Podepsat mù¾eš, pøeèíst musíš - 6
Týden se Sdru¾ením èeských spotøebitelù
Sdru¾ení èeských spotøebitelù si klade za cíl hájit oprávnìné zájmy a práva spotøebitelù na vnitøním trhu EU a ÈR; zdùrazòuje preventivní stránku ochrany zájmù spotøebitelù pod heslem „jen pouèený spotøebitel se doká¾e úèinnì hájit“.
Dáváme vám nahlédnout do projektu jeho¾ odborným garantem je Sdru¾ení èeských spotøebitelù. Projekt si klade za cíl informovat obyvatele ÈR v otázce jejich práv a povinností vyplývajících z podpisu smluv o spotøebitelských úvìrech.
Ruèení za pùjèku
„Ruèení ani ruèitel nejsou u smluv o pùjèce povinné. Øada dnešních smluv na menší úvìry se bez ruèení i ruèitelù obejde: po¾adavek na ruèení èi ruèitele je dnes obvyklý jen u velkých pùjèek,“ øíká advokátka JUDr. Michaela Kozlová.
Ruèitelem je èlovìk, který spolu s vámi podepíše smlouvu o pùjèce nebo nìjakou smlouvu na ni navazující. Takový èlovìk se zavazuje, ¾e cokoli ve smlouvì nesplníte vy, splní on za vás. Kdy¾ pøestanete platit, bude on platit tak dlouho, ne¾ budou zaplaceny všechny vaše dluhy, vèetnì penále atd. Není správné vystavovat pøítele riziku, proto si rozmyslete, zda opravdu pùjèku bez problémù splatíte. Pokud budete sami po¾ádáni, abyste byli ruèiteli, pak ètìte smlouvu stejnì pozornì, jako byste si pùjèovali sami.
Ruèení znamená, ¾e tomu, kdo vám pùjèil, dáváte pøedem mo¾nost uplatnit nìjaké právo, pokud pùjèku nebudete splácet. Nejèastìji je to právo vzít si nìjakou vìc, kterou vlastníte. Mù¾e to být vìc, nemovitost nebo auto. Ne¾ podepíšete smlouvu s ruèením, peèlivì si prostudujte, kdy pøesnì byste pøišli o vìc, kterou ruèíte. Urèitì nechcete smlouvu, podle které kvùli týdennímu zpo¾dìní platby hned pøijdete o auto. „K uplatnìní tohoto práva na vìc by mìlo dojít jen po opakovaném upomínání splátek, kdy je jasné, ¾e opravdu neplatíte. Ovìøte si, ¾e není mo¾né, aby vám nìkdo vzal vìc, kterou ruèíte, døív ne¾ vás na to jasnì a srozumitelnì upozorní,“ vysvìtluje ing. Libor Dupal, pøedseda Sdru¾ení èeských spotøebitelù a dodává: „Bohu¾el, tím ¾e pøijdete o vìc, kterou jste ruèili, není vyøízená samotná pùjèka. Obvykle se hodnota této vìci jen odeète od vašeho dluhu a zbytek musíte doplatit. Pøeètìte si, kdo a jak stanoví hodnotu vìci, jak se zapoèítá to, co u¾ jste splatili.“
Promyslete si, co se stane, kdy¾ ruèíte svou vìcí za pùjèku, u které nezaplatíte poslední dvì splátky. Bude vás nìkdo upomínat? Pøijdete o svùj majetek? Kdo urèí jeho hodnotu? Kdy¾ tato hodnota a souèet všech splátek, které jste u¾ zaplatili, bude vìtší ne¾ pùvodní pùjèka, dostanete zpátky rozdíl? Pokud neumíte na tyto otázky odpovìdìt, poraïte se, nebo radìji pùjèku s ruèením nepodepisujte. „Máte se také zavázat, ¾e movité èi nemovité vìci, kterými ruèíte, budete udr¾ovat v provozuschopném stavu. S tím pøi podpisu nemáte problém. Jen¾e k dodr¾ování této povinnosti se zavazujete pod pokutou. Vìøiteli je samozøejmì dlu¾ník zavázán umo¾nit kontrolu a ovìøení skuteèností,“ upozoròuje JUDr. Michaela Kozlová.
Zva¾ujte, zda nepodepisuje zcela nepøimìøené zajištìní, jeho¾ cena podstatnì pøesahuje výši pùjèky. „Nikdy nepodepisujte, ¾e na nìkoho pøevádíte vlastnictví jakékoli vìci na dobu pùjèky, s mo¾ností následného zpìtného odkupu èi nìco podobného. Pokud smlouva o pùjèce vy¾aduje, abyste na nìkoho pøevedli svùj majetek, radìji jdìte pøed podpisem k právníkovi,“ radí ing. Libor Dupal.
Pøíštì: Rozhodování sporu
Pozn.: V nakladatelství ComputerPress Books byla vydána publikace
Rádce spotøebitele - Uzavíráme spotøebitelské smlouvy (autoøi Dupal, Novák, Schlossberger, 2005) (nále¾itosti spotøebitelských a kupních smluv, spotøebitelské pùjèky a úvìry atd.).