Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Archeopark
 
K obci Chotìbuz u Èeského Tìšína patøí osada Podobora, kde je vybudován Archeopark. Stojí na místì, kde pøed mnoha stoletími ¾ili naši pøedkové. Archeologický prùzkum zde  dolo¾il existenci opevnìného trojdílného hradiska, pod ním¾ pùvodnì protékala øeka Olše. Hradisko bylo osídleno ve dvou fázích. První,  pravìká zabírá starší dobu ¾eleznou. Z tohoto období jsou nejvýraznìjšími nálezy korálky ze sklenìné pasty, ¾elezné sekerky a jemná tuhovaná keramika.
 
Druhá fáze spadá do období slovanského. Pøi vykopávkách zde byla nalezena  výbava jízdních bojovníkù, udidlo, ostruhy, dále šípy, sekery, no¾e, ale i kosa, nù¾ky a nádoby denní potøeby. Proslulé je také ¾elezné pouto, které se pravdìpodobnì pou¾ívalo pøi obchodu s otroky. O obchodních kontaktech svìdèí i nález mince uherského krále Štìpána.
Hradisko bylo Slovany opouštìno postupnì od 11. století. Správní, obranné a obchodní aktivity se pøesunuly na Zámecký vrch v Polském Tìšínì, kde byl vybudován hrad, který se od konce 13.století stal sídlem tìšínských kní¾at.
 
Pozùstatky hradiska byly objeveny pomìrnì nedávno. První zmínky o nálezech z této lokality pocházejí z 80. let 19. století. Teprve po druhé svìtové válce se hradisko stalo místem systematického archeologického prùzkumu  Muzea Tìšínska a dnes patøí k nejvýznamnìjším a nejlépe dokumentovaným lokalitám v celé Èeské republice.
V souèasné dobì se zde ukazuje replika pùvodního slovanského opevnìného hradiska a  repliky sídelních objektù.
 
V budoucnosti by mìl Archeopark pøedvést pøibli¾nou podobu zde nalezených objektù. Tím by návštìvníci získali mo¾nost nahlédnout do ka¾dodenního ¾ivota našich pøedkù.
Prohlídka Archeoparku se obèas spojuje s ukázkami soubojù, ¾ivota Slovanù a dobových øemesel, odìvù, mletí v ¾ernovu, tkaní apod.
Libuše Wernerová
(Redakènì upraveno)
O prezentaci v Power Pointu si napište zde


Komentáøe
Poslední komentáø: 29.08.2007  18:39
 Datum
Jméno
Téma
 29.08.  18:39 Rù¾ena
 29.08.  17:02 denda04
 29.08.  16:36 Gabi-florka
 29.08.  13:47 wiki otevøeno
 29.08.  11:32 JanaS
 29.08.  11:07 Jana Vesuvanka :-)))
 29.08.  07:35 Pavel
 29.08.  06:58 JanaG