Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Památka zesnulých,
zítra Hubert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Aromaterapie - léèí tìlo i du¹i

 

Aromaterapii bychom mohli odbornì definovat jako øízené pou¾ívání esenciálních vonných olejù k podpoøe a zlep¹ení fyzické a du¹evní pohody. Esenciální oleje, nazývané taky silice, éterické oleje, aromatické oleje, jsou snadno se odpaøující látky, které se pøirozenì vyskytují v mnoha druzích rostlin. Jsou obsa¾eny v rùzných èástech rostlin, nejèastìji oddenku (zázvor), listech (máta), pupenech (høebíèkovec), kvìtech (rù¾e) a slupce plodù (citrusy). Jejich funkce je¹tì nejsou zcela objasnìny, ale nìkteré slou¾í jako lákadla pro hmyz, jiné mají funkci ochrannou, hojivou nebo obrannou. Silice se z rostlinných surovin získávají tøemi základními technologickými postupy. Jsou to: destilace vodní parou, extrakce (vyluhování) a lisování. Vìt¹ina rostlinných olejù a tukù pochází ze semen nebo plodù. Získávají se lisováním nebo extrakcí. Oleje lisované za studena jsou nejkvalitnìj¹í a nazývají se panenské. Rostlinné oleje slou¾í jako nosièe silic (ty se v nich dobøe rozpou¹tìjí), ale pou¾ívají se taky samostatnì. Pokud jsou pou¾ity zevnì (k natírání na tìlo), pùsobí blahodárnì pøi léèbì drobných poranìní, ekzémù, regeneraci tkánì a podpoøe cirkulace krve.

 

Co se týèe historie aromaterapie,

sahá a¾ k poèátkùm civilizace. Z dokladù starých kultur Sumerù, Asyøanù, Egyp»anù, Øekù, Øímanù a mnoha dal¹ích poznáváme, jak velké bylo vìdìní o léèivých schopnostech rostlin a z nich získaných extraktù. Známé byly napøíklad cypøi¹ a myrha, které se pou¾ívaly k pøípravì mastí a parfémù. Pozdìji se aromaterapeutické pøípravky vyu¾ívaly k vnìj¹ímu i vnitønímu pou¾ití a kromì lékáren se vyrábìly taky podomácku.

           

Jak je mo¾né, ¾e vùnì pùsobí na èlovìka?

Molekuly vonné látky jsou pøiná¹eny proudem vzduchu k èichovým receptorùm (t.j. èichovým buòkám). Ty jsou umístìny na sliznici v zú¾ené èásti nosu u stropu dutiny nosní. Tyto buòky jsou pøímo napojeny na mozek. Je to jediné místo, kde se mozek stýká pøímo s vnìj¹ím prostøedím. Èichové nervy jsou spojeny s tou èástí mozku, která hraje klíèovou roli pøi spou¹tìní emocionálních reakcí, jako jsou radost, ¾al, hnìv, náklonnost, ale i sexuální a erotické cítìní. Tento systém je dùle¾itý i pro uchování vzpomínek. Mozek v odpovìdi na vnímaný pach mù¾e vyvolat rùzné reakce a to i o¹etøující procesy. Mù¾e navodit zvý¹ení nebo sní¾ení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvì¾ení, uklidnìní, povzbuzení i odstranit bolest hlavy. Jedna z funkcí èichu je i funkce varovná. Proto se pøi výbìru silic spolehnìte také na svùj nos a nevybírejte jen podle terapeutického úèinku. Molekuly vonné látky se pøi vdechnutí dostanou a¾ do plic a odtud do celého tìla.

 

Pou¾ití silic k inhalaci

Nejèastìji se vonné silice pou¾ívají do aromalamp. Do misky naplnìné vodou se kápne 4-8 kapek  silice a pod miskou se zapálí svíèka. Zahøíváním se odpaøování silice urychlí a ta nádhernì provoní okolní prostor. Silice se mù¾e taky nakapat na smìs suchých kvìtù nebo pøidat do saunových a koupelových smìsí.

 

Pou¾ití silic k masá¾ím

Dotek stejnì jako vùnì pùsobí na na¹i psychiku, ale i na fyzickou stránku. Pokud jsou silice neseny vhodným nosièem (napø. mastí nebo olejem), doká¾e je lidská poko¾ka velmi dobøe vstøebat. Látky se dostanou a¾ k cévkám a tudy do celého tìla a spolu s pøíjemnou vùní a masá¾í pùsobí celkovì pøíznivì na na¹e tìlo. Bìhem masá¾e dochází k povzbuzení krevního obìhu, zmírnìní svalového napìtí, relaxaci a odpoèinku. Masá¾ní olej si mù¾eme jednodu¹e pøipravit i sami. Do základního rostlinného oleje (napø. sluneènicového, olivového, mandlového) pøidáme urèitý pomìr silic. Do 100ml základního masá¾ního oleje pøidáme 30-90 kapek silice. Sami doma si mù¾eme jednodu¹e pøipravit i koupelovou smìs. Do 1dcl mléka nebo na l¾íci medu nakapeme 3-10 kapek silice a pøidáme do koupele. Silice se tak lépe rozpou¹tí a proniká do tìla.

 

Rizikové faktory u¾ívání silic

Pøi nesprávném u¾ití a hlavnì dávkování rostlinných silic mù¾ou nastat vá¾né obtí¾e. Místo oèekávaného úèinku se dostaví stav opaèný. Proto buïte pøi výbìru silic opatrní a dodr¾ujte v¾dy uvedené dávkování. Nìkteré silice mohou ve vy¹¹í koncentraci zpùsobit napøíklad bolest hlavy. Uvádím zde výbìr nìkterých pøípadù, kdy je u¾ívání nìkterých silic nevhodné:

silice nevhodné pøi epilepsii: cypøi¹, fenykl, jalovec, pelynìk rozmarýn, skoøice, zázvor

silice nevhodné pøi homeopatické léèbì: kafr, máta peprná, máta kadeøavá

silice zpùsobující køeèe pøi pøedávkování: fenykl, yzop

silice nevhodné pøi akutních ledvinových obtí¾ích: jalovec, kmín, santal

silice nevhodné pøi nízkém krevním tlaku: levandule

silice pùsobící ve vy¹¹ích koncentracích omamnì: anýz, eukalyptus, fenykl, ylang-ylang

silice, které mohou pùsobit podrá¾dìní poko¾ky: bøíza, èerný pepø, mateøídou¹ka, skoøice, tymián, vavøín

silice, které mohou být ve vy¹¹ích dávkách toxické: fenykl, mu¹kátový oøech, ¹alvìj lékaøská, pu¹kvorec

silice nevhodné pøi vysokém krevním tlaku: cypøi¹, kafr, mu¹kátový oøech, rozmarýn

silice nevhodné v tìhotenství: bazalka, cedr, jalovec, majoránka, mu¹kátový oøech, oregano, pelynìk, petr¾el, rozmarýn, santal

silice nevhodné pro malé dìti: kafr, máta peprná, mu¹kátový oøech, pelynìk, rozmarýn

 

Pøehledné u¾ití silic:

apatie: jasmín, mandarinka, máta, rozmarýn, skoøice, ¹alvìj

agresivitu zmíròuje: mandarinka, violka, ylang-ylang

deprese: borovice, citronela, grep, heømánek, jasmín, kmín, levandule, mateøídou¹ka, moschus, rù¾e, santal, tøezalka, tymián, vanilka, violka, ylang-ylang

koncentraci pozornosti podporuje: bazalka, borovice, citron, citronela, eukalyptus, máta, rozmarýn, ylang-ylang

melancholii zmíròuje: bergamot, jasmín, mandarinka, meduòka, moschus, ylang-ylang

napìtí zmíròuje: bergamot, haømánek, iris, levandule, mandarinka, meduòka, rù¾e, ¹alvìj, ylang-ylang

nervozitu zmíròuje: cypøi¹, heømánek, levandule, mandarinka, med, pomeranè

pamì» podporuje: cedr, meduòka, rozmarýn, tymián, ylang-ylang

psychiku posiluje: andìlika, bazalka, kozlík

stres zmíròuje: cedr, jalovec, pomeranè, rù¾e

únavu, ospalost zmíròuje: cedr, citron, grep, máta, pomeranè

úzkost zmíròuje: bazalka, heømánek, jasmín, lavandule, rù¾e

zoufalství zmíròuje: citron, jasmín, levandule, meduòka, rozmarýn, tymián, ylang-ylang

 

Jana Mareèková



Komentáøe
Poslední komentáø: 28.03.2005  11:06
 Datum
Jméno
Téma
 28.03.  11:06 Alena Ano potøebuji