Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mladý hroch se vydal na cestu do Francie
 
Samec hrocha oboj¾ivelného Kvido, který se v ostravské zoologické zahradì narodil 3. èervna 2013, odcestoval 8. bøezna v rámci mezinárodní spolupráce do ZooParc de Beauval ve Francii. Doporuèení na nový domov pro mladého hrocha vydala sama zoo v Ostravì.
 
 
Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha oboj¾ivelného, to znamená, ¾e koordinuje mezinárodní chov tohoto majestátního zvíøete v rámci evropských zoologických zahrad a vydává i doporuèení k pøesunu zvíøat. Jednání o transportu do francouzské zoologické zahrady tak ostravská zoo sama iniciovala.
 
Na cestu se hroch pøedem pøipravoval. Do venkovního výbìhu byla umístìna transportní bedna, aby se s ní pøedem seznámil a nauèil se do ní nastupovat. Chovatelé k nalákání zvíøete do nového a neznámého prostøedí vyu¾ili oblíbené pamlsky v podobì ovoce a zeleniny. V rámci mezinárodní spolupráce se pøesuny zvíøat mezi zoo uskuteèòují zcela zdarma. Hrazeny jsou pouze náklady na samotný transport zvíøat a ty hradí zpravidla pøijímající zoo.

Hroch oboj¾ivelný se stal vinou èlovìka ohro¾eným druhem. Areál jeho výskytu ve volné pøírodì je ostrùvkovitý. Pùvodnì se vyskytoval také po celé délce Nilu, dnes ji¾ jen na jeho horním toku. Kolik hrochù v africké pøírodì ¾ije, nevíme. Odhad 125-148 tisíc zvíøat je deset let starý. Letos má probìhnout nový výzkum poèetnosti hroší populace, do kterého se zapojí i ostravská zoo. Pøedpokládáme, ¾e bude menší, ale zdali o 10 % èi 50 % nelze vùbec odhadnout. Proto vy¾aduje i tento druh øízený chov v lidské péèi.

 
 
Populace hrochù klesá nejen v pøírodì, ale postupnì i v zoologických zahradách. Celkový poèet hrochù oboj¾ivelných chovaných na konci roku 2015 v evropských zoologických zahradách byl okolo 200. Jedním z dùvodù tohoto poklesu je zøejmì i skuteènost, ¾e hroch pøestal být pro øadu zoologických zahrad snadno chovatelným druhem. Napø. v ÈR je chová vedle ostravské zoo jen Zoo Praha. Chov chce ale znovu obnovit královédvorská zoo. Dùvod není ani tak v obtí¾nosti chovu samotném – hroch je v podstatì nenároèné zvíøe. Pro zdárný chov ve støedoevropských podmínkách je však potøeba vytápìný pavilon s bazénem a ideálnì i pøirozenou pastvou venku. Jak je patrné, tyto nároky jsou pøedevším otázkou finanèní.
 
Foto: Pavel Vlèek
 
Šárka Nováková, Zoologická zahrada Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.03.2016  18:48
 Datum
Jméno
Téma
 14.03.  18:48 Blanka K.
 14.03.  11:41 Mirka
 14.03.  08:58 Von
 14.03.  08:49 kusan
 14.03.  08:38 ferbl