Dnes má svátek Anna
Málokteré jméno má v Èechách takovou oblibu jako právì Anna. Toto krásné jméno nosily naše babièky a v souèasné dobì se opìt vrací na výsluní zájmu rodièù. Oblíbené jméno je hebrejského pùvodu a znamená „milostiplná“ nebo „milá“.
Obèanský a církevní kalendáø se dnes shodují, v církevních slaví navíc ještì Jáchym.
Anna a Jáchym jsou pøipomínáni spolu, proto¾e to byli rodièe Panny Marie. (vpravo obr. - sv. Anna s dcerou Pannou Marií)
Uctívání Anny dosáhlo vrcholu v 15. a 16. století, kdy¾ pøijal roku 1481 pape¾ Sixtus IV. Annu do øímského kalendáøe a v roce 1584 naøídil pape¾ Øehoø XIII. svátek sv. Anny slavit. Její uctívání podporovaly všechny významné øehole. V mnoha zemích byly døíve slavné pouti sv. Anny, napø. v Annabergu (Dolní Rakousko), Sulzbachu a Unterkreuzbergu v Bavorsku a samozøejmì také u nás.
Anna je patronkou Florencie, Insbruku a Neapole a lidé ji prosí za š»astný sòatek a man¾elství, za po¾ehnání dìtí, za š»astný porod a za svou si ji berou matky, vdovy, hospodynì, dìlnice, domácí zamìstnanci, horníci, tkalci, soustru¾níci, umìleètí truhláøi, mlynáøi, kramáøi, provazníci, krejèí, krajkáøi, èeledíni a ještì mnozí další.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.
Pranostika pro tento den:
Svatá Anna – chladna z rána
Kolik dní pøed svatým Jiøím se vrba rozzelená, tolik dní pøed svatou Annou zaènou ¾nì.