Deníky známého herce a re¾iséra Miroslava Macháèka z doby, kdy byl „odejit“ z Národního divadla, se odehrávají v prostøedí bohnické léèebny.
Byla sedmdesátá léta a normalizace. V roce 1975 pøednesl na veøejné schùzi kritický referát, po kterém se komunistické vedení ND vztekalo a pøemítalo, jak se zbavit èlovìka který byl krátce pøedtím ocenìn jako nejlepší re¾isér tohoto divadla. Byl na nìj vyvíjen tlak, aby odešel sám. Nástup na léèení do Bohnic se zdál jako lepší východisko.
Dcera Kateøina napsala k této nahrávce úvod a sama jej pøeèetla. Píše zde mj., ¾e legendární re¾isér, její otec byl komplikovanou osobností. A v prostøedí léèebny trávil èas s dalšími „komplikovanými“. Ètenáø èi vlastnì posluchaè této mp3 se ocitá v prostøedí, odlišném od „normálního“ bìhu všedních dnù pracujících. Vystupuje zde øada osobitých postavièek, pro¾íváme s nimi jejich denní léèebné programy i volné chvíle, které jdou nìkdy re¾isérovi na nervy, jindy s nimi v dobré náladì popíjí rum v blízké hospodì, kde se schovali pøed náhlým deštìm. Jsou zde popsány i víkendy, kdy mù¾e na propustku domù, ke své ¾enì Janì, o mnoho let mladší, o èem¾ se ve svých myšlenkách èasto zabývá. Pøemýšlí i o tom, co bude, a¾ se z léèebny vrátí a tou¾í po Èinoherním klubu. Je rád, kdy¾ za ním chodí herci z divadla na návštìvu a také se s nimi stýká pøi svých propustkách domù. Neménì zajímavý je jeho ¾ivotopis, který psal v léèebnì jako souèást jednoho z programù.
Miroslav Macháèek pobyl v Bohnicích pùl roku, pak se vrátil k divadlu a filmu. Re¾íroval napø. hru Mìš»áci Maxima Gorkého v Tylovì divadle, v roce 1979 v tém¾e divadle Naše furianty Ladislava Stroupe¾nického, a za rok Vévodkyni valdštejnských vojsk Oldøicha Daòka. Jeho jméno ale bylo tabu v rozhlase a v televizi. Do Národního divadla se vrátil nakrátko v roce 1989, ale komunisté ho ještì pøed „sametem“ staèili poslat do dùchodu. Ne nadlouho. Devadesátá léta ho naplnila novou tryskající energií, s ní¾ tvoøil další nevšední díla v divadle i ve filmu. Výèet dìl tohoto pozoruhodného umìlce je skuteènì obdivuhodný, stejnì jako jejich kvality.
Zvukovou kní¾ku v délce šesti hodin naèetl herec Jan Vlasák a vydal Tebenas.