Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mládì damana pralesního v lidské péèi
 
Ostravská zoologická zahrada je známá tím, ¾e jako jediná na svìtì chová a odchovává damany stromové. Nyní pøibyla další mimoøádná událost – svìtlo svìta spatøilo historicky první mládì damana pralesního v lidské péèi! S chovem damanù pralesních zaèala ostravská zoo na podzim 2016, kdy dovezla ètyøi jedince – dva samce a dvì samice. Mladší pár byl umístìn v chovatelském zázemí, starší v Pavilonu evoluce. U staršího páru bylo na konci roku 2016 pozorováno páøení, tak¾e jsme netrpìlivì oèekávali prvního potomka. K velkému pøekvapení chovatelù ale porodila druhá samièka z mladšího páru v zázemí.  
 
Daman pralesní – taný a skrytì ¾ijící èlen poèetnì malého øádu damani (pouze 5 druhù) je mimo Afriku k vidìní pouze v Ostravì. Jsou tmavìji zbarvení a¾ èerní, ve srovnání s jeho známìjšími pøíbuznými, mají lysý èenich a okolí oèí a typický svazek dlouhých bílých chlupù na zádech, který v noci pou¾ívají k vizuální komunikaci.
 
 
 
Mládì damana pralesního pøišlo na svìt 18. února a je plnì v péèi svých rodièù. Chovatelé byli touto událostí trochu zaskoèeni, proto¾e se jedná o pomìrnì mladá zvíøata, u kterých rozmno¾ení ještì neèekali. Vzhledem k tomu, ¾e o ¾ivotì tìchto tajemných noèních savcù toho mnoho nevíme a znalosti biologie tohoto druhu jsou stále v plenkách, nebude pravdìpodobnì ani v budoucnu o další pøekvapení nouze. Damani pralesní obývají lesy západní Afriky a vìtšina jejich aktivit se odehrává ve stromovém baldachýnu, navíc pøevá¾nì v noci, tak¾e vìdci zkoumají spíše hlasitou vokalizaci nebo u uhynulých jedincù vnitøní anatomii. Nemáme k dispozici ani zkušenosti jiných chovatelù, jeliko¾ tento drobný pøíbuzný slonù není chován v ¾ádné evropské ani svìtové zoo.
 
Délka bøezosti damanù je pomìrnì dlouhá, trvá okolo 30 týdnù. Samice rodí obvykle jedno, výjimeènì dvì mláïata. Mládì je po narození pomìrnì velké vzhledem ke svým rodièùm, osrstìné a dobøe vyvinuté. Vidí a velmi aktivnì se pohybuje. Ostravské mládì zatím tráví pøevá¾nou vìtšinu èasu ve dne v bezpeèí budky. O jeho noèních aktivitách zatím nic nevíme – vìøíme, ¾e se narodí mládì i staršímu páru v Pavilonu evoluce, kde je obrácený svìtelný re¾im a poodhalíme tak další støípek z noèního ¾ivota tohoto druhu.

***
 
Daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis) je málo známé zvíøe – je aktivní pøevá¾nì v noci, navíc se zdr¾uje v korunách stromù. Víme o nich, ¾e se vyskytují v lesích západní Afriky a ¾e ve vìtvích obratnì bìhají a skáèou. Pro jejich hlasitou komunikaci si vyslou¾ili pøezdívku „duchové lesa“. V jejich jídelníèku pøevládají hlavnì listy, k èemu¾ mají pøizpùsobený unikátní za¾ívací trakt. ®ijí samotáøsky, pouze samice bývá vidìna s jedním a¾ dvìma mláïaty. Teritorium dospìlého samce zahrnuje nìkolik menších teritorií samic.  
Daman pralesní prozatím nepatøí k ohro¾eným druhùm, ale dle IUCN je vá¾ná obava o jejich budoucnost s ohledem na rozsáhlé kácení lesù, fragmentaci habitatu a také s ohledem na stále narùstající lov pro maso (bushmeat). Doufáme, ¾e ne¾ se tak stane, bude chov v lidské péèi dobøe zvládnutý a zoo tak zabrání pøípadnému riziku vyhubení tohoto jedineèného savce.
 
Foto:Jana Èí¾ková a Jana Kanichová
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.03.2018  04:52
 Datum
Jméno
Téma
 14.03.  04:52 miluna
 09.03.  14:36 Vesuvjana díky
 09.03.  11:37 oga janíèková
 09.03.  11:21 Václav
 09.03.  10:54 Von