Do parlamentu se pokoušel dostat leckdo: rozvedení otcové, ochránci přírody i žen, taxikáři, a dokonce krachující byznysmeni.
Podařilo se to důchodcům: mají dva ministry a sedm poslanců. Nejmladšímu z nich je šedesát.
Strana vnikla jen několik týdnů před březnovými volbami, a to zejména díky téměř osmdesátiletému Rafi Ejtanovi. Strana Gil má jméno podle hebrejského „věk“ a slovo je zkratkou plného názvu Izraelští důchodci do parlamentu!
Jiné cíle než být v knesetu a ovlivňovat legislativu si strana ani neklade. „Zvolili mě důchodci. Nejdříve se tedy postarám o ně, pak se uvidí,“ shrnul své plány Ejtan.
V sedmimilionovém Izraeli žije 750 tisíc důchodců. Nikoho z nich dosud nenapadlo, jakou představují sílu. Obvykle hlasovali pro své tradiční strany a doufali, že vedle obrany, školství a tučných platů pro ministry si na ně vláda také občas vzpomene.
Uražení a ponížení
Avšak v posledních několika letech tomu bylo přesně naopak. Důchodci patřili mezi ty skupiny, které byly nejvíce postiženy vládními škrty ministra financí za Likud (a jeho dnešního předsedy) Benjamina Netanjahua. Izraelská ekonomika se v průběhu palestinské intifády dostala do problémů - a zaplatili to z velké části penzisté. Netanjahu možná zachránil stát před krachem, jak bývá připomínáno, ale zcela nepochybně si také vysloužil nehynoucí nenávist mnoha starých a chudých Izraelců.
Mezi voliči Gilu překvapivě najdeme mnoho mladých lidí. V zemi panuje značné znechucení z politiky a zejména z politiků, a „volit starce“ bylo mezi mládeží populárním způsobem, jak to dát najevo. Také celá kampaň, vynalézavá i agresivní zároveň, pohrávající si s různými sexuálními narážkami, byla zaměřena spíše na mladé lidi. Reklamní agentura, kterou Ejtan najal, vycházela z názoru, že média vezmou Gil na vědomí, teprve až se o stranu začnou zajímat i mladí.
Stejně chladně kalkulovali lidé z agentury a sám Ejtan, když se rozhodovali o založení Gilu. „Blížily se volby a pořád se nesnižoval počet nerozhodnutých voličů, to bylo neobvyklé. Tak jsme si řekli, že jim dáme stranu, pro kterou by mohli hlasovat,“ shrnul strategii jeden z mladých majitelů telavivské agentury. U řady Izraelců i některých celebrit strana vyvolala nadšení, a tak neměla nouzi o dobrovolníky pro kampaň.
Roztočte kohoutky
Gil mohl vzniknout díky izraelskému volebnímu systému, v němž stačí straně dvě procenta, tedy zhruba tolik poslanců, aby mohla vstoupit do parlamentu. Gil má poslanců sedm a až na Ejtana jde o neznámé představitele důchodcovských organizací. A protože vítězná Kadima Ehuda Olmerta (také založena jen několik měsíců před volbami) potřebovala koaliční partnery, důchodci získali hned dvě ministerská křesla. Rafi Ejtan (79) bude ministrem pro záležitosti penzistů, Jaakov Ben Izri (78) se posadí do křesla ministra zdravotnictví.
Ejtan s Olmertem se předminulý týden dohodli také na částečném splynutí obou stran. Teprve pak mohla veřejnost začít odhadovat, jak asi budou poslanci Gilu hlasovat o jiných důležitých otázkách, jako jsou například mírová jednání s Palestinci. Zatím se představitelé strany vyjadřovali jen o výši důchodů nebo zlepšení zdravotní péče.
Ejtanova jednání už přinesla první plody pro jeho voliče: ještě letos se zvednou výdaje na důchody o 530 milionů šekelů (přes 2,5 miliardy Kč). Část této sumy představuje doplatek peněz, které kdysi důchodcům zabavil „zlý“ Netanjahu.