Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdeněk,
zítra Milena.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

DESKOHRANÍ 2010


„Dědo, přijď se na mne podívat. Reprezentuji ČR spolu se čtyřmi dalšími hráči na turnaji Čtyř zemí v mezinárodní a české dámě. Proběhne v Tyršově domě!“
Sami uznáte, že takovéto pozvání se dá těžko odmítnout, a tak jsem šel a pěkně jsem se podivoval.


Turnaj byl součástí již desátého ročníku festivalu her Deskohraní v prostorech Michnova paláce v Praze a představilo se tam 321 deskových her - od historických až po novinky posledního roku. K dispozici bylo 600 hracích míst v jednotlivých historických salonech Michnova paláce a demonstrátoři návštěvníkům radili s výběrem hry a zasvěcovali je do pravidel. Do 80 turnajů nejrůznějších úrovní, od začátečnických až po několik mistrovství republiky s postupem na mistrovství světa, se přihlásilo 1143 účastníků. Deskohraní probíhalo celý týden, včetně dvou víkendů.
Příchozí mohli vyzkoušet volné hraní deskových her, shlédnout výstavu her a hlavolamů a demonstrátor je v případě zájmu prováděl pravidly.


Za festivalové ceny si návštěvníci mohli hry, které je zaujaly, na místě koupit.
Vstupné bylo kromě víkendů zdarma. Hlavním organizátorem byl Klub deskových her Paluba, ale na organizaci festivalu se podílela řada deskoherních organizací: Klub STOH, Česká asociace Go, Česká asociace Scrabble, Česká federace Dámy, Česká federace Othello, Česká federace Piškvorek a Renju. Spoluorganizátorem byla i Česká obec Sokolská, která poskytla prostory.


Přiznávám, že názvy mnohých herních organizací jsem slyšel v životě poprvé. A také jsem poprvé viděl herní zaujetí u her pro rodiny, jako je Carcasonne, Doba kamenná, Metro, Nalož a jeď, Osadníci z Katanu, Pandemic, Trans Evropa či Ubongo. (Protože se blíží vánoce rozhodl jsem se jména a druhy her netajit, protože pro mnohé čtenáře to může být dobrá pomůcka při výběru vánočních dárků.)


Pro zkušenější hráče je letošní novinkou hra Le Havre, která je následovnicí Agricoly. Pro zkušenější hráče se nabízí Caylus, Euphrat a Tigris, Funkenschlag, Poštovní kurýr, Proroctví, Puerto Rico, Tikal , Vikingové a mnoho dalších.
Pro školkové a mladší děti je ideální hra Duha, kterou mohou hrát děti již od dvou let, když se učí znát barvy. Poté je to bezva hra na paměť. Pro čtyřleté jsou nejlepší Veselý statek, Kuřecí Olympiáda, Panáčci, Medoví medvídci, Měsíčkova hra na dobrou noc aj.
Pro 5 – 8leté lze doporučit Burg Appenzel, Los Mamfos, Sleeping Qeens, Želví závody, Umí prase lítat aj.
Existují samozřejmě i vědomostní a jazykové hry, jichž v posledních letech přibývá. Sem patří Scrabble, Žahour, Evropa, Kde leží Kotěhůlky a novinky Wildlife či Sealife.
Mezi logické hry patří šachy, go a dáma. Samozřejmě i novinky jako Othello, Tantrix Balone aj.


Vraťme se ale k dámě,
která mě vlastně do Tyršova domu přivedla. Donedávna, než se vnouček odebral na Olympiádu duševních sportů do Pekingu, kde skončil ve světové soutěži jako 24., jsem netušil, že existuje několik druhů této hry. Tak ta naše česká povoluje kamenům skákat jen dopředu, dámě i dozadu, má při skákání přednost a může létat.


Italská dáma dává při skákání přednost většině, musíte přeskakovat co nejvíc figur, dáma chodí jen o políčko a kámen nemůže skočit dámu.


Mezinárodní dáma má na rozdíl od dosud jmenovaných, které mají 64 polí, celkem sto chlívečků. Kameny mohou skákat i dozadu, musí se přeskakovat co nejvíc figur a také zde dáma létá.


Čeští hráči v Tyršově domě nejvíce kolabovali na dámě fríské, u níž kameny mohou skákat diagonálně, horizontálně a vertikálně, a to i dozadu. Také tady má přednost většina, musí se přeskakovat co nejvíce figur a dáma létá.


Když jsem herní místnost navštívil, vnuk Filip mě zprvu ani nezaregistroval, jak byl soustředěn na svůj tah. Teprve potom si všiml a radostně mi oznamoval, že dvakrát uhrál remízu (pod dohledem babičky na obr. vlevo), což, jak se zdálo z jeho hlasu, byl úspěch. Pořídil jsem fotku a po krátkém rozhovoru odešel, protože se musel vrátit ke hře a já, dámu nehraje, naprosto neuměl vyhodnotit šance jednotlivých účastníků. Turnaj skončí dnes - v neděli a tak celkový výsledek ještě neznám.
Pohled na obsazené stolečky uvnitř rozlehlých historických sálů mě potěšil. Je vidět, že zájem o hraní deskových her počítače nevymýtily a že tento rodinný fenomén přetrvá.

Ivo Antušek



Komentáře
Poslední komentář: 17.10.2010  20:44
 Datum
Jméno
Téma
 17.10.  20:44 Filip turnaje v dámě
 17.10.  10:43 Dixi
 17.10.  10:32 Jitka I.
 17.10.  10:17 Ludmila
 17.10.  10:14 Ivo