Øíká se, ¾e jaro má magickou moc. Pøi probouzení pøírody a zrození nových ¾ivotù lidé symbolicky spojují i nové nadìje na splnìní svých plánù a snù. V moderní dobì však ji¾ málokdo vynáší bohyni zimy Moranu èi otevírá studánky. Lidé by ale mìli kráèet vstøíc jaru s radostí, plni energie a elánu. Zaslou¾íme si to. My za to, ¾e jsme pøe¾ili zimu a jaro za to, ¾e zase pøišlo.
Jak pøedejít jarní únavì?
Nesmíme jarní únavu pro¾ívat jako nemoc. Co ale dìlat, kdy¾ nás únava pøesto nepouští ze spárù? Zvýšíme pøísun vitamínù a nerostných látek, pøedevším vitamínu B1 (thiamin), který je vitamínem „dobré nálady“. Potøebují ho hlavnì naše nervy. Jeho nedostatek vede ke „krátké pamìti“, apatii a neschopnosti soustøedit se. Jeho nejvìtším zdrojem jsou kvasnice, obilné klíèky, pohanka, játra, listová zelenina, chøest a kvìták.
Vitamin C je zase dùle¾itý pro imunitu vùèi infekcím, pro zdravé cévy, kù¾i, sliznice i pro správnou funkci srdce. V èasném jaru lze získat vitamin C napøíklad i z kapusty, èesneku, mladé cibule s natí, køenu, pórku, celeru, petr¾elky, kopru a pa¾itky.
Na probuzení se ze zimního spánku potøebujeme zvýšit také pøíjem ¾eleza, zinku, hoøèíku a jódu. Hodnì minerálù a stopových prvkù (vápník, hoøèík, ¾elezo), vlákniny, silic, ale hlavnì vitaminù (vitamín C a karoten) se nachází také v planì rostoucích bylinách: š»ovíku, kontryhelu, kopøivì, pampelišce, øebøíèku, jitroceli a dalších.
A tak vzhùru do toho, vkroème s chutí a plni energie vstøíc pøicházejícímu jaru, které „je koneènì tady“! Podìkujme za ka¾dé nové ráno.
Zahajme den tím, ¾e si dáme pøíjemné osvì¾ení ve sprše chladnou vodou, ranní masá¾ celého tìla, tím povzbudíme krevní obìh a pak ji¾ s chutí do všedních dnù.
To ostatní je ji¾ jenom na nás, vnímejme plnými doušky vlahý jarní vìtøík a celý pøírodní hodokvas se zpìvem ptákù, bzuèením vèel, všeobecným puèením a vùní prvních jarních kvìtù.