Záøijoví patroni SVATÁ LUDMILA * asi 860 + 921; svátek 16. záøí
Ludmila pocházela z kmene Pšovanù (dnešní Mìlnicko). Stala se man¾elkou prvního historicky dolo¾eného kní¾ete Boøivoje. Oba man¾elé byli pokøtìni svatým Metodìjem na Velehradì. Ludmila, jako vdova, byla zavra¾dìna na popud své snachy Drahomíry, která tak chtìla vylouèit její vliv na vnuka, pozdìjšího svatého Václava, proto¾e sama protì¾ovala mladšího Boleslava, pozdìjšího bratrovraha. Právì pøed ním musela nakonec, po Václavovì vra¾dì, sama prchnout.
Patronka
Svatá Ludmila je èeskou zemskou patronkou.
Pranostiky
Od Ludmily svìtice obouvej ji¾ støevíce. Svatá Ludmila ráda pøináší vítr, déš» a nepohodu. Svatá Ludmila deštìm obmyla. Patronko èeská, po létu se stýská.
KOSMAS A DAMIÁN + asi 305; svátek 27. záøí
Kosmas s Damiánem byli lékaøi, køes»ané, kteøí léèili své nemocné zadarmo a získávali je svou obìtavostí pro víru. Za to byli za Diokleciánova pronásledování køes»anù muèeni a nakonec s»ati.
Jejich sousoší je umístìno i na Karlovì mostì, tìsnì pøed malostranskými mosteckými vì¾emi.
Jejich jména lze vykládat tak, ¾e na pøíklad Kosmas je paralelou kosmu a ztìlesòuje tedy øád a vìènost. Damianos se vykládá jako pohostinná a laskavá osoba. To odpovídá jejich ¾ivotu v pomoci druhým.
Patroni
Kosmas a Damián jsou patrony Florencie. Jsou té¾ patrony lékaøských fakult, lékaøù, lékárníkù, zubních lékaøù, chirurgù, té¾ fyzikù a drogistù, holièù, cukráøù a kramáøù. Oba svìtci jsou té¾ patrony pro kojné a pomáhají proti nemocem koní, proti vøedùm a epidemiím.
Pranostiky
Na Kosmu a Damiána studeno bývá zrána.
SVATÝ VÁCLAV * 905-907 + 935; svátek 28. záøí
Svatý Václav, syn kní¾ete Vratislava I a Drahomíry, byl nejvíce ovlivnìn babièkou Ludmilou, která spolu s man¾elem, kní¾etem Boøivojem, byla pokøtìna samotným svatým Metodìjem. Václav se vzdìlával na latinské škole v Budèi a byl to panovník nejen vzdìlaný a státotvorný, ale i osobnì stateèný. S bratrem Boleslavem se neshodovali v pøedstavách o zpùsobu vládnutí a vznikající napìtí vyvrcholilo dne 28.záøí ve Staré Boleslavi Václavovou vra¾dou.
V národì vznikl svatováclavský kult, jeho¾ význam èasem spíše sílí, jak o tom svìdèí na pøíklad svatováclavský chorál, který vzniknul ve 14.století a dodnes se zpívá v tì¾kých chvílích národa. Václavùv kult významnì ovlivnil císaø Karel IV, který o nìm sepsal legendu a zasvìtil mu novou skvostnou èeskou královskou korunu. Korunovaèní klenoty jsou ulo¾eny právì v prostoru kaple ve svatovítském chrámu, zasvìcené svatému Václavovi.
Patron
Svatý Václav je nejvìtším èeským patronem, stále uctívaný a vzývaný v nouzi. Je té¾ patronem šlechty a kléru a té¾ vinaøù a sládkù.
Pranostiky
Na svatého Václava babí léto nastává. Je-li na svatého Václava sluneèno, je i dva týdny po nìm. Na svatého Václava bývá slunce záplava. Na svatého Václava ka¾dá pláòka dozrává. Svatováclavské èasy pøinesou pìkné poèasí. Svatý Václav víno chrání, po nìm bude vinobraní.
Pøijde Václav, kamna pøiprav! Svatý Václav zavírá zem.