Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Felix,
zítra Památka zesnulých.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz



 
Bylinky na nervy

Jste nervózní, nemù¾ete spát, máte nanicovatou náladu? Uvaøte si bylinkový èaj, který vás potìší hned dvakrát. Nejprve siestou pøi jeho pøípravì a konzumaci a potom prostøednictvím úèinkù, které na sobì pocítíte. Jen neoèekávejte, ¾e hned po prvním hrnku èaje z vás všechno jako zázrakem spadne. Chce to trochu trpìlivosti. Úèinek se mù¾e projevit a¾ po týdnu èi dvou týdnech u¾ívání. Zároveò je tøeba myslet na to, ¾e se musí pøi konzumaci dodr¾ovat doporuèené pauzy.
 
Meduòka lékaøská
 
Tato nenápadná keøíkovitá bylina je velmi aromatická a pøekvapí vás u¾ na zahradì, kdy¾ vám její vùnì brnkne do nosu poka¾dé, kdy¾ ji míjíte. Èaj z ní pøipravený je lahodnì jemný a chu»ovì osvì¾ující. Léèivé úèinky meduòky spoèívají ve zklidòujícím efektu, proto je ideální pít vývar z této byliny hlavnì pøed spaním, usnadòuje usínání a navozuje pøíjemné sny. Do jednoho šálku pou¾ijeme jednu kávovou l¾ièku sušené natì. Pokud si smìs pøipravujeme sami, myslíme na to, ¾e meduòka se musí sušit rychle, jinak hnìdne a svou jemnou chu» ztrácí. Její výhodou je, ¾e se mù¾e u¾ívat dlouhodobì a podává se té¾ tìhotným a dìtem.
 
Kromì èaje si mù¾eme pøipravit meduòkový likér: svaøíme 1 litr bílého vína s 10 l¾ícemi nasekané meduòkové natì, scedíme, pøisladíme 1 l¾ící medu a dochutíme citronem - takto pøipravený nápoj pijeme teplé dvakrát dennì.
 
Jednoduchá je také výroba meduòkového sirupu: do 2,5 l svaøené vla¾né vody vmícháme 2 hrsti drcených meduòkových listù a natì a 2 nakrájené citrony. Necháme dva dny louhovat a scedíme. Zvláš» svaøíme 0,5 kg cukru v 0,5 l vody a smícháme vše dohromady. Necháme v lednici a pou¾íváme jako sirup do èaje.
 
Kozlík lékaøský
 
Tato léèivka má výraznì silné zklidòující úèinky, které se na rozdíl od jiných mohou projevit okam¾itì. Na rozdíl od chemicky vyrobených lékù na u¾ívání kozlíku nevzniká závislost. Ke kozlíku se s dùvìrou mohou obrátit pøepracovaní nespavci, neurotici, hysterici i lidé trpící rùznými fobiemi. Popíjení odvaru mírní køeèe, zklidòuje bušení srdce a následky stresu. Kozlík se však nedoporuèuje tìhotným a malým dìtem. U¾ívat by se nemìl dlouhodobì, ji¾ po tøech dnech se doporuèuje stejnì dlouhá tøídenní pauza. Kvùli silným úèinkùm by se nemìl kombinovat s dalšími léky, napø. s prášky na spaní. Èaj si pøipravte  z jedné èajové l¾ièky drceného oddenku kozlíku. Pokud vám nevyhovuje specifická vùnì-nevùnì kozlíku, dolaïte èaj doplnìním meduòky nebo máty. Domácích receptù na pou¾ití kozlíku pøíliš není, ale kromì èaje se nejèastìji pou¾ívá lihová tinktura, která se dá koupit v lékárnì a polyká se po l¾ièkách. Kozlík lze také zakoupit ve formì tabletek. Zvláštní zajímavostí kozlíku je, ¾e ho milují koèky, tak¾e je pøed nimi tøeba sušenou rostlinu schovávat, aby ji neznehodnotily.
 
Tøezalka teèkovaná
 
Èaj z tøezalky má takové grády, ¾e je srovnatelný s antidepresivy. Tøezalka zvládne potlaèit lehkou a¾ støednì tì¾kou depresi. Je také ideální pøi nespavosti a ¾aludeèní neuróze. Kromì sedativních úèinkù pomáhá pøi onemocnìní jater, ¾luèníku a v klimaktériu. Výhodou je, ¾e se pøi pravidelném u¾ívání dostavuje pocit lepší nálady, ale pøitom nedochází k tlumícímu efektu. Pøesto je tøeba mít na pamìti, ¾e mù¾e dojít k urèitému sní¾ení pozornosti. Tøezalka hojnì roste na našich lukách a sbírá a suší se koncem èervna v dobì kvìtu, sbírá se pouze horní èást rostliny. Na šálek èaje potøebujeme dvì l¾ièky sušené tøezalky, vývar je sám o sobì chutný.  Bìhem léèby byste se nemìli vystavovat sluníèku, nebo» tøezalka zpùsobuje pøecitlivìlost na UV záøení. V pøípadì dlouhodobìjšího u¾ívání myslete na to, ¾e tøezalka sni¾uje úèinnost antikoncepce. Dìti a starší lidé by si mìli po mìsíèní kúøe dopøát a¾ tøímìsíèní pauzu. 
 
Kromì èaje si mù¾ete pøichystat tøezalkový olej: smíchejte 250 ml olivového oleje s 80 g sušených tøezalkových kvìtù, smìs nechte 5 dní stát na slunci a ka¾dý den protøepte, pak nechte ještì 5 týdnù louhovat v klidu. Tøezalkový olej polykejte po l¾ièkách nebo pou¾ijte na masá¾e èi ke vtírání do spánkù pøi bolesti hlavy.
 
Pro zklidnìní nervù mù¾ete tyto tøi základní léèivky kombinovat s tìmito dalšími bylinami: chmelem, levandulí, mateøídouškou, mátou, øebøíèkem, bezem. Pøeji dobrý spánek a výbornou chu»!
 
Renata Šindeláøová
* * *
Zdroje fotografií: pixabay.com

Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 21.01.2018  07:31
 Datum
Jméno
Téma
 21.01.  07:31 Hilda
 20.01.  10:20 Von
 20.01.  07:36 Jitka
 20.01.  04:06 evussa Èarodìjky vìdí