Posázaví – Hornopo¾árský les
Hornopo¾árský les - velkou pozornost této oblasti vìnoval také v minulosti hrabì d´Este, který zde vybudoval mimo jiné i celou øadu cest lemovaných stromoøadím, loveckých zámeèkù i obor. S nìkterými se mù¾eme setkat i v souèasném èase, i kdy¾ do pùvodní podoby mají velice daleko. Nejpatrnìjší pozùstatky uvidí ten, kdo jde pìšky a navštíví oblast Hornopo¾árského lesu. Kdo bude mít štìstí, mù¾e se dostat zde i do obory Bøezka, která se v posledních letech zamìøuje na chov daòkù, kterých zde bývá okolo 130 kusù. Nesmíme se však domnívat, ¾e je zde uvidíme jako v Zoo. I zde si je musíme najít a vystopovat.
Komu by se to však nepodaøilo, nemusí být zklamán, neb obora sama o sobì je nesmírnì zajímavá v jakémkoli roèní období. Jistì jsou zde silným zá¾itkem k vidìní napøíklad kvetoucí kaštany. Kaštany pak v zimì poskytují vyhledávanou potravu zvìøi spoleènì se ¾aludy a bukvicemi.
Kdo navštíví nìjakou hájenku, nebo lovecký zámeèek, nejlépe však zámek Konopištì, mù¾e obdivovat trofeje ze zdejších lesù nejen z doby hrabìte d´Este, ale i pozdìjšího období.
Grybla - je nejvyšším místem této lokality 513,5m/m je místo se zvláštním názvem - Grybla. Zdejší lokalita je od r. 1985 vyhlášena jako pøírodní rezervace, pøedevším pro pøirozené porosty bukových doubrav a dubových buèin s bohatým bylinným patrem a s výskytem významných druhù ptákù. K vidìní jsou zde také skalní útvary a balvany biolitické ¾uly.
Najdeme zde také tvrzištì, které je pravdìpodobnì Keltského pùvodu a Panskou skálu, která nám nabídne nejen místo v altánku k odpoèinku, ale také docela pøijatelnou vyhlídku mezi novì zhotovenými prùseky v lese.
Zdroj informací: turistická mapa a muzeum v Jílovém u Prahy.
Text a foto: Ludìk Horký
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora