Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alice,
zítra Ctirad.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zoo Ostrava poskytla dalšího orlosupa pro vypuštìní do volné pøírody
 
V poøadí ji¾ 16. mládì vylíhnuté v Zoo Ostrava bylo bezplatnì poskytnuto pro vypuštìní do volné pøírody. Novým domovem se mladému orlosupovi stala oblast Grands Causses v ji¾ním Centrálním masivu ve Francii, kde byli v minulosti vypuštìni ji¾ dva ostravští orlosupi v rámci mezinárodního repatriaèního projektu GypConnect.
 

Mládì orlosupa bradatého urèené koordinátorem evropského chovu tìchto dravcù k vypuštìní se v Zoologické zahradì a botanickém parku Ostrava vylíhlo 1. února 2022. Jeho odchov nebyl vùbec jednoduchý. Rodièovskému páru se v minulosti podaøilo odchovat zatím jen jedno mládì, jejich ostatní potomci museli být podlo¾eni adoptivním rodièùm v partnerských zoologických zahradách nebo chovných stanicích. Pro vypuštìní do pøírody je nutné, aby mláïata (nejen orlosupù) byla odchována pøirozenì jedinci svého druhu s minimálním zásahem ze strany èlovìka. „U letošního (v poøadí šestého) mládìte ostravského mladšího páru byla urèitá asistence ze strany chovatelù nutná, proto¾e odchov od zaèátku provázela nervozita páru plynoucí z nedostatku zkušeností. Díky tomu, ¾e hnízdo je nepøetr¾itì snímáno kamerou, mìli chovatelé pøehled, co se na hnízdì dìje, a v pøípadì nutnosti mohli operativnì zasáhnout. Jednalo se zejména o dokrmování mládìte, které bylo ze strany rodièù nedostaèující. Po nìjaké dobì se zaèala samice projevovat natolik nervóznì, ¾e svùj stres obracela proti svému potomkovi, a proto musela být oddìlena. V pøítomnosti klidnìjšího samce nakonec mládì v poøádku dorostlo a dnes se s ním chovatelé vydali na cestu do Francie,“ øíká zoolo¾ka Adéla Obraèajová.
 
 
Místem vypuštìní ostravského orlosupa je Parc naturel régional des Grands Causses v ji¾ní Francii. V této oblasti byli vypuštìni ji¾ dva mladí orlosupi pùvodem z Ostravy – samec v roce 2012, který ale krátce po vysazení uhynul na infekci, a samec v roce 2014, který se v oblasti stále vyskytuje, vyjma dvou let, kdy se vydal napøíè Evropou (viz tisková zpráva Ostravský orlosup létá nad Evropou køí¾em krá¾em). Na vypouštìcí lokalitu byl tøímìsíèní orlosup vysazen 9. kvìtna spolu s dalším mládìtem ze specializované chovné stanice Asters v Horním Savojsku. V tomto vìku ještì mláïata nejsou schopna letu. Mají tak èas si na nové prostøedí zvyknout a vštípit si ho jako svùj nový domov pøed vylétnutím z hnízda. By» orlosupi odchovávají pouze jedno mládì, vkládají se do hnízda mláïata dvì, aby se necítila bez rodièù opuštìná, navzájem se motivovala a po vylétnutí z hnízda se dr¾ela spolu. Nìjakou dobu jsou také pøikrmována bez vizuálního kontaktu s èlovìkem, pak u¾ jsou ale schopna najít si dostatek potravy sama. Pro pozorování a snadnìjší identifikaci obou ptákù po vylétnutí z hnízda budou obìma mláïatùm odbarveny pøedem vybrané letky na køídlech a ocase. Dlouhodobý monitoring pak bude mo¾ný prostøednictvím GPS/GSM vysílaèky.
 
„V Zoo Ostrava odchovává i starší pár orlosupù své mládì, které je asi o mìsíc mladší. Toto mìlo dle pøedbì¾né domluvy s koordinátorem chovu zùstat v chovatelské základnì, ale je mo¾né, ¾e i toto bude poskytnuto pro vypuštìní, a to ve Španìlsku v oblasti Andalusie. Bude tak 17. vypuštìným mládìtem orlosupa bradatého vylíhlého v ostravské zoo,“ dodává Adéla Obraèajová.
 
Tento mimoøádnì úspìšný projekt tak naplòuje jeden z hlavních cílù moderních zoologických zahrad, tj. pøispìt k zachování biologické rozmanitosti, a zároveò pøedstavuje konkrétní nápravu škod zpùsobených pøírodì lidskou èinností.
 

* * *

Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) obývá ostrùvkovitì horské a vysokohorské oblasti Afriky, støední Asie, ji¾ní Evropy a znovu také Alpy. V minulosti byl tento impozantní dravec právì zde èlovìkem vyhuben. Poslední zástøel je datován z roku 1913. Od 80. let minulého století probíhá mezinárodní projekt návratu orlosupù bradatých do Evropy, do kterého je zapojeno pøes 35 evropských zoologických zahrad, vèetnì ostravské, dále správy národních parkù, Svìtový fond na ochranu pøírody (WWF) a také speciálnì pro orlosupy zøízené chovné stanice. Do roku 2016 bylo od zahájení tohoto úspìšného projektu v roce 1978 úspìšnì v lidské péèi odchováno pøes 500 mláïat a z toho více ne¾ polovina vypuštìna do volné pøírody v rámci nìkolika soubì¾nì probíhajících repatriaèních projektù v Alpách, v severním a ji¾ním Španìlsku, v ji¾ní Francii a na Korsice. Jen díky mimoøádnému úsilí všech jednotlivcù i zúèastnìných institucí se orlosup bradatý na mnoha místech Evropy opìt zabydlel a pravidelnì se rozmno¾uje.
 
Text: Šárka Nováková
Foto: Enrico Gombala


Komentáøe
Poslední komentáø: 18.09.2022  23:53
 Datum
Jméno
Téma
 18.09.  23:53 Evussa obdivuhodné
 17.09.  11:20 Vesuviana
 17.09.  11:06 olga janíèková
 17.09.  05:39 Ivan