Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak hladce pøejít z aktivního ¾ivota do dùchodu


Dùchodci mají zájem pracovat. Jaké jsou výhody a jaká úskalí ekonomické aktivity seniorù? Tím se mimo jiné zabýval sociologický výzkum spoleènosti Respekt institut 50+ Aktivnì.


Vzhledem k souèasnému stárnutí populace lze pova¾ovat pracovní aktivitu lidí s nárokem na starobní dùchod za ¾ádoucí. Samotný odchod do dùchodu se pojí jak s pozitivními tak s negativními jevy. Na jednu stranu se lidé zbaví svých pracovních povinností, které pro nìkteré mohou být stresové nebo fyzicky zatì¾ující, a získají více volného èasu, který mohou vyu¾ít k realizaci svých zájmù, na nì¾ døíve nemìli èas. Na druhou stranu mù¾e být tento pøechod spojen se ztrátou sociální pozice, kontaktù, pocitu seberealizace a v neposlední øadì té¾ s poklesem ¾ivotní úrovnì.


Personalisté se v rámci výzkumu 50+ Aktivnì shodli, ¾e zájem lidí o pøedèasný odchod do dùchodu klesá. Dùvodem tohoto jevu mù¾e být, ¾e roste procentní krácení dùchodové dávky pøi odchodu do pøedèasného dùchodu. Pøedèasný dùchod nejèastìji volí lidé, kteøí pøijdou o práci. Pøedstava, ¾e pùjdou døíve do dùchodu, je jim milejší ne¾ to, ¾e budou nezamìstnaní.


Flexibilní pøechod – inspirace ze zemí EU


Dùchodový systém v Èesku je nastaven velmi nepru¾nì. Lidé musí volit buï setrvání v práci nebo odchod do dùchodu. Nìkteré státy mají pøechod mezi produktivním a dùchodovým vìkem nastaven flexibilnìji. Pøíkladem mù¾e být takzvaný èásteèný dùchod. Starší pracovník (napøíklad od 55 let) má mo¾nost zkrátit si pracovní úvazek o 40 a¾ 60 procent s tím, ¾e mu zamìstnavatel dorovnává mzdu na zhruba 60 a¾ 80 procent její pùvodní výše. Napøíklad v Rakousku se stal tento model mezi staršími pracovníky tak oblíbený, ¾e se jeho podmínky nìkolikrát postupnì zpøísnily. Podobnì nastavené schéma èásteèného dùchodu má také Nìmecko nebo Švédsko.


Jinou mo¾ností, jak zvýšit flexibilitu pøechodu z aktivního vìku do dùchodu, je zavedení vìkového pásma, v jeho¾ prùbìhu lze do dùchodu odejít – je to tak tøeba ve Finsku èi Švédsku.


Dùchod je ulehèení

Senioøi se v rámci výzkumu 50+ Aktivnì shodli, ¾e hlavní motivací pro práci v dùchodu je ekonomická situace, konkrétnì snaha zachovat si ¾ivotní úroveò, na kterou byli dosud zvyklí.


Vìtšina z nich ale dává pøed prací na plný úvazek pøednost zkráceným úvazkùm nebo obèasné práci „na dohodu“. Dùvodem je nejen fyzická kondice, ale také fakt, ¾e dùchod je vnímán jako doba odpoèinku, se kterým nejde práce na plný úvazek dost dobøe dohromady. Pøíle¾itostnou práci nebo èásteèný úvazek pova¾ovala za dobrou mo¾nost pøivýdìlku více ne¾ polovina dotázaných respondentù. Zároveò ale poukazovali na to, ¾e takových mo¾ností není na èeském trhu práce dostatek.


Aèkoliv hlavní motivací pro práci v dùchodu jsou finance, respondenti výzkumu zmiòovali i další výhody ekonomické aktivity soubì¾né s dùchodem – pocit potøebnosti a u¾iteènosti, udr¾ení si sociálních kontaktù, pravidelný ka¾dodenní rytmus. Z tohoto pohledu se nabízejí i jiné ne¾ výdìleèné aktivity, napøíklad dobrovolnictví.


Zajímavý pohled nabízí výzkum SHARE z roku 2009, který se zajímal o to, zda senioøi vnímají odchod do dùchodu jako ulehèení èi nikoliv. Z výsledkù plyne, ¾e èeští senioøi vnímají odchod do dùchodu jako ulehèení bez ohledu na to, zda odešli do dùchodu teprve nedávno nebo jsou v nìm ji¾ nìkolik let. Oproti tomu Dánové èi Švýcaøi se do dùchodu tìší, pokud však nastane, nevnímají ho u¾ tak kladnì. Nejspokojenìjší jsou dùchodci v Rakousku, zato Nizozemci patøí mezi nejmenší pøíznivce dùchodu.


Více o projektu a výzkumu 50+ Aktivnì naleznete na http://www.respektinstitut.cz/50-aktivne/


Hana Èápová, Respekt institut


Èlánek byl vytvoøen v rámci projektu 50+ Aktivnì, který je financován z prostøedkù ESF prostøednictvím Operaèního programu Lidské zdroje a zamìstnanost a státního rozpoètu ÈR.



Komentáøe
Poslední komentáø: 14.02.2011  18:58
 Datum
Jméno
Téma
 14.02.  18:58 Irèa dùchod
 14.02.  07:52 venca