Víte co je Geocaching? Jednou ze základních myšlenek geochchingu je umísťování keší na místech, která jsou něčím zvláštní a mohla by být turisticky zajímavá. V úkrytu/keše/cache je pak umístěna informace daném místě, jeho zvláštnostech či zajímavostech.
V mnoha případech je spojen i s úkolem pro nálezce keše. Dá se tedy říci, že je to hra na pomezí sportu a turistiky. Podmínkou při hledání je mít navigační systém GPS, pomocí kterého skryté schránky hledáte. Po objevení schránky a zapsání se do „logbooku“ ji nálezce opět uschová a zamaskuje.
O tom, že se senioři nevyhýbají žádným aktivitám nám napsali senioři z Městské organizace SD ČR v Ostravě, kteří založili novou zájmovou organizaci s názvem „Kačeři“. Zabývá se právě geocachingem.
Redakce
* * *
Scházíme se v klubovně Městské organizace Svazu důchodců ČR v Ostravě-Porubě na ul. M. Majerové 1733, kde plánujeme společné výlety za účelem hledání keší. Svůj koníček provozujeme společně již od loňského léta. Za tu dobu jsme navštívili mnoho zajímavých míst, kam bychom asi nikdy nešli, dozvěděli se o nich nové informace. Také jsme našli důmyslné skrýše a schránky.
Abychom nebyli jen sběrači krabiček, založili jsme keš (schránku) „Aktivní senioři“ (GC5CZ2J). Je věnována všem aktivním ostravským seniorům a seniorům „kačerům“, kteří si našli zálibu v geocachingu. V listingu (popis keše) se píše: Rok 2000 byl vzácnou příležitostí k výsadbě stromů, které zkrášlí a zlepší naše životní prostředí“.
Mottem programu výsadby stromů milénia je slogan „Tisíc stromů pro nové tisíciletí“. Program vznikl ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti.
Této iniciativy se chopili esperantisté, členové MO SD ČR v Ostravě – Porubě, spolu se studenty Gymnázia Olgy Havlové. Dvě lípy byly 9.dubna 2002 slavnostně vysazeny v blízkosti Gymnázia Olgy Havlové v Klubovny MO SD ČR. Za podporu ÚMOb. O. – Poruba byly obě lípy doplněny balvany, na které byly upevněny smaltované tabulky a upraveno celé okolí. V Ostravě-Porubě tak rostou dvě lípy, které zasadily dvě generace. Nejstarší generace důchodců a nejmladší generace – studenti gymnázia.
Vysazené stromy se mají čile k světu. Bohužel po kácení starých stromů v okolí v lednu 2015 je jedna lípa poškozena a rovněž zmizela smaltovaná tabulka s nápisem upozorňujícím no to, že strom vysadili studenti gymnázia.
Máme také své internetové stránky, kde se o našich aktivitách dozvíte více, případně se k nám můžete přidat. Chystáme uskutečnit malou instruktáž „Jak se stát kačerem“. Podmínkou je mít GPS a internet.