Tera inkognita
Zde jsou lvi
Tak oznaèovali staøí Øímani místa o kterých nic nevìdìli. I dneska jsou místa o kterých nìkteøí lidé nemají ani potuchy. Je zajímavé, ¾e to nemusí být vzdálené a exotické zemnì a prostory. Leckdo se lépe vyzná v pøímoøských krajích více ne¾ tøeba na Šumavì. Musím se pøiznat, ¾e se nevyznám ani v Chorvatsku, ani na té Šumavì. Shodou okolností jsem se ocitl v blízkosti Sušice, v jedné malé vesnièce, kde má naše známá chalupu. Obèas se tam jedeme rekreovat a trochu pomoc s opravou domku. Proto¾e byl konec týdne ponìkud teplý a pod støechou se toho moc podìlat nedalo, udìlali jsme si v sobotu výlet. Otázka, kam byla zodpovìzena rychle. Jedeme se podívat na Velhartice. Kouknout se na domek, kde pobýval pan Werich, Bušek z Velhartic koštoval víno a jakýsi jeho potomek zvìrsky týral poddané. Je to trochu èasovì pomíchané, ale to nevadí. Nám teda vùbec.
Po pøíjezdu ke hradu a nalezení parkovištì jsme utrpìli první šok. Pøedstavte si parkovištì, ve kterém nestojí bouda s výbìrèím poplatku za parkování, s informací, ¾e za vaše auto nikdo neruèí, i kdy¾ vypláznete tøeba pajdu za hodinu. Nejen, ¾e tam nebyla bouda, ani výbìrèí se nekonal. Pro jistotu jsem zkontroloval ostatní auta, jestli nemají za stìraèem zastrèený lístek s vyhrù¾kou. Nemìli. Jen pozvánka do jakéhosi stravovacího zaøízení. Ani cedule s cenami nebyla. Druhý záva¾ný postøeh, na hrad se jde nádherným modøínovým hájkem. Pøed branou bylo nìkolik nablýskaných aut se zajímavými espézetkami. Tøeba „ NEVÌSTA“ nebo „®ENICH“ a u nich postávali omyrtovaní pánové. Zkrátka svatba. Pod zámeckým køídlem postávali další svatebèané a na trávníku srovnané lavice a stolek s odlo¾enou šerpou. Nevìsta vypadala docela exoticky. Šikmé oèi, naducané tváøe, zkrátka, cizinka. Kromì pár lidí vypadali ostatní docela evropsky. Zdání ale klame. Od prùvodce jsme se dozvìdìli, ¾e se jedná o svatbu Kanaïanù.
Aby to nevypadalo, ¾e se zde ¾ení pouze cizinci, další svatba byla ryze èeská. Nevìsta Vìrka a nìkolik uniformovaných hasièù. Kdo z nich byl ¾enich, to nevíme.
Pak u¾ se šlo na prohlídku hradu
Zajímavé. Tolik informací, dat a jmen, ¾e si z toho nic nepamatuji. Zato si pamatuji, ¾e celou prohlídku velmi dobøe vedl mladý prùvodce s pøehledem a rutinou. Jeho líèení jak správce pou¾íval vì¾, ve které byla svého èasu hladomorna, bylo velmi sugestivní.
Po prohlídce hradu a èásti podhradí, jsem si vzpomnìl, ¾e v jednom oknì v baráku v podhradí bylo nìkolik døevìných figur. Koukáním do okna jsem se provinil proti dobrému mravu. Zøejmì jsem i vylákal pana domácího. Samozøejmì jsem se omluvil za svou indiskrétnost a ptal jsem se, zda je autorem onìch figur. Byla to jeho ¾ena. Moje ¾ena, kdy¾ vidìla s jakým zápalem se zaèínáme bavit, pøedpokládala, ¾e se nìco pøihodí. Stalo se. Z pána se vyklubal jako další z prùvodcù a byl rád, ¾e hrad a prùvodce chválím. Na otázku z èeho øe¾u já a odpovìdí, ¾e z toho co vy¾ebrám, mì tak podaroval poøádným kusem pìknì vyzrálého buku.
Na závìr našeho rozhovoru mi poradil, jestli se nechci podívat na zrovna probíhající vernisá¾ v jakési tvrzi ve Svojšicích. Po troše bloudìní jsme onu osadu nalezli. Tvrz to byla bytelná. Na nádvoøíèku se zrovna chystala aukce a opodál byl zajímavý hrací stroj. Klouèek (asi tøíletý) tam vší silou toèil klikou a uvádìl do provozu dùmyslnou øehtaèku, která zároveò otáèela krásným stromeèkem. Další nástroje onoho hracího stroje byly staré a oprýskané hrnce, kousky rùzných trubek a vše dohromady tvoøilo krásnou kakofonickou hudbu.
Pokud se nìkdo z vás ocitne pod Svatoborem u Sušic, navštivte. Stojí to za to!
A tak pro mì u¾ pøestává být tento kraj, „terou inkognitou“ a lvi jsem tam také nenašel. Co se dá dìlat, tøeba budu mít štìstí pøíštì. Také bych mìl podìkovat onomu pánovi z Velhartic. Nepøedstavili jsme se, ale myslím si, ¾e se slušnými lidmi se máme potkávat.
Aby se nejednalo jen o suchopárné vyprávìní, doplnila jej Vìra fotkami, které jsme tam poøídili. Jsou na fotogalerii pod názvem „ILUSTRACE“.
Mirek Herout