Chvála písmene „P“
Je načase zařadit zase jednou chválu oddychovou, a k tomu se jistě neobyčejně hodí obyčejné písmeno „P“. Tento fejetonek by tedy klidně mohl mít stylový název – Pochvala písmene „P“.
Jak je tato naše neznělá souhláska důležitá a chvályhodná, to dokazuje prostý fakt, že i když v celkové frekvenci hlásek ve slovech samozřejmě snad ve většině jazyků převládají většinou samohlásky, zejména „a“, přesto nejvíce slov začíná na „p“. Určitě to platí v češtině a snadno se o tom můžeme přesvědčit například v našem pravopisném slovníku, ale také v těchto chválách!
Na „p“ v naší rodné řeči začíná tolik milých, humorných, pozoruhodných, ale i „velkých“ slov, že jich zde mohu vyjmenovat a vychválit jen pouhý zlomek zlomku. Tedy namátkou – pampeliška, panenka, panáček, paňáca, páprda, pumprdlík, parašutista, peníze, potrava, přeslen, pracoviště, pomník, poezie, pravda, přátelství, příroda - a dalo by se pokračovat do aleluja na desítkách stránek.
Nyní si ale dovolím obrátit pozornost na pár chvályhodných „pé“ slov, o kterých si málokdy uvědomujeme, jak jsou pro každého z nás důležitá – početí a porod. Samozřejmě je to myšleno tak, že opravdu veledůležitá nejsou ta slova sama o sobě, ale ty okolnosti a okamžiky, které označují. Na své početí ani na svůj porod si bohužel nikdo z nás nemůže pamatovat. Na některá početí ale se slzou v oku vzpomínají tak či onak oba naši rodičové, na své a tím vlastně i na naše porody pak zejména naše maminky, protože jim zcela jistě změnily jejich životy. Vždyť to, co se odehrává v těle ženy mezi početím a porodem, patří k největším zázrakům přírody.
A my Češi, Moravané a Slezané můžeme být hrdí, že oba tyto stěžejní okamžiky života každého lidského jedince popisují slova, začínající na chvályhodné písmeno „p“. Ani tomuto tak pozoruhodnému písmenu se bohužel nevyhnula slova morbidní a vulgární, jsou to však jen výjimky, potvrzující pravidlo. Slíbil jsem ale chválu oddychovou, takže hurá na ni!
Určitě jste už četli různé slovesné výtvory a slohová cvičení složená ze slov s tímto zvláštním písmenem na začátku. Bohužel od „P“ začíná i mnoho českých slov, která jsou ve slušné společnosti nepublikovatelná a tak si zde dovolím předvést pouze trochu autocenzurovaný výňatek jednoho takovéhoto elaborátu z poslední doby. I tak může mít někdo jistě výhrady, ale snad to unesu.
Proklatě potupný příběh.
Po padesátce počínají pánové, podobní pohasínajícím plamenům, pociťovat první příznaky počínající pohromy. Pánové počnou pokukovat po pikantních patnáctkách. Puberťačce postačí pouhé pohoštění, případně patřičně plytké poplácání. Políbí-li pak přitažlivá panenka plešatce před přihlížejícími páprdy, polichocený prďola podstrčí poupěti pětistovku pro pořízení parády. Posléze pánové posedávají po putykách, preferují pivo, pěstují pivní panděro. Pak, probírajíce proklatou politiku, pozbývají peněz. Polehávají po pohovkách, pokuřují, pošilhávají po plátech plotny. Permanentně přepracované paničky připravují pamlsky pro přecpaná panděra povalečů-peciválů. Poté pak padesátníci počínají pozorovat příšerné patologické proměny. Po přečtení příruček pátrají po prvních příznacích pepky, případně přestávají pít! Podvečer pupkáči pobíhají po parcích, podobní předpotopním příšerám. Poděšeni představou prokouřených plic, přestávají pokuřovat. Příliš pozdě! Potíží postupně permanentně přibývá. Potíže působí pajšl, paradentóza, páteř, prostata. Pánové prostudují pravidla preventivní péče. Polykají pilulky, prášky, panikaří! Při pověstech provázející pohřby přátel postupně pitomí. Poslyšte, přátelé padesátníci – proč pohekávat pod peřinou, proč plakat pro pubertální pošetilosti? Potlačme přízračné představy, překonejme pocity příkoří páchaného přírodou! Právě proto připijmež pivem, pokuřmež portorico, pozřemež pochutiny…
Následuje několik dalších rad, které však opět raději ze slušnosti vynechám. Můžete se vsadit o cokoliv, že v žádném jiném jazyce podobnou sentenci nikdy zplodit nelze! I když – jak známo – nikdy neříkej nikdy!
A tak ještě jen dodám - Pochvalme pozoruhodné písmeno „P“, protože pochvalu přirozeně přivítá!