Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

VESMÍR 25
 
Nedávno jsem v jednom časopise narazila na článek o experimentální studii na myších, které od roku 1954 do roku 1972 prováděl John B. Calhoun  (11. 5. 1917 – 7. 9. 1995).  Byl to americký etolog a behaviorální vědec, který studoval hustotu obyvatelstva a její vliv na chování jedinců. Tvrdil, že bezútěšné výsledky jeho experimentů prováděných na myších, mohou být modelem budoucnosti lidské rasy.
 
Vyhledala jsem si jeho experiment Vesmír 25 a dobrý pocit z toho nemám, a proto jsem se rozhodla vás s tím seznámit.
 
Celý experiment opakoval 25x a pokaždé mu vyšly stejné výsledky. V laboratoři zhotovil dokonalý myší vesmír s omezením hrozby a smrti. Byla vytvořena čtvercová místnost se stěnou o rozměrech 2,57 metrů a výškou 1,37 metrů. Jídla a vody bylo dostatek. K dispozici byl dostatek útočišť, aby se myši cítily v bezpečí a měly kde vychovávat své mladé. Myši byly pořízené z výzkumného ústavu, aby bylo zaručeno jejich zdraví. Celý prostor se pravidelně čistil, aby nedošlo ke kontaminaci prostředí a nebyli tam žádní predátoři. Výzkum byl rozdělen do několika fází.
 
Fáze A – do místnosti byly vloženy 4 páry. Nic moc se nedělo, jen se čekalo na potomky. Tato fáze trvala 104 dní.
 
Fáze B – nastal explozivní růst populace. Populace mladých myší byla třikrát vyšší než starších, což se v přirozeném prostředí nestává.
 
Fáze C – 315 dnem růst populace se výrazně zpomaluje. Kvůli nadbytku mladších potřebovali ostatní migrovat, ale místnost to neumožňovala. Mladí samci se tak stáhli doprostřed místnosti, kde mezi sebou bojovali, do dění společnosti se nezapojovali. Starší samci neměli s kým soupeřit, stávají se znudění a apatičtí. Samičky neustále musely přesouvat svá mláďata kvůli bezpečí a tím se kompletně rozpadá sociální struktura. Apatie a nezájem starších i mladších samců, obavy samiček o své bezpečí zapříčila výraznou redukci populace. Samci přestali mít o páření zájem, pouze žrali, pili a spali. Měli hladkou, zdravou srst, kterou si lízáním stále upravovali. Calhoun jim říkal krasavci. Začíná boj mezi generacemi, dospělí zraňuji mláďata a staré slábnoucí myši. Narůstá homosexuální chování, samičky jsou vůči samcům agresivnější. Zvyšuje se počet myší stahujících se netečně do kouta a prakticky při napadení se nebrání.
 
Fáze D – V poslední fázi došlo k drastické redukci a závěrečnému vyhynutí, kdy poslední myš zemřela 1780 den. K poslednímu oplodnění došlo už 920 den. Až do posledního dne měli dostatek potravy i vody, na přežití to ale nestačilo. Calhoun na základě této studie definoval, první stádium se vyznačuje stavem ztráty smyslu života a druhým je fyzický konec. Zda je tento experiment také aplikovatelný na lidský život je na názoru každého z nás. Pokud ale u člověka dojde ke ztrátě smyslu života, může to mít z dlouhodobého hlediska fatální následky.
 
Jeho práce získala světové uznání.
 
Co je etologie? Biologická věda, která se zabývá chováním živočichů. Všímá si ontogenetického i fylogenetického vývoje, vrozeného a získaného chování, vzorců chování a významu určitých vzorců chování pro přežívání daného druhu.
 
Zdroj: https://www.mamlekare.cz/blog/experiment-vesmir-25-dokonaly-zivot-jako-zkaza-lidstva
 
Jaroslava Krejčová
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 24.08.2024  12:01
 Datum
Jméno
Téma
 24.08.  12:01 Von
 24.08.  11:43 Vesuviana
 24.08.  09:50 olga janíčková