Internet, web a senioři
Slovenský deník SME se rozhodl zmapovat tak trochu aktivity seniorů. Náš malý svět je touto sítí dokonale propojen a informace o mém neumělém počínání na nejrůznějších stránkách se shodou náhod octla i na redakčním stolu jeho redaktorky. Připravila zvláštní přílohu svého deníku se zmíněným zaměřením (měla vyjít 29.7) a v této souvislosti mi položila tři otázky:
1) Pozerala som, ze v CR je viacero specializovanych internetovych portalov - sam jeden vediete. Verim, ze poznate aj situaciu na Slovensku. Mohli byste prosim porovnat mnozstvo ci kvalitu takychto portalov v Cesku a na Slovensku?
2) Ako moze podla Vas internet napomoct tomu, aby seniori boli aktivni?
3. Preco ste sa rozhodol venovat tejto cinnosti? (mate hned tri weby, videla som dva a pacili sa mi)
Nejsem si jist, zda jsem ten nejpovolanější, který by její otázky měl zodpovědět, ale vrozená zdvořilost mi velí reagovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Budu navíc troufalý a budu předpokládat, že můj pohled na tuto vysoce aktuální problematiku by mohl zajímat i vás a zpracování svého domácího úkolu postupuji před přísný zrak okruhu vysoce aktivních seniorů SeniorTipu. Doufám, že od nich obdržím trochu přijatelnou známku.
Webové stránky pro seniory
V Česku je nabídka webových stránek pro seniory poměrně bohatá. Asi tím nejzajímavějším jsou stránky http://www.seniortip.cz/. Jsou neobyčejně pestré, profesionálně propracované a mají za sebou už 10 let úspěšné práce. Všechny její rubriky nebudu vyjmenovávat, samostatná pozornost je věnovaná diskusím na různá témata, poradně, receptům, kurzům počítačových kreseb a malování, pohlednicím k odeslání s motivy z tvorby seniorů. Jsou vysoce interaktivní a mají velmi vysokou návštěvnost, kolem 2 - 3 milionů za měsíc! Klub, který je jejich základem, má kolem 700 registrovaných členů, podle výkonné místopředsedkyně k aktivním členům lze přiřadit několik set. Interaktivita webu je vysoká, návštěvníci zakládají desítky diskusních témat, která nalézají bohatou odezvu, fotogalerii návštěvníci denně doplňují novými soubory fotografií.
Z dalších českých webů pro seniory za pozornost stojí http://www.svetsenioru.cz, podle zakladatelů „Nový, našlapaný a atraktivní web pro seniory“. Máte-li problémy zdravotní (a kdo by je v seniorském věku neměl), může se podívat na http://www.zdravy-senior.cz/ , kromě zdravotní poradny se stránky věnují vztahů společnost/senior, ale mají také rubriky obvyklé pro běžné stránky seniorského života. Na závěr tohoto přehledu ještě zmínka o webu, který se na první pohled vůbec netváří jako stránky pro seniory. Našel jsem ho pod heslem „Barvy života“ a najdete ho na http://www.sanov.7x.cz/ . Upoutá především svoji mimořádně krásnou grafickou úpravou, obsahově je však v porovnání s předchozími chudší. Název webu http://www.veselysenior.cz/, je trochu zavádějící, jsou to spíše stránkami nadačního fondu. . Ale alespoň jedna moudrost z hlavní stránky: „Mladé dovede být každé tele, ale zestárnout, holenku, to je kumšt“.
Podstatně skromnější jsou poměrně nové, nedávno založené takřka domácí stránky http://www.seniorweb.webnode.cz/, jejich vznik jsem osobně vyprovokoval. Určil jsem je mj. pro mapování historie rosického Klubu důchodců, ale rozvíjím je i v dalších směrech.
Na Slovensku se mi nepodařilo najít větší počet webů, zaměřených na třetí věk, ale nemohu se vydávat za znalce tamějších poměrů. Tím základním je www.senior.sk , je bohatě strukturovaný, obsahuje kapitoly jako Diskusné fórum - Fotogaléria - Hobby - Podujatia - Práca - Vzdelávanie - Peniaze - Zdravie - Život seniorov. Jeho nedostatkem se zdá být malá interaktivita s obcí seniorů, mým dojmem je, že jde spíše o specifické zpravodajství na témata, týkající se třetího věku. Jednotlivé příspěvky čte několik set až několik tisíc návštěvníků. Fotogalerie je poměrně chudá, soubory fotografií staré (převážně z r. 2006) a pocházejí hlavně od zakladatele galerie. Podle www.statbrain.com tento web navštíví denně kolem 4000 zájemců. Několik autorů věnuje pozornost seniorům na stránkách www.blog.sme.sk , jejich určení je však zcela obecné a mezi desítkami denně přicházejících nových příspěvků se takto zaměřené blogy musejí vyhledávat.
Stojí zato, podívat se i jak to vypadá s weby pro seniory v zahraničí, tedy s cizojazyčnými stránkami pro tuto vrstvu, vždyť nejeden z nás se dobře orientuje zejména v němčině a angličtině.
Patří-li k vašemu jazykovému vybavení němčina, podívejte se na švýcarský www.seniorweb.ch. Je bohatě strukturovaný a kromě všeobecných rubrik politika, kultura, zdraví na něm najdete např. stránky věnované bydlení, volnému času, cestování, ale i fejetony a soutěž o příběh / povídku. Je-li vašim oblíbeným jazykem angličtina, výběr je širší. Mezi prvními bych jmenoval www.seniorsdaily.net/ . Pozornost kromě všeobecně zajímavých rubrik je věnovaná životnímu stylu, volnému času i a otázkám odchodu do důchodu. Je možná typické pro tyto oblasti, že pozornost kromě všeobecně zajímavých rubrik je věnovaná financím a investicím. Podstatně skromnější je www.seniorweb.co.uk, který se věnuje především galeriím fotografií seniorů. Podobné zaměření má www.slideshare.net. Jen pro úplnost se zmíním o nizozemských stránkách www.seniorweb.nl, jsou pozoruhodně strukturované a znalcům němčiny dosti napoví.
Nepodařilo se mi přezkoumat weby s ruským jazykem. Bohatou fotogalerii však naleznete na http://fotki.yandex.ru/ .
Internet a seniorské aktivity
Je to mimořádně bohaté téma, které by si zasloužilo více než několik vět. Alespoň stručně o tom, jak vidím internetové aktivity seniorů mimo okruh prohlížení nebo příspěvků ke tvorbě webových stránek:
Možná na prvním místě je komunikace v rámci širší rodiny a okruhu přátel. V první řadě jde o výměnu osobních dopisů formou mailů, výhodou je možnost v podstatě bezplatného odesílání „rodinných oběžníků“ současně několika adresátům. Věnuje-li se autor současně digitální fotografii je lákavou možností vkládat do textu aktuální (nebo i historické) fotografie. Zasílání obrázků a dokumentů doplňuje tuto možnost. Tuto oblast velmi vhodně doplňuje možnost písemného on-line „chatování“ použitím např. Windows Messenger. Lákavé je bezplatné telefonování v rámci internetového připojení např. použitím propojení Skype, které obsáhne celou Evropu i další kontinenty. Je-li naše PC navíc vybaveno webovou kamerou, hodnota takového propojení se znásobí.
Internet je neobyčejně bohatým zdrojem informací a umožňuje bez nákupu novin, sledování rozhlasu a televize být neustále „v obraze“. Vyhledávače nám obratem zprostředkují encyklopedické informace (např. Wikipedia), poučení na libovolná témata jako zdraví, pěstování rostlin, literatura, osobnosti, historie…
Umožňuje doplňování našeho počítače aktuálními, v mnoha směrech i bezplatnými programy, například na zpracování fotografií typu PhotoFiltre apod. V poslední době zpřístupňuje i dodatečný poslech rozhlasových pořadů, které jsme si nestihli naladit a dokonce i prohlížení programů televizních, které jednotlivé stanice odvysílali – dokonce ve stále rostoucí kvalitě.
Proč se věnuji internetu, blogování a webovým stránkám
Odpovím stručně citací některých mých životních zásad, které jsem vepsal jako jakési motto na pozvánku k mým 75tinám.
Máš-li nohy, které mohou chodit, skákat, běhat, ruce, které mohou pracovat, laskat, hladit, hlavu, která myslí, dostalo se ti obrovského daru! Nenech je zahálet, využívej naplno !
Obrovským darem je čas, který ti byl přidělen. Nenech ho protéci mezi prsty bez užitku!
Dodávám: Láká mě všechno nové, vždyť mi ještě není ani osmdesát, rád se učím, rád vyzkouším, co nabízí současná technika, současné informační technologie. Už roky si píšu jakýsi svůj životopis, doprovázený fotografiemi, zaznamenávám své zážitky, příhody, příběhy. Chci se o ně podělit se svou poměrně rozvětvenou rodinou a rozhodl jsem se naučit se editaci webových stránek – proto můj web www.lencz.webnode.cz . Rád se o některé zážitky podělím i se širším okruhem. Zdejší klub důchodců (v Rosicích), s nímž jsme spolu s manželkou byli v úzkém kontaktu po téměř 20 let, výrazně obohatil náš penzistický život. Část mé pozornosti na www.seniorweb.webnode.cz patří jeho historii a někdejším aktivitám. Mám za sebou kolem 50 let odborné práce v úzce specializované oblasti. Obor, kterému jsem (troufám si říci) pomohl na svět (nebyl jsem na to sám) žije, prosperuje – chtěl jsem mým mladým kolegům, následovníkům zanechat něco informací o tom, jak vznikl, jak se rozvíjel, jak se to všechno kolem jeho vzniku seběhlo. Navíc energetika se týká nás všech a zasluhuje něco pozornosti. Proto ten třetí web www.energetik-vv.webnode.cz .
Závěrem
Nečiním si nároky na úplnost mých odpovědí, život je mnohem bohatší, než ho dokáže vnímat jedinec. Jak znám seniory, na nichž stojí aktivity SeniorTipu, mohou je povolaně rozvinout a doplnit. Ani já však nezapomínám, že činnost obce seniorů nezačíná ani nekončí ani u PC, ani u soudobých informačních technologií, že je nekonečně širší a bohatší.
Imrich Lencz
Další články autora: