Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Za krásami kanadského Quebeku


V dnešní dobì, díky internetu èi pìkným filmùm o Kanadì, snad ka¾dý ji¾ virtuálnì navštívil témìø všechna lákavá turistická místa v Kanadì. Vzhledem k velkému poètu Èechù a Slovákù v Kanadì se ji¾ i mnoha tisícùm pøíbuzných poštìstilo navštívit Kanadu a uvidìt na vlastní oèi nìkterá z jejích zajímavých míst. Letos jsme mìli štìstí, ¾e k nám zavítala sestra man¾elky, tak jsme mìli opìt pøíle¾itost podívat se s ní trochu po blízkém okolí. Bohu¾el, díky rozsáhlosti Kanady, druhé nejvìtší zemì svìta, není v lidských silách ukázat vše. Po “blízkém okolí” jsme najeli pøes šest tisíc km a vidìli pár vìcí. Nebudu se rozepisovat o známých Niagarských vodopádech, èi Torontu, hlavním mìstì Ottawì, nebo o návštìvì New Yorku. Pokusím se zamìøit jen na krásy nejbli¾šího okolí v naší provincii, která se ne nadarmo donedávna honosila názvem La Belle Province (krásná provincie), a který jsme mìli i na èíslech na autech a¾ do roku 1978.


Provincie Quebec

 

Naše frankofonní provincie Quebec (døíve èást Nouvelle France – Nové Francie), le¾í ve východní Kanadì a na východì se dotýká Atlantického oceánu. Quebec se svými 1,542,056 km2 je nejvìtší kanadská provincie, zvící poloviny Austrálie, a je témìø dvacetkrát vìtší ne¾ Èeská republika (èi víc ne¾ dvakrát vìtší jako Francie a víc ne¾ ètyøikrát vìtší ne¾ Nìmecko). Vìtšina témìø celé osmimilionové populace ¾ije v ji¾ní èásti provincie, hlavnì poblí¾ amerických hranic, tak jak se usazovala všude kolem øek (vèetnì indiánských rezervací). Zbytek na sever je víceménì divoèina, dostupná vìtšinou jen letadlem, i kdy¾ nìkde pár silnic je. Quebec se ètyøi a pùl tisícem øek a víc ne¾ pùl milionem jezer má 176,928 km2 vodní plochy, jednu z nejvìtších na svìtì, co¾ té¾ pøispìlo k objevování a osidlování provincie. Na jihu hrála hlavní roli øeka sv. Vavøince – (anglicky Saint Lawrence River, francouzsky fleuve Saint-Laurent), která dnes díky vodní cestì St. Lawrence Seaway (1,197 km) umo¾òuje námoøní dopravu z Atlantického oceánu a¾ do pøístavù ve vnitrozemí, jak v Ontariu, tak ve státì New York. Na severu u nynìjšího zálivu Hudson Bay pak vznikla Zemì prince Ruperta (èesky Ruprechta, syna “zimního krále” Bedøicha Falckého), v roce 1670 zakladatele Hudson Bay Company, která se zpoèátku specializovala na obchod s ko¾ešinami a která vlastnila 15% plochy v dnešní Kanadì a USA. Tato kanadská spoleènost má nejdelší historii nejen v Severní Americe, ale pomalu i na svìtì. V provincii ¾ije pøes 6 milionù francouzských Kanaïanù (80%), a oficiální øeè od roku 1976 je francouzština. Je to nejvìtší francouzská enkláva v Severní Americe.


Nouvelle France – Nová Francie

 

Prvním francouzským objevitelem byl Jacques Cartier, který v roce 1534 pøiplul do ústí øeky sv. Vavøince. V dalším roce plul proti proudu a zalo¾il první neúspìšnou kolonii poblí¾ dnešního mìsta Quebeku. V roce 1603 pøiplul Samuel de Champlain, který v roce 1608 zalo¾il Quebec City jako místo zabývající se výmìnným obchodem s ko¾ešinami. Navázal úspìšné styky s indiánskými kmeny a Quebec City se stalo hlavním mìstem Nové Francie, která se v roce 1663 za Ludvíka XIV stala královskou provincií. Aby se zvýšila francouzská populace oproti anglické, král poslal témìø 1000 dívek do Quebeku. Nastala “msta kolébek” a z pùvodních asi tøí tisíc Francouzù v roce 1666 jich bylo v roce 1760 ji¾ šedesát tisíc. Z Quebeku se kánoemi dostávali do vnitrozemí Kanady a Ameriky obchodníci s kù¾emi, cestovatelé a katoliètí misionáøi, kteøí zakládali rùzné osady na celém kontinentu. Nová Francie pøestala existovat na severoamerickém kontinentu po dvojité porá¾ce Anglièany a po pøedání Louisiany Španìlùm v roce 1762.


Naše výlety – Quebec City


Jako první delší výlet jsme si vyjeli na dva dny do Quebec City. Pùvodnì jsem plánoval více dní a vydat se a¾ k deltì øeky sv. Vavøince, nebo aspoò do malebné oblasti Charlevoix, vytvoøené kdysi obrovským meteoritem, na pozorování velryb. Bohu¾el vyhlídka na špatné poèasí a nedostatek èasu nám to znemo¾nily. Jeli jsme rovnou na blízké vodopády Montmorency Falls, vysoké 84 metrù, nejvyšší v Quebeku a vyšší o 30 m ne¾ Niagarské. Z parkovištì jezdí nahoru lanovka a pøes vodopády vede øetìzový most, ze kterého se naskýtá úchvatný pohled. Poté jsme zajeli naproti na 34 km velký ostrov Île d’Orleans, který hrál roli pøi osidlování Quebeku a který nedoznal moc zmìn. Od poèátku se tam pìstuje vše mo¾né a kdysi se tam té¾ stavìly lodì. Na ostrovì je ještì 600 historických budov, proto byl v roce 1990 vyhlášen kanadským národním historickým místem, které roènì navštíví pøes pùl milionu turistù.

 


Veèer po návratu do mìsta jsme se a¾ do vlahé noci procházeli po dlouhé døevìné promenádì nad øekou sv. Vavøince pod majestátným Château Frontenac, postaveným v roce 1893 jako luxusní hotel pro kanadskou ¾eleznièní spoleènost. Na veèerní øeku, kde kotvily obrovské parníky, byl nádherný pohled. Jeden parník nesl jméno Aurora. Ne ze všech lodí tohoto jména se støílí, i kdy¾ tentokrát kvùli nové menšinové vládì francouzských separatistù bych nebyl proti.


Ráno jsme si vyjeli na obrovské Abrahamovy plánì, které byly v historii svìdkem mnoha bitev. Na obìd jsme šli do naší oblíbené historické restaurace starých Kanaïanù “Aux anciens Canadiens”, která funguje ji¾ od roku 1675 a kde se vaøí stará historická jídla. Naštìstí bylo po sezonì, tak¾e turistù byly menší mraky, ani jsme nemuseli èekat. Po obìdì jsme se vìnovali prohlídce historického støedu mìsta plného úzkých ulièek s dro¾kami, malíøi, èi hudebníky, ale hlavnì turistù. Bohu¾el pøišel obávaný déš», tak jsme se vydali na zpáteèní tøíhodinovou cestu domù.


Quebec City – mìsto Quebec (Ville de Québec, anglicky Quebec City), které zalo¾il v roce 1608 Samuel de Champlain, le¾í na øece sv. Vavøince. Toto krásné historické mìsto staroevropského rázu, té¾ nazývané “Perla Severní Ameriky”, je hlavním mìstem naší stejnojmenné provincie. Patøí mezi nejstarší severoamerická mìsta a je jediným, kde dosud existují mìstské hradby. Od roku 1985 patøí do seznamu UNESCO. Mìsto ve své historii za¾ilo nìkolik bitev. Anglièané je dobyli ji¾ v roce 1629 a naposled je pokoøil generál James Wolfe v rozhodující bitvì na Abrahamových pláních v roce 1759. V poslední bitvì o mìsto v roce 1775 se je ještì marnì pokusili dobýt ameriètí revolucionáøi. Od té doby byl klid a Quebec byl jedním z mìst, která se pak støídala v roli hlavního mìsta Kanady v letech 1852 a¾ 1866, kdy byla hlavním mìstem Kanady ustanovena Ottawa.


Sever Quebeku


Další výlet jsme si naplánovali navzdory deštivé pøedpovìdi na chatu kamarádù na severu, asi 250 km. Vyjeli jsme ještì za pìkného poèasí a stavili se krátce v malém pìkném horském mìsteèku St. Sauveur. Pak jsme pokraèovali dále na sever a stavili se v dalším pøekrásném horském resortu Mont Tremblant. Proto¾e ji¾ bylo po letní sezonì a zimní ještì nenastala, tak parkovištì bylo zdarma, stejnì jako lanovka. Prošli jsme se kouzelným mìsteèkem a nakoupili pár vìcí. Na chatu jsme pøijeli veèer ji¾ v dešti. Ráno na chvíli pøestalo, tak jsme vyrazili dále na sever na celodenní výlet do “divoèiny”. Napøed jsme si zajeli do malého pøírodního parku, kde jsou pìkné peøeje v pøekrásné divoké pøírodì. Nakonec jsme se jeli podívat na obrovské jezero Baskatong Lake o rozloze 413 km2 (145x vìtší ne¾ Máchovo jezero, které má 2.84 km²). Pøesto¾e zaèalo pršet, zajeli jsme ještì k blízkým zajímavým vodopádùm Windigo Falls, kde obyèejnì rostou houby, i kdy¾ nikde nerostou (jako letos celý rok). Bohu¾el jsme nemìli štìstí ani tam.

 


Montreal

 

Prohlídku Montrealu jsme si nechali a¾ na konec. Ráno jsme zajeli na ji¾ní pobøe¾í do indiánské rezervace Kahnawake, kde ¾ije asi osm tisíc Mohawkù mluvících ale irokézským jazykem. Z pùvodní rozlohy rezervace 163 km². v roce 1680 dnes indiánùm zbyla pouhá tøetina (53 km²) a na náhradu od Kanady èekají dodnes. V letech 1880-1950 museli odstoupit velkou èást pozemkù ¾eleznici, vodní elektrárnì, telefonní spoleènosti, rùzným prùmyslovým a obytným projektùm podél øeky, na ní¾ té¾ byla vybudována vodní cesta St. Lawrence Seaway a Mercier most.


Zašli jsme se podívat do krámku na indiánské suvenýry (aèkoli nìkteré té¾ Made in China), a pak do památného kostela svaté Kateri Tekakwitha (1656 – 1680), která byla letos v øíjnu prohlášena za svatou pape¾em Benedictem XVI. Podívali jsme se i na monumentální St. Lawrence Seaway na øece sv. Vavøince - námoøní cestu pro zaoceánské lodì otevøenou ve spolupráci s Amerikou v roce 1959, díky které mohou jet pomalu a¾ do poloviny Kanady do jezera Erie.


Poté jsme se vrátili na montrealský ostrov a zajeli na vyhlídku v milionáøské ètvrti Westmount. Proto¾e bylo krásné suché poèasí, tak jsme vidìli nejen Montreal a okolí, ale i hory a¾ ve státu New York (Green Mountains a Adirondacks).


Pak jsme zajeli tradiènì k Oratoriu sv. Josefa, kde visí tisíce berlí poutníkù, uzdravených legendárním knìzem Bratrem André, kterého pape¾ Benedict XVI prohlásil za svatého v roce 2010. Sv. André poèal v roce 1904 na kopci Mount Royal stavbu malé kaple sv. Josefa. Díky jeho zázraènému uzdravování její kapacita nestaèila a u¾ v roce 1917 byl vystaven vìtší kostel pro tisíc lidí, ale ani ten nestaèil pojmout davy poutníkù. V roce 1924 zaèala stavba velké baziliky, která byla dokonèena v roce 1967. Je to nejvìtší kostel v Kanadì a jeho kopule je po Bazilice sv. Petra v Øímì nejvìtší na svìtì. V chrámu, který roènì navštíví pøes dva miliony návštìvníkù a poutníkù, je té¾ ulo¾eno srdce Bratra Andrého. Venku za chrámem je obrovská zahrada s Køí¾ovou cestou a zvonkohra s desítkami zvonù. V chrámu jsme zapálili svíèky za naše rodiny, za nemocné a mír ve svìtì.


Potom jsme zajeli na východní vyhlídku na Mount Royal a cestou minuli obrovský høbitov, který se stal místem posledního odpoèinku více ne¾ 900.000 lidí. Høbitov je tak rozsáhlý, ¾e se mezi hroby jezdí auty. Také jsme minuli budovu a stáje, odkud vyjí¾dí na koních svìtoznámá RCMP – královská kanadská jízdní policie. Z východní vyhlídky jsme si prohlédli známý Olympijský stadion z letních OH 1976 (na který jsme pak platili tøicet let) a celou východní stranu Montrealu s øekou sv. Vavøince.

 

 

Mìsto Montreal, pojmenované po kopci nazývaném ve starofrancouzštinì Mont Réal, anglicky Mount Royal, bylo oficiálnì zalo¾eno v roce 1832. V roce 1860 bylo nejvìtším mìstem britské severní Ameriky a pokraèovalo jako nejvìtší mìsto Kanady a¾ do roku 1976, kdy se díky vítìzství francouzských separatistù mnoho podnikù a obyvatel odstìhovalo hlavnì do Toronta. Pøesto je stále po Torontu druhé nejvìtší mìsto Kanady. Vloni mìlo témìø dva miliony obyvatel a s pøilehlým okolím skoro ètyøi miliony.


Díky své historii, kde se snoubí obì kultury a tradice, architektuøe, gastronomii a mnoha dalším atrakcím ka¾doroènì pøiláká spoustu turistù z celého svìta. Kdo by neznal Expo ’67, kterým Kanada oslavila své 100. výroèí, èi letní Olympiádu 1976, hokejový klub Montreal Canadiens, montrealský svìtový filmový festival, mezinárodní jazzový festival, nejvìtší svìtový festival humoru a satiry, mezinárodní festival ohòostrojù, Cirque du Soleil, Formule 1, dále pak Montrealský Symfonický Orchestr, Montrealskou Operu, Les Grands Ballets Canadiens, a další. 

 

Doplòující fotografie ke krásám kanadského Quebeku si prohlédnìte ZDE

 


Ladislav Køivánek

  * * *

Zobrazit všechny èlánky autora




Komentáøe
Poslední komentáø: 07.12.2013  18:14
 Datum
Jméno
Téma
 07.12.  18:14 Inka
 07.12.  08:22 Láïa K. Fotky
 07.12.  03:52 Láïa K.
 06.12.  13:12 wiki
 05.12.  12:57 Herbert
 05.12.  10:56 Blanka K.
 05.12.  10:26 Vesuvanka díky
 05.12.  09:50 Blanka B.
 05.12.  09:49 Gabi-florka
 05.12.  08:28 Von
 05.12.  08:01 Milu¹
 05.12.  06:47 Milan Dubský
 05.12.  02:24 Láïa K. Oprava