Kolumbijská Amazonie
Deštné pralesy Amazonie jsou největší na zemi, svojí rozlohou, mají skoro 6 000 000 čtv. kilometrů a dělí se o ně osm jihoamerických států.
A mezi ně patří i Kolumbie. 42 % z celého kolumbijského územi je právě deštný amazonský prales, který zabírá celkem 483.119 čtv. km.
Je to území nejméně obydlené z celé Kolumbie a dělí se mezi šest departamentů, které se jmenují: Amazonas, Putumayo, Caquetá, Guainía, Guaviare a Vaupés.
Ale dnes vám něco povím o jednom z nich, právě o Amazonas, a také proč se tak jmenuje nejdelší a nejvodnatější řeka na světě (jště do nedávna se považoval za nejdelší řeku světa Nil, ale po posledních měřeních, došli vědci k názoru že Amazonka je o několik desítek kilometrů delší).
Jméno Amazonka dostala od španělského dobyvatele Francisca de Orellana v roce 1542, a který tvrdil, že při jedné z svých cest byl napaden kmeny, jejichž bojovnice byly ženy a které mu připomínaly bájné Amazonky z řecké mytologie. Asi se chudák Orellana tak polekal a tím i spletl, když viděl tamní dlouhovlasé indiány. Do dneška se totiž nepodařilo zjistit, že by kdy žily na tomto území jen ženské kmeny a ještě ke všemu bojovné.
Amazonka je nejdůležitější řeka v celé oblasti, vlévá se do ní kolem tisíce řek a prýští v peruánských Andách. Během svého toku dostala několik jmen, na př. Apurímac, Ene,Tambo, Marañón a další.Celá Amazonie a její deštné pralesy jsou dneska plíce celého světa. Je nejbotatší na světě svojí florou a faunou. Existuje tam dva a půl milonů různých druhů hmyzu, přes dva tisíce druhů ptáků a savců a přes sto padesát tisíc různých rostlin.
Ale vraťme se k departamentu Amazonas
Jeho hlavní město, Leticia (23 811 obyvatel), je vzdáleno od Bogoty 1094 km a leží přímo na kolumbijsko – brazilské hranici. Není tam jiné spojení než letecké protože neexistuje ani silnice, ani vlak, jen po okolí se dá cestovat lodí. V Amazonii se nachází různé indiánské kmeny, které stále žijí jako před několika sty lety a jejichž členové nikdy nepoznali civilizaci a mimochodem o ní vůbec nestojí. Mezi nejznámější se počítají etnie Huitoto, Yaguas a Ticunas, které stále udržují své zvyky. Mimo jiné stále použivají k lovu tzv. cerbatanas. To jsou vlastně jen dlouhé duté kmeny některých rostlin do kterých vkládají malé šipky které mohou mít na špičce jed curare, který dokáže usmrtit během několika minut na zástavu dýchání. Každý amazonský kmen zná jinou přípravu, jejíž složení zná většinou jen hlavní šaman. Také samozřejmě používají luky a šípy. Žijí stále v chýších zvaných maloka a dodržují své ceremoniály, které se přenáší z generace na generaci.
Povídání o Kolumbii
Žiji v Jižní Americe
Cartagena de Indias
El dorado
Porážka admirála Verona
Vánoce v Kolumbii
Sopka El Totumo
Tragedie sopky Nevado del Ruiz
Další články autorky:
Teotihuacan - město bohů
Sedm nových divů světa
Za svítání 12. října...
Mexický svátek Dušiček
Jak jsem našla auto