U¾ delší dobu si marnì lámu svou šedivou hlavu - i kdy¾ nevím, jak se dá jakákoliv hlava lámat – tím, co to vlastnì píši? Jako obyèejnì jsem zapátral na chytrých internetových stránkách, ale „lámání“ nepøestává. Proto¾e tyto mé Chvály jsou jakési malé elaborátky, zamìøil jsem se ve svém pátrání na heslo miniatury a zjistil celou øadu zajímavostí, které si nemohu nechat pro sebe.
Ve slovì miniatura ka¾dý asi vnímá to mini, pøesto je toto slovo kupodivu odvozeno od latinského „minium“, co¾ je „suøík“, tedy rumìlka, kterou se malovalo. Miniatura pøitom má nìkolik významù. Kromì výtvarných dílek to mù¾e být i krátké dílko hudební o trvání desítek sekund, èi drobné literární dílo. Je jasné, ¾e hodna chvály jsou jakákoliv drobná umìlecká dílka i nìkteré další zmenšeniny, které jsem u¾ nìkdy chválil nebo ještì nìkdy vychválím. Nyní se tedy pustím do krátké sondá¾e malé, ale nesmírnì chvályhodné literární podmno¾iny, kterou jsem si ovšem zadefinoval sám.
Nìkteré literárnì-publicistické drobnùstky jsem vlastnì u¾ vychválil pøi chvále humoru a dnes tedy pøidám chvalbu dalších, od rùzných sentencí, bonmotù, slovních høíèek, aforizmù, epigramù a bajek, a¾ po sloupky a fejetony. Kolik krásných a hlubokých myšlenek v nich nalézáme, navíc èasto vyjádøených slovy, pøi nich¾ mrazí v zádech! Tyto malé skvosty nám také šetøí èas, nemusíme se prokousávat dlouhými romány, slo¾itými eseji, ba ani kratšími novelami èi delšími povídkami. Není se ale co divit, v¾dy» tyto ¾ánry zalo¾ili a dále rozvíjeli a pìstovali takoví velikáni jako Ezop, Martialis, La Fontain, Krylov, Havlíèek Borovský, Twain, Èapek a Poláèek.
Ezop Martialis La Fontain
K. Havlíèek Borovský Mark Twain Karel Èapek
Samozøejmì jsem zapomnìl na celou kupu dalších, ale dovolil bych si pøidat alespoò dva naše souèasníky-specialisty – J. ®áèka a R. Køes»ana. Vím, ¾e jsem zde trestuhodnì slouèil svìtovou literární superligu provìøenou staletími a dokonce i tisíciletími s naší extraligou a nevím, zda si to mohu z pozice krajského èi spíše okresního pøeboru dovolit, ale neš».
Uvádìt ukázky z fejetonù by byl nonsens, hodí se ale rychle zaøadit alespoò nìkolik ukázek tìch nejminiaturnìjších miniatur. A proto¾e na tìchto stránkách literárnì høeším snad v ka¾dém druhém odstavci, snad si mohu dovolit v této chvále i nìjaké své „pøípodotky“ a pak i pøídavky.
„Pavlu hùø a Petru líp; ticho, závist, ticho. Kacíøùm dal pánbùh vtip, …. bøicho.“ Karlu Havlíèku Borovskému bych dnes ty ètyøi teèky klidnì doplnil slùvkem – politikùm! V nejznámìjším Havlíèkovì epigramu - „Nechoï, Vašku, s pány na led, mnohý pøíklad máme, ¾e pán sklouzne a sedlák si za nìj nohu zláme!“ – ó, jak daleko do budoucnosti v polovinì 19. století Havlíèek vidìl!
Nedalo mi to a dovolil jsem si pøidat pár slovíèek i ke skvìlým minibajkám Karla Èapka: „Vùl: Tak si øíkám, k èemu jsou vlastnì na svìtì jeleni?“ (A neøíká si to kdekdo o kdekom?) - „Kùl v plotì: Ticho, tyèky! Plot jsem já.“ (Taky vám to pøipomíná Jakeše?) Anebo – „Kravinec: Plesk! Tak a teï jsem plnì rozvinul svou osobnost.“ (Zde jsou naše asociace asi jasné!)
Oba naši velcí Karlové se bránit nemohou, ale s Jiøím ®áèkem je to jiné. Mohu pouze doufat, ¾e i on mi odpustí mé následující troufalosti: „Èím více velikánù, tím ménì prostoru zbývá pro ostatní.“ (Tedy bohu¾el zejména pro nás malikány.) „Hlavní pøedností Antarktidy je minimální výskyt pitomcù na kilometr ètvereèní.“ (A tím hùøe jsou na tom ovšem krajiny pohostinné, vèetnì pùdy parlamentní èi ještì výše!) „Historii konzumujte, dokud je èerstvá!“ (Ona se toti¾ kazí nejrychleji.)
No – za poslední dva kra»ouèké odstaveèky se naštìstí nemusím omlouvat nikomu anebo naopak všem, ale zato není zde tøeba dávat cokoliv do uvozovek. Tak¾e z jedné vody na èisto:
Honíme se stále za snem a pak jenom tiše ¾asnem. Jako všichni správní Èeši, na slevy se v¾dycky tìší. Dobrá zpráva pøišla zprava, ¾e prý sleva pøijde zleva! Nevíme jistì, zda lze, èi nelze-li, laskat svou lásku, leze-li do zelí!
A nyní se opìt mohou vnímaví ètenáøi domnívat, ¾e jsem tu chválil zejména své výtvory. A já je pøi tom drze nechám! Chválit èi nechválit – to je oè tu bì¾í!