Dnes má svátek Josef
Svatý Josef, s tváøí milou, konèí zimu plnou silou ... Svatý Josef zháší svìtlo...
Tak toto jsou jedny z mnoha pranostik, které jsou spojeny se jménem, které je dnes v kalendáøi. Je to jedno z nejznámìjších jmen v kalendáøi. 19. bøezna má toti¾ svátek Josef, Josefína èi Josefa. Toto jméno uvádìjí všechny svìtové kalendáøe, samozøejmì i èeský. Základem jména je hebrejské slovo Jóseph a oznaèuje toho, kdo bude pokraèovat. Jméno Josef má mnoho podob jako napøíklad Jo¾ka, ale i Jo¾in, Pepík, Pepa, Pepièka èi Pepina. Základem tohoto tvaru je italské Beppe, italská podoba jména Josef - Giuseppe, které Italové zkrátili v Seppe z èeho¾ i vzniklo Beppe, tedy i náš Pepík.
Na Josefa bývala v Praze slavná jarní pou», která se konala – kde jinde - na Josefském námìstí, co¾ je dnešní námìstí Republiky. Námìstí bylo pøejmenováno, pou» se zde ji¾ dávno nekoná, jen Josefa zde pøipomínají dnes opuštìné Josefské kasárny a na rohu námìstí tak trochu zastrèený, ale o to více navštìvovaný a mezi lidem oblíbený kostel svatého Josefa.
Patronem Josefù je man¾el Panny Marie - Josef. Pocházel z královského rodu Davidova a povoláním byl stavitel a tesaø. Byl zámo¾ným mu¾em, kdy¾ nalezl Marii s dítìtem pod srdcem, vyzval jej andìl, aby si ji vzal za ¾enu.
Pøi sèítání lidu za císaøe Augusta musel i s Marií jít do Betléma, odkud pocházel jeho rod, aby se tam dal zapsat. V Betlémì se Marii narodil syn Je¾íš. Po jeho narození byl Josef andìlem vyzván, aby uprchl s Marií a dítìtem do Egypta a zachránil se tak pøed Herodovým pronásledováním, který nechal vyvra¾dit všechny v tu dobu narozené chlapce, aby odvrátil vìštbu o novém ¾idovském králi. Po Herodovì smrti se celá rodina mohla vrátit domù, ale Josef pøíliš nedùvìøoval ani novému králi, a tak se radìji usadili v Nazaretu v Galileji, kde se cítili bezpeènìji. Josef se o syna peèlivì staral a pøedal mu pøed svou smrtí i svou stavitelskou ¾ivnost. Zemøel pravdìpodobnì ještì pøed Je¾íšovým ukøi¾ováním.
Podle legendy byl Josef o hodnì starší ne¾ Marie, ale nemusí to být pravda, nikde v Bibli se o tom nepíše. Kdy¾ bylo Je¾íšovi 12 let, ztratil se rodièùm v Jeruzalémì a ti ho hledali, a¾ ho našli sedìt v chrámì a rozmlouvat s knì¾ími.
Svatý Josef, zvaný také „Pìstoun Pánì“ patøí k nejuctívanìjším církevním postavám vùbec. Je patronem církve a ochráncem èeské zemì. Najdeme jej znázornìného na mnoha obrazech spolu s Marií a dítìtem. Nejznámìjší kompozicí je vyobrazení s malým Jezulátkem v náruèí a s lilií, jako¾to symbolem èistoty. Jeho dalšími atributy bývá tesaøské náøadí - pila, sekera nebo úhelník, pøípadnì se nìkde objevuje rozkvetlá hùl jako symbol man¾elství s Marií.
Nesmíme ale zapomenout, ¾e dnes také slaví svátek Josefíny a Josefy. Toto jméno v souèasné dobì opìt za¾ívá renesanci. Nìkteré jeho nositelky byly velmi slavné. Vzpomeòme man¾elku císaøe Napoleona I. - jmenovala se Josefína a stejné jméno mìla i taneènice a zpìvaèka Bakerová. Tìmto ¾enám le¾el u nohou doslova celý svìt.
Jiná podoba jména - Josefov
Josefov je historické mìsto ve východních Èechách vzdálené asi 25 km na sever od Hradce Králové známé pøedevším pro své podzemní chodby a historické centrum. Pevnost Josefov byla postavena v letech 1780 a¾ 1787 z podnìtu císaøe Josefa II. Mìla slou¾it k ochranì zemských hranic proti výbojnému Prusku a hlavnì - dobývání pevností patøilo tehdy k vojenské strategii ka¾dé evropské armády.
V pomìrnì krátké dobì vzniklo nad soutokem øek Labe a Metuje vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikaèního umìní, jedna z nejmodernìjších a nejvýznamnìjších pevností v habsburské monarchii. V pøípadì oble¾ení ji mìlo bránit a¾ 12 000 vojákù. Pùvodnì pevnost jménem Ples byla v roce 1793 pojmenována po svém zakladateli císaøi Josefu II. Slo¾itý obranný komplex tvoøí osmiúhelníková Hlavní pevnost s pøedmostím Korunní hradby a redutou Brdce. V neposlední øadì nelze zapomenout na z velké èásti dochovaný podkopový obranný systém. Podzemí pevnosti Josefov pøesahuje délku 60 km.
Prusko-rakouská válka roce 1866 však zpochybnila vojenský význam Josefova. Za první svìtové války byl v pevnosti velký zajatecký tábor, kterým prošly desetitisíce Rusù, Ukrajincù, Italù a Srbù. V roce 1948 byl Josefov slouèen s Jaromìøí.
19. bøezen v pranostikách
Josef s Marií zimu zaryjí.
Nenajde-li led Matìjova pila, najde Josefova široèina.
Josefova široèina nièí poslední ledy.
Svatý Josef pøichází na led s pantokem.
Svatý Josef naštípe døíví a Panna Maria zatopí.
Svatý Josef sklání bradu, pluje zima dolù s vodou.
Svatý Josef s tváøí milou konèí zimu plnou.
Mráz po svatém Josefu neuškodí kvìtu.
Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá ètvrt roku.
Na svatého Josefa sníh - urodí se hojnì bílého jetele.
Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodnì trávy; a kdy¾ z polské strany - bude zrní i slámy.
Pìkný den na svatého Josefa zvìstuje dobrý rok.
Na svatého Josefa den kdy¾ jasný, hospodáø èeká rok krásný.
Na svatého Josefa kdy¾ jest krásný èas, bude úrodný rok; prší-li nebo padá sníh, bude mokro a neúroda.
Je-li na svatého Josefa hezky, urodí se málo obilí.
Znáte-li pranostiku, která zde ještì není uvedena – pøidejte ji do komentáøe.