøedevším nemá tak vyhranìný klinický obraz jako ¾enská menopauza. Obtí¾e u mu¾ù vznikají obvykle pozdìji. Vznikají pomaleji, témìø nenápadnì. Objevují se depresivní stavy, zvýšená únava, pokles ¾ivotní radosti, nespavost, bolesti hlavy, sní¾ení libida (pohlavní touhy, zájmu ), poruchy potence. Nepøíjemná bývá trvalá podrá¾dìnost, klesá povšechná výkonnost, zaèínají bolesti kloubù,obtí¾e s moèením následkem poklesu výkonnosti svaloviny moèového mìchýøe, nutno myslet té¾ na zvìtšení prostaty. Pokud se stárnoucí mu¾ nevìnuje alespoò trochu pohybu, necvièí, dochází k atrofii svaloviny èasto i beze zmìny váhy (zvyšuje se jen ukládání tuku). Pøi laboratorním vyšetøení po sedmdesátce se zjistí buï nízké, ale normální hodnoty nebo výraznì sní¾ené hodnoty testosteronu a jeho úèinné slo¾ky v tkáních dihydrotestosteronu. ). Pøi l a b o r a t o r n í m vyšetøení po sedmdesátce se zjistí buï nízké, ale normální hodnoty, nebo výraznì sní¾ené hodnoty testosteronu a jeho úèinné slo¾ky v tkáních – dihydrotestosteronu. U starších a obzvláštì u starých mu¾ù pak bývá té¾ nízká a¾ velmi nízká hladina nadledvinkového anabolického hormonu, jeho¾ nedostatkem se k andropauze pøidává ještì adrenopauza.
A jak je to s léèbou obtí¾í a projevù andropauzy ?
U ¾en v menopauze léèba ¾enskými hormony témìø v¾dy pomù¾e a pøi vhodné strategii je celkem bez vìtších rizik. U mu¾ù ale podávaný testosteron nemusí tak jednoznaènì odstranit všechny obtí¾e. Také je zde nutno dávat pozor na mo¾nost vzniku adenomu prostaty, pøípadnì i karcinomu prostaty. Velmi slibné však jsou léèebné výsledky, podává-li se souèasnì nadledvinkový hormon. Je ovšem nezbytné, aby léèba probíhala pod kontrolou lékaøe - endokrinologa.
Dìkuji Ti za rozhovor.
Blanka Malá
Otázky a odpovìdi
Sna¾te se ¾ít zdravì . Ne ka¾dý mu¾ trpí andropauzou a s ní spojenými problémy. Vìtšina z nich však mù¾e zlepšit ¾ivot tím, ¾e budou dbát o zdraví a nenechají se zaskoèit pøíznaky stárnutí zbyteènì brzy.
Na jaké pøíznaky si dát pozor?
Pøíznakù nastupující andropauzy je více, vìnujte pozornost zejména výraznì sní¾ené chuti na sex, náhlé zmìnì povahy, úbytku svalù a naopak zmno¾ení tukové tkánì v horní a støední èásti tìla.
Za kterým odborníkem se vydat?
Problémy související s mu¾ským pøechodem se zabývají lékaøi hned nìkolika odborností. Ideální je zajít za praktikem a nechat si pøípadnì doporuèit nìjakého odborníka. Pøímo andropauzou se zabývá urolog, androlog nebo sexuolog.
Jak vypadá léèba?
Nìkdy se jen mírní pøíznaky, ale lékaø vám mù¾e doporuèit také podávání hormonálních pøípravkù. Nezbytnou podmínkou je vyšetøení prostaty. To by ostatnì mìlo být souèástí pravidelné zdravotní péèe pro všechny mu¾e.
Pozor na øídnutí kostí
Osteoporóza neboli øídnutí kostí nepostihuje jen ¾eny, ale se zvyšujícím se vìkem pøibývá posti¾ených mu¾ù. Je na místì nechat si vyšetøit hustotu kostí a pøípadný špatný stav se sna¾it zlepšit.
Dr¾te si ¾ivotní styl
Snaha léèit pøíznaky mu¾ské andropauzy by vyšla naprázdno, kdyby mu¾ nepøispíval k úspìchu léèby svým ¾ivotním stylem.