Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Moji milí Lupinové
 
Psi v lásce nikdy nel¾ou
(Jeffrey Moussaieff Mason)

 
Kdysi se jedna paní rozèilovala nad krutými osudy opuštìných psù. Na závìr kritiky pronesla nádhernou vìtu: „…v¾dy» pes je stejný jako èlovìk, akorát jinak vypadá!“ Nikdy na její slova nezapomenu. Zvláštì kdy¾ jsem na stará kolena poznal, co je to psí láska. Bylo mi u¾ pøes ètyøicet, kdy¾ jsem se stal majitelem svého prvního psa v ¾ivotì. Abych byl pøesnìjší: minipsa. A abych byl ještì pøesnìjší – makety dobrmana 1 : 10.
 
Dostal jsem ho darem, ani¾ bych si ho byl pùvodnì vùbec pøál. V malé kanceláøi zookoutku ve Vyškovì na Moravì se na mì tìch malých pejskù – pra¾ských krysaøíkù – sesypalo mo¾ná pìtadvacet. Sedìl jsem na ¾idli a pejsci na mì skákali ze stolu jako blechy. Pouze jeden jediný z nich mi však zùstal le¾et na klínì. Dojal mì, jak se ke mnì tiskl a nechtìl se ode mì hnout u¾ ani na krok… Šéf zookoutku, pan Sokolíèek, mì ujistil, ¾e jde o krásné štìòátko, ne starší ne¾ rok, maximálnì rok a pùl, a urèitì si jej musím ponechat, kdy¾ po mnì tak tou¾í. Musel jsem, to pøece opravdu jinak nešlo.
 
Po nìkolika týdnech v Praze mi štìòátko, které dostalo jméno po anglickém komikovi Lupino Laneovi, zaèalo stonat. Najednou se nemohlo postavit na zadní no¾ièky. Hrùza! Zavolal jsem tedy toho nejpovolanìjšího, veterináøe z pra¾ské zoo pana doktora Nováka. Lupina prohlédl, dal mu injekci a pak mì upozornil, ¾e psík má špatné kyèle. „Ovšem srdíèko, srdíèko má v naprostém poøádku! A to je dùle¾ité, kdy¾ u¾ je pejskovi pìt let.“ Pochopil jsem,  ¾e mám asi nejstarší štìòátko na svìtì. Naštìstí se Lupino po injekci rozchodil, byl opìt roztomilý, veselý a skotaèivý. Po èase se mu však potí¾e vrátily. Opìt jsme tedy volali pana doktora Nováka. Pøijel, pomohl injekcí, pak ještì Lupina dùkladnì prohlédl a povídá: „Víte co? Kdy¾ u¾ jsem zase tady, sundáme mu taky zubní kámen. To víte, kdy¾ u¾ je pejskovi osm let…“ „Jak to – osm let?“ ohradil jsem se. „Minule jste øíkal, ¾e je mu pìt! A já si ho navíc pøivezl z Moravy jako roèní štìòátko!“ Pan doktor Novák zrozpaèitìl: „Víte, vy jste tomu, ¾e máte psího mladíèka, tenkrát tak vìøil, ¾e mnì bylo líto øíct vám celou pravdu naráz…“

 

A tak – nemìl jsem štìòátko ještì ani rok – a u¾ mu bylo osm. Pan Sokolíèek z Vyškova chtìl evidentnì jednomu z té smeèky Kulíškù (jak jim láskyplnì øíkal) dopomoci ke š»astnìjšímu ¾ivotu, ne¾ byl ten, jaký pro¾ívali povìtšinou za zdmi kanceláøe. Lupino se stal miláèkem mým i mé ¾eny. Dával nás dohromady, zahánìl mráèky, které se tu a tam pøehnaly pøes naše man¾elství. Za mìsíc jeho narození jsme urèili prosinec, abychom mohli s pøáteli oslavovat jaksepatøí psí narozeniny. A také jsme je slavili, poèínaje Lupinovým sedmnáctým rokem. Nový pan doktor Schamberger z Mìlníka nám na venkovské oslavì Lupinových sedmnáctin pøedpovìdìl, ¾e nepøihodí-li se nic zlého, pøekroèí jubilant hravì dvacítku. Bohu¾el, nìco zlého se nakonec pøihodilo. Zlo se jednou objevilo u naší zahrady v podobì èlovìka, který nejspíš nemohl pøenést pøes srdce, ¾e máme své nejstarší štìnì na svìtì tak rádi, a hodil mu pøes plot sousto, „vyfutrované“ otráveným zrním. V ¾ivotì u¾ bych nechtìl ètyøi dny a ètyøi noci strávit u zvíøete, které odchází z tohoto svìta, dívá se mi tázavì do oèí a neví, co se s ním dìje a hlavnì – proè.

Dnes máme Lupina èíslo dvì, roztomilého malého dvoubarevného pra¾ského krysaøíka, který jako by nás stále jen vesele pozoroval a promìòoval nám všechny šedivé dny ve dny proslunìné úsmìvem, radostí a láskou. S Lupinem si povídáme, s Lupinem spíme v jedné posteli, s Lupinem si hrajeme. Obèas se na chvíli ztratí, kdy¾ se náhle rozebìhne za vyzývavým kosem èi drzou veverkou, kteøí jej na trávníku provokují a¾ pøíliš dlouho. Lupinovým prostøednictvím jsme nahlédli do krásného psího svìta. Nauèili jsme se tìšit se radostmi jiných psích lidských pøátel, ale také soucítit se všemi lidmi odvr¾enými zvíøaty a zapojit se do boje proti týrání zvíøat. Dá se øíci, ¾e nás k tomu všemu u¾ kdysi nasmìrovalo naše „nejstarší štìnì na svìtì“ a ¾e se tomu všemu dodnes stále douèujeme také vlivem jeho nástupce.

U¾ kdy¾ jsem svùj pøíbìh s obìma Lupiny popisoval v dovìtku èeského vydání krásné knihy „Psi v lásce nikdy nel¾ou“, kterou napsal Jeffrey Moussaieff Masson z Kalifornie, pøemýšlel jsem o tom, ¾e bych mohl svùj pøíspìvek konèit nìjakým citátem. O zvíøatech existuje øada moudrých citátù velikánù minulosti i souèasnosti. Já si nìkteré zapisuji do svého diáøe, to kdy¾ se mi líbí natolik, ¾e je chci mít po celý rok na oèích. Zapsal jsem si kdysi do diáøe citát i ten, jeho¾ autorem je Mark Twain a jím¾ se s vámi rozlouèím: „Vezmete-li domù hladového psa a nakrmíte ho, nekousne vás. To je hlavní rozdíl mezi psem a èlovìkem…“
 
Ondøej Suchý

ONDØEJ SUCHÝ nar. 16. 9. 1945 v Praze. Spisovatel, scénárista, textaø, karikaturista, redaktor a moderátor Èeského rozhlasu.
V šedesátých letech pracoval nejprve jako aran¾ér, pozdìji jako asistent v Ès. televizi a redaktor èasopisu pro dìti Sedmièka. Dvacet let byl volným novináøem, redigoval humoristickou pøílohu Svobodného slova Kvítko, deset let uvádìl v Ès. televizi svùj poøad Kavárnièka døíve narozených. Napsal na 550 písòových textù, mj. pro Hanu Hegerovou, Karla Èernocha, Dádu Patrasovou, Martu a Tenu Elefteriadu. Zajímá se o vše, co se týká poèátkù kinematografie, filmových, divadelních, cirkusových a kabaretních klaunù a komikù. Napsal na dvì desítky knih a uskuteènil øadu samostatných výstav kreslených vtipù a karikatur, u nás i v zahranièí.  
 
* * *
Z knihy Václava ®idka a Blanky Kubešové „Kolja... to neznáte mého psa!
Míšenka, krasavice z Pekingu (Blanka Kubešová)
®ivot na psí kní¾ku (Václav ®idek)
Vildóóó k noze! (Václav ®idek)
Naše Jessy aneb vliv psa na polidštìní èlovìka (Jaroslav Vlach)
Mùj pes má rád drobeèky…(Vlastimil Brodský)
Proè nìkteøí dvouno¾ci ¾ijí na psí kní¾ku? ! (Václav ®idek)
Jak si psi ochoèili lidi (Jaroslav Kovaøíèek)
Psí rozhovory (Josef Fousek)
Louèení se psem (Jaroslav Kovaøíèek)
Mùj ¾ivot s fenkou Anny (Petr Hromádko)
Mìla Kolinka obdivuhodnou duši? (Emilie Krulíková)
Bojare, Bojare…! (Radovan Lukavský)
Medvídek, Montík a koleèkáøi (Blanka Kubešová)
Nesahejte na nìj, patrnì má blechy! (Pavlína Filipovská)
Hajný ve slu¾bách èertíka Bertíka (Zdenìk Hajný)
Láska na první pohled (Ctirad Pánek)
Óda na Kaèenku (Jana Reichová)
Moje baby Jesty (Stella Májová)
Moji pejskové  (Miloš Nesvadba)
Andulka, Fanynka, Bo¾enka (Soòa Èervená)
Vzpomínka na Neru (Miloslav Švandrlík)
S tím Švandrlíkem musí bejt švanda (Miloslav Švandrlík)
O psí cestománii (Václav ®idek)
Nuda?... aneb Chlapeèek a jeho štìteèek (Václav ®idek)
Objevilo se štìnì (Marta Kubišová)
Mají netopýøi psí duši? (Kvìta Fialová)
Rufík a Všichni moji dobøí rodáci (Vojtìch Jasný)
Jen rolnièka cinkla a on tam stál...(Marina Hu¾várová)
Náš Profesor (Alice Frostová)
Par»ák (Milan Dibïák)
Jakub a Cedrik (Zuzana Trankovská)

Psí láska (Olga Wister)
Nudle dlouhá ušatá (Blanka Kubešová)
Méïa Béïa (Eva Støí¾ovská)
Felísek z TURISTY (Svatava Pátková)
Pes, bytost záhadná (Jiøí Suchý)
Jak se pavouk Macek do Kolína vrátil...(Václav ®idek)
Já na Macka a Macek na mne...(Václav ®idek)
Tak to je pìkná sviòárna! (Václav ®idek)
Moji milí Lupinové (Ondøej Suchý)


Komentáøe
Poslední komentáø: 16.09.2017  06:16
 Datum
Jméno
Téma
 16.09.  06:16 Bobo :-)))
 15.09.  11:11 ferbl