Máte rádi mák? Chcete se o něm dozvědět zajímavosti, které třeba neznáte?
Tady jsou. Před dvěma lety vznikl ve spolupráci s odborníky článek, který vyšel v měsíčníku Doba seniorů.
Český modrý mák je značkou kvality
Aj tak tak, sejí mák… Nikde jinde na světě není mák tak oblíbený jako u nás, je to naše „modré zlato“. ČR je největším pěstitelem a exportérem máku, ale pozor, pouze Českého modrého máku.
Toto chráněné zeměpisné označení naše země dostala po více než 5letém usilování mnoha odborníků zejména ze spolku Český modrý mák, ale i z Potravinářské komory ČR, Ministerstva zemědělství i České zemědělské univerzity v únoru 2021. Název zaručuje prokazatelný původ máku a jeho skutečnou kvalitu. Je to cenné označení, které chrání náš mák před případným falšováním a také zvyšuje jeho atraktivitu pro spotřebitele.
Češi jsou milovníci máku
Čím je náš mák tak unikátní? Svým vzhledem, chutí a vůní, kterými se výrazně odlišuje od máků technických. Ty se ve světě pěstují pro vysoký obsah alkaloidů. Ten „náš“ je potravinou Čechy vyhledávanou do buchet, koláčů, závinů, na posypání švestkových knedlíků. Nejen děti milují nudle, škubánky či šišky s mákem a makované housky zná každý z nás. Nebojte, v semínkách této potraviny se opium vyskytuje v téměř nulové hodnotě, kdo by chtěl mít stoprocentní jistotu, může je opláchnout ve slabé kyselině citronové a osušit.
Kromě nás mají pečení výrobků s mákem oblíbené i další slovanské země, ale také blízcí sousedi Slovanů - Bavorsko, Rakousko, Maďarsko, Rumunsko ale šíří se i dál. Jsou ale také země, kde je mák zakázán, je znám pouze jako zdroj alkaloidů. Mezi nejznámější alkaloidy máku setého patří morfin a kodein.
Technický, nebo také farmaceutický mák, je něco zcela jiného než náš Český modrý mák. Pěstuje se k získání morfinu z makovic, maková zrníčka jsou tam „navíc“, jsou jakýmsi odpadem, takže na jejich kvalitu se vůbec nedbá. Ale stala se levnou a nekvalitní náhražkou v zemích, kde mák využívají v kuchyni. U nás se vůbec nepěstuje.
Spolek pro milovníky máku
Spolek Český modrý mák vznikl jako sdružení odborníků, pěstitelů, zpracovatelů a obchodníků s mákem v roce 2001. Jeho hlavním úkolem je dbát o dobrou pověst typického českého máku ve světě. Svým členům poskytuje poradenskou činnost, snaží se o ochranu spotřebitelů a důraz klade i na striktní dodržování zákonů a nařízení pro legální pěstování máku.
Před čím je vlastně potřeba chránit spotřebitele? Mák patří k nejvíc falšovaným a pančovaným potravinám u nás. Smíchání kvalitního máku s mákem technickým snižuje jeho kvalitu, a to často bez snížení ceny… a znamená poškození jeho pověsti a dobrého jména i na zahraničních trzích.
Spolek spolu s Českou zemědělskou univerzitou organizuje vydávání Makového občasníku, spolupořádá každoroční Makové slavnosti na zámku v Ploskovicích. Tady jsou k vidění i velmi netradiční makové pokrmy, různé delikatesy, ale i makový olej, kosmetika či makový nápoj, který je již dnes velmi oblíbený mezi vegany a prý, až se „rozjede“ jeho výroba a spotřeba, zcela nahradí mléko. Samozřejmostí jsou přednášky, semináře, besedy o zdravé stravě a různé další akce k propagaci této potraviny.
Spolku Český modrý mák udělil v roce 2019 na slavnostním shromáždění „Den protidrogové brigády“ ředitel Národní protidrogové centrály Pamětní plaketu za aktivní přínos v boji proti drogové kriminalitě.
Mák obsahuje mnoho minerálů
Český modrý mák je velmi zdravý. Výzkumy ukázaly, že je v něm tolik minerálů, že ho lze bez přehánění nazvat „superpotravinou“. Jen pro představu- obsahuje 3x více železa než špenát, 2,5x více draslíku než banán, a to nejlepší nakonec- 12x více vápníku než mléko. Neobsahuje žádný cholesterol, je zdrojem energie, zlepšuje paměť, vyživuje kosti, vlasy i nehty, pomáhá od stresu. Více než 80% máku vyvážíme, za mák se utrží více peněz než za vývoz chmele. Jde o velmi ceněný exportní artikl.
U nás je zaregistrováno téměř 1000 pěstitelů máku, přibližně pětina z nich jsou členové spolku. Osevní plochy každým rokem přibývají. Jde totiž o zajímavou tržní plodinu, její pěstování je ale spojené s mnoha riziky, především co se týká vláhy. Našimi největšími konkurenty v pěstování jsou Turci.
Jak se nenapálit?
V obchodech se vyskytuje i mák nejasného původu. Protože může být a často i je pančovaný, nejlépe je kupovat ten s cechovní normou nebo chráněným zeměpisným označením. Nejjistější je nákup přímo u pěstitele, nově vznikající „maková mapa“ vás zavede k tomu, který je vašemu bydlišti nejblíže. Tam je kvalita zaručena.
Český modrý mák si propagaci mezi širokou veřejností určitě zaslouží. Tento náš makový poklad ocení spíše starší konzumenti, kteří umějí ocenit špičkovou kvalitu a dobře vědí, jak má vypadat, chutnat či vonět, těm mladým je to třeba ukázat. Oni jednou budou zárukou toho, že se český mák ve světě neztratí. Těm, kteří vynaložili velké úsilí na to, aby Český modrý mák se ctí uspěl na domácích i zahraničních trzích, patří dík.
Eva Procházková s odborným dohledem Ing. Vlastimila Mikšíka, Ph.D.