JAK NA PØEDVÁNOÈNÍ NÁKUP KAPRÙ
Vánoce jsou ji¾ doslova za dveømi. K typickému koloritu èeských Vánoc neodmyslitelnì patøí také venkovní stánky s prodejci vánoèních kaprù. Kapr s bramborovým salátem je toti¾ symbolem našich vánoc. Tato vánoèní pochoutka je u nás natolik oblíbená, ¾e vyobrazení kapra najdeme také na vánoèních dekoracích a pøáních.
Kde mù¾eme zakoupit ¾ivého kapra?
Bìhem celého roku lze èerstvého kapra zakoupit na rybích sádkách, kde si rybu vyberete pøímo od místních rybáøù. ®ivou rybu lze koupit také v nìkterých hypermarketech. Pøed vánocemi se naopak kapr prodává témìø na ka¾dém kroku. Prodejce kaprù tak najdete na námìstích u hypermarketù a øadì dalších míst. V loòském roce se prodával na více ne¾ 2660 místech. Obvyklé datum prodeje se ka¾doroènì pohybuje mezi 19. a 23. prosincem. Všichni prodejci se musí pøedem nahlásit, proto seznam schválených prodejcù kaprù naleznete také na webu Státní veterinární správy.
Na co si dát pøi nákupu kaprù pozor?
U prodejcù si všímejte, zda je stánek øádnì oznaèený. Namísto reklamních nápisù sledujte celkový stav ryb i zpùsob, jakým se s nimi zachází. Stánek musí být vybaven váhou, prodejním pultem, pracovním pultem, který musí být dobøe omyvatelný. Nesmí zde chybìt nádoby na rybí vnitønosti a další odpad. Na štìdroveèerní veèeøi si všichni chceme pochutnat, proto si kapra peèlivì vybírejte. Dobøe si prohlédnìte kondici ryb v kádích. Zamìøte se zejména na to, zda v kádích nejsou ryby poranìné, nebo pøidušené. Ryby by mìly mít dostateèný prostor a také zajištìn pøívod kyslíku, protékající èerstvou vodou, nebo okyslièovacím zaøízením.
Vybraný kapr by mìl mít lesklý povrch, jasné, prùhledné oèi, které by mìly být vypouklé nikoliv zapadlé a matné. Poškozené šupiny, potrhané ploutve nebo šedé ¾ábry nesvìdèí o skvìlé kondici. Bílé flíèky mohou zase znaèit mo¾nou plíseò. Ryba v dobré kondici plave bøichem dolù, nikoliv na boku a pøi chytání se sna¾í èile vyskoèit z podbìráku. Ideální váha kapra se pohybuje kolem dvou kilogramù. Takový kapr má ideální pomìr masa a tuku. Menší kapr bude mít více kostí, pøíliš velký (nad 3 kilogramy) zase pøíliš tuku.
®ivou nebo usmrcenou rybu
Pøidáváme se k doporuèení Státní veterinární správy, která jako správné zacházení s kapry doporuèuje jeho odborné zabití ji¾ na stánku. Dobrý prodejce by mìl umìt rybu správnì usmrtit. Nejprve ji omráèit tupým pøedmìtem a následnì vykrvit pøeøíznutím ¾aber èi pøerušením míchy za hlavou ryby. Pracovníci, kteøí provádìjí usmrcování èi kuchání kaprù musí být dr¾iteli zdravotního prùkazu a pou¾ívat pøedepsané ochranné pomùcky, jako jsou omyvatelná zástìra, gumové rukavice a holínky.
Pøenos kapra v tašce a jeho následný pobyt ve vanì je pro kapry znaènì stresující. Pokud se pøece jen rozhodnete pro koupi ¾ivého kapra, je potøeba s ním vhodnì zacházet. Jako nejvhodnìjší transport od prodejce domù se pova¾uje taška s pevným dnem a ideálnì i s pevnými stìnami, ve které bude moci dýchat kyslík. Neprodyšné igelitové tašky mu znemo¾òují otevírat ústa a pohybovat skøelemi a doslova se mu pøilepí na tìlo. Nutný je šetrný a rychlý pøevoz, aby kapr nestrádal dlouhým pøevozem domù. V nìkterých rodinách se mù¾eme dokonce setkat také se zvykem pouštìní kapra na svobodu. Bohu¾el kapøi takto vypuštìní mají jen pramalou šanci na pøe¾ití.
Šupina pod talíøem
Za letošního kapra i celou štìdroveèerní veèeøi si oproti pøedchozím letùm díky vysoké inflaci pøiplatíme. Nezapomeòte si proto pøi štìdroveèerní veèeøi dát pod talíø šupinku z kapra nejen pro štìstí. Rybí šupiny podle tradice pøináší toti¾ peníze. Šupinka v penì¾ence pak mo¾ná zajistí hojnost po celý další rok.