Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ctirad,
zítra Drahoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Adolf Kašpar
 
Po létech jsem se zase vrátila ke kní¾ce Babièka od Bo¾eny Nìmcové. Ta moje je vydaná v roce 1987 s kresbami malíøe Adolfa Kašpara. Jsou to pøekrásné ilustrace. Proto¾e jsem tvor zvìdavý a proto¾e mì ilustrace zaujaly hledala jsem nìco o tomto malíøi.
 
Adolf Kašpar se narodil 27. prosince 1877 v Bludovì. Jeho otec byl kupcem. Rok po narození Adolfa se rodièe pøestìhovali do Olomouce, kde Adolf zaèal pozdìji studovat na uèitelském ústavu a zde také na sebe upozornil svým kreslíøským nadáním. Maloval pøírodovìdné kresby pro uèebnice profesora Polívky. Pozoruhodnì ilustroval Havlíèkùv pøeklad "Paní Twardowská" od Mickiewicze, kterou vydal v roce 1899 olomoucký knihkupec a nakladatel Promberger. Ten vydával také èeské kalendáøe, které mu Kašpar ilustroval. Tím zaèala jejich spolupráce, ilustroval kalendáøe Moravské písnì, Ètvero roèních období, pøeèetné povídky a ¾erty. A ten jej nakonec také poslal na pra¾skou Akademii. Postaral se mu také u ubytování u své sestry v Praze na Malé Stranì.
 
Adolf tehdy studoval speciálku Maxe Pirnera. Jeho vzorem a starším pøítelem byl i èeský malíø Hanuš Schweiger. V Praze také pokraèuje jeho spolupráce s Prombergerem. Ze všeho nejvíce uchvátily Kašpara kresby Josefa Mánesa a Mikuláše Alše. Pod jejich dojmem se Kašpar nauèil povznést  k nìèemu vyššímu, promyšlenému celku, vyšší stavbì a tvorbì. A to našel právì v ilustracích pro Babièku.
Vlastnì známý ilustrátor se z nìj stal ještì bìhem studia.  Jezdil do "Babièèina údolí" studovat kraj a lidi, zachycoval výrazné typy - od dìtí a¾ po staøenky a staøeèky, lid obyèejný i panstvo. A právì toto vše pou¾il k ilustracím knihy. Tak v roce 1902 vznikla Kašparova Babièka a vydaná byla v roce 1903. Náš velký sochaø, tehdejší rektor Akademie, J.V. Myslbek se o tìchto ilustracích vyjádøil: "Je škoda, ¾e Bo¾ena Nìmcová nemù¾e vidìt tyto perly". Ilustrace k babièce byly prvním dílem Kašpara.
 
Hodnì mu také daly jeho studijní pobyty v cizinì, zejména ve Francii. Je pravda, ¾e ho nesu¾ovaly ¾ádné velké starosti, o to se peèlivì starala sestra pana Prombergera, finanèní prostøedky zase zahánìl pan Promberger sám. A hodnì tomu všemu pomohla i láska. Sestra pana Prombergera, paní Øepková, mìla dceru, a do té se mladý Kašpar zamiloval. A láska mu dodávala køídla, ilustroval Nerudovy povídky "Romance štìdroveèerní", "Kam s ním?", "Z letních vzpomínek".
 
A tato nálada ho neopouští a naplòuje další jeho ilustrace k "Filosofické historii", "Kronika naší rodiny", "Kytice", "Pohorská vesnice", "Toman a lesní panna". Všechny tyto knihy jsou jako jedna rodina, mají ale poka¾dé nìco svého, osobitého. Pozdìji k nim pøistoupily ilustrace ke knihám "Temno" a Wintrùv "Mistr Kampanus". Ale to u¾ nebyly idylické kresby. Kašpar se také na tyto ilustrace dùkladnì pøipravil studiem doby baroka, její architektury, krojù, zbraní i jejich obrazù. Brzy k tìmto dvou knihám pøibyl i "F.L.Vìk", všech jeho pìt dílù, "Zapadlí vlastenci" a jiné ilustrace.
I kdy¾ se Kašpar trvale usadil v Praze, na malostranské Kampì, na rodný kraj nezapomnìl. Od roku 1910 pravidelnì trávil léto a¾ do podzimu v Lošticích, kde si pøed první svìtovou válkou postavil s finanèní pomocí tchýnì, dùm s ateliérem. Nezapomnìl ani na svùj rodný Bludov. Kdy¾ byl v roce 1926 po¾ádán svým spolu¾ákem a pøítelem, tehdejším starostou, o výzdobu pøipravovaných "Pamìtí obce Bludova" ochotnì vyhovìl. Namaloval sedm kreseb a jeden akvarel, z nich¾ jsou snad nejkrásnìjší bludovské motivy.
Do Bludova se potom ještì nìkolikrát podíval, naposledy v roce 1931. Poslední léta trávil ve valašské Rusavì. Tam maloval venku, toulal se po krajinì, maloval kostelíèky, kaple, pohøební prùvody, svatební veselí, hostinec a jeho návštìvníky, zámeèky a jiné. Kreslil dìvèata a mu¾e v krojích, staøenky i dìti, ševce u verpánku. Akvarely støídaly lepty, perokresby, grafiky  a oleje na plátnì.
 
Kašpar, pøesto¾e byl samotáø mìl lidi rád a bez nich nedokázal ¾ít. Rád je poslouchal, rád se na nì díval. Na ka¾dou ilustraci knihy se peèlivì pøipravoval. A tato peèlivost se mu stala osudnou. Pro pøipravovanou knihu "Paní komisarka" se vydal do ®elezné Rudy, nasbírat nové motivy k ilustracím. Byl èerven a na Šumavì nejkrásnìjší poèasí. Bylo horko a na nebi ani mráèek, louky rozkvetlé. A tady, kdy¾ si chtìl odpoèinout, upadl a zemøel døíve, ne¾ se jeho ¾ena Jitka staèila otoèit. To bylo 29. èervna 1934. 
Kašpar sám nerad slýchal, ¾e je ilustrátor, byl také malíøem, výborným akvarelistou. Jeho akvarely ukazují severní Moravu, Rusavu, Slovensko, Dubrovník. A byl také grafikem, vytváøel jemné listy, lepty, litografie a linoøezy.
Olga Kotaèka
O prezentaci v Power Pointu si pište zde
 
Další èlánky autorky:
Sbìratelská náru¾ivost
Sleèna Sylva
Kup chleba a pøikládej!
Anne Christina
Svìt podle Wyetha
Døevìný talíø
Václav Jansa
Bílá paní
Bøetislav Bartoš
Ukrytý hrad
Energie pyramid
Døevìné mìsteèko
Hanácké Athény
Radegast
Blatná
Jantar a jantarová stezka
Jo¾a Úprka
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 19.01.2008  23:08
 Datum
Jméno
Téma
 19.01.  23:08 ZdeòkaT.
 03.01.  19:38 vasi.m
 30.12.  14:49 Kotaèka
 28.12.  09:59 VlastaV
 27.12.  22:45 Vesuvanka díky :-)))
 27.12.  20:03 wiki
 27.12.  16:29 Karla I. A. Ka¹par
 27.12.  09:51 Gabi-florka
 27.12.  08:23 Karla
 27.12.  08:15 Jitka I. Re: kmet
 27.12.  03:19 kmet Je záslu¾né pøipomínat