Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Doubravka,
zítra Ilona.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Senior cohousing


Stárnutí v komunitì aneb alternativa domovùm pro seniory

 


 Obyvatelé senior cohousingu ElderSpirit ve Virginii, USA, 29 bytových jednotek, dokonèen 2005. www.seniorcohousing.com


Senior cohousing, v angliètinì také známý pod názvem elder cohousing, je specifickou variantou vícegeneraèního cohousingu (dále jen cohousing). ®ádné další, jiným výraznìjším zpùsobem zú¾ené varianty cohousingu neexistují, proto¾e obecnì platí pravidlo, ¾e èím víc je spoleèenství rùznorodé (i co se týká vìku), tím lépe je udr¾itelné po sociální, ekonomické i ekologické stránce.


Senioøi v popøedí

Proè tedy varianta cohousingu pouze pro seniory vùbec vznikla? Z nìkolika zásadních dùvodù:
(1) rapidní rùst poètu seniorù ve spoleènosti na celém svìtì,
(2) trend „stárnutí doma“ (aging in place)
(3) hledání udr¾itelného øešení bydlení a péèe o seniory, které by tolik nezatì¾ovalo rodinu a stát, co¾ vy¾aduje jistou vlastní iniciativu seniorù.


V zahranièí je senior cohousing rovnì¾ zajímavou alternativou rùzným institucím, jako domovùm/penzionùm pro seniory (dosud zvané jako domovy dùchodcù) a domovy s peèovatelskou slu¾bou.


Stárnutí nebo prostì pro¾ívání druhé pùlky ¾ivota?
Název napovídá, ¾e jedná se o sousedské spoleèenství, kde ¾ijí pouze senioøi, nìkdy ovšem u¾ i lidé od støedního vìku. Urèitý vìkový limit zde na rozdíl od cohousingu existuje a je v rùzných státech rùzný, napø. kolem 55-ti let v Dánsku a USA, ale tøeba ji¾ kolem 40-ti let ve Švédsku - èasto se proto píše o aktivním ¾ivotním stylu pro „druhou pùlku ¾ivota“. Logicky, èím døív se èlovìk dostane do senior cohousingu, dokud je ještì „pru¾ný“ sociálnì, fyzicky i mentálnì, tím snadnìji a rychleji se zde bude cítit jako doma „mezi svými“. Co¾ je pochopitelnì obrovská výhoda. Krom dosa¾eného vìku, který je ale pouze orientaèní a není stì¾ejním po¾adavkem, tu existuje podmínka, ¾e obyvatelé senior cohousingu u¾ ne¾ijí ve spoleèné domácnosti s dìtmi. Dìti jsou ale samozøejmì vítány kdykoli jako návštìvy.

 


Budoucí obyvatelé senior cohousingu Wolf Creek Lodge v Kalifornii diskutují nad projektem. Tento senior cohousing je umístìn v tìsné blízkost vícegeneraèního cohousingu Wolf Creek Commons. Zaèátek realizace léto 2009, nastìhování podzim 2010. Zdroj: www.seniorcohousing.com

 

Stárnutí v komunitì se vším, co ¾ivot pøináší
Dùle¾itý je fakt, ¾e v senior cohousingu mohou ¾ít i senioøi, kteøí nejsou plnì sobìstaèní a potøebují pomoc ostatních. Vše je toti¾ projektováno pokud mo¾no s ohledem na budoucnost, tj. napø. sni¾ující se pohyblivost starších lidí (bezbariérovost). Nemìli by ale potøebovat trvalou odbornou zdravotní péèi, kterou mù¾e poskytnou jen zdravotnické zaøízení. V senior cohousingu se toti¾ u¾ pøi jeho tvorbì poèítá s potencionální neformální péèí (co-caring), kterou si mezi sebou podle aktuálních potøeb vzájemnì zajiš»ují sami jeho obyvatelé. Èasto s pomocí koordinované sítì terénních a ambulantních slu¾eb. Vše je pøedem peèlivì promyšleno a jasnì sepsáno v pravidlech komunity. V ka¾dém spoleèenství, ve kterém pøevládají senioøi, je nutné poèítat se všemi mo¾nými situacemi, které stárnutí pøináší. Vìtšina senior cohousingù proto poèítá nejen s domácí péèi v pøípadì nemohoucnosti (home care), ale i s domácí hospicovou péèi, která umo¾òuje zemøít doma (dying at home). Na rozdíl od rodinného zázemí, které èasto schází, nebo se mù¾e slu¾bou nemocnému vyèerpat, je v senior cohousingu mnohem víc potencionálních sil, které mohou pomoci. Pokud v existujících spoleèenstvích nìkdo zemøe, na jeho „místo“ se hlásí dlouhý seznam zájemcù. Pokud je pøece jen nutný pøesun do institucionální péèe (napø. do nemocnice), ostatní s nemocným udr¾ují pravidelný kontakt, aby se necítil sám.
Pro peèovatele bývá vyhrazen prostor (napø. malý byt, rehabilitaèní místnosti) ve spoleèenském domì (common house).


Senior cohousing a kvalita ¾ivota
Mezi nejèastìji uvádìné impulzy, proè se zúèastnit budování senior cohousingu a následnì v nìm ¾ít, je touha po co nejkvalitnìji pro¾ité druhé pùlce ¾ivota, tj. co nejvìtší nezávislosti na pomoci od dìtí a státu, zachování vlastní identity, dùstojnosti i dosavadního ¾ivotního stylu, zajištìní bezpeèí a vzájemné péèe (zdroj: Durret, Charles: Senior Cohousing, Habitat Press, 2005). Jedná se o uvìdomìlý pøíklad tzv. „pøípravy na vlastní stárnutí“, kdy èasto lidé v zahranièí vèas vymìòují velký rodinný dùm za malý bezbariérový byt.


Instituce a "kvalita" ¾ivota
Jsou to jistì hodnì odlišná pøání ne¾ jsou dùvody podání ¾ádosti o umístìní do domova/penzionu pro seniory nebo domova s peèovatelskou slu¾bou. Zde lidé uvádí mezi nejèastìjší dùvody: špatný zdravotní stav, kdy rodina u¾ nestaèí zajistit péèi, obavy z budoucnosti, kvùli kterým podávají pøihlášku jen „pro jistotu“, dále hrozí osamìlost po odchodu dìtí z domácnosti, odchodu do penze nebo ztrátì partnera. Pøitom ètyøi pìtiny ¾adatelù doufá, ¾e k umístìní vùbec nedojde nebo zatím by být umístìni nechtìli! (zdroj: Vohralíková, Lenka-Rabušic, Ladislav: Èeští senioøi vèera, dnes a zítra, VÚPSV Brno, 2004). Obecná pøedstava o domovech dùchodcù je, ¾e se jedná o odkladištì starých lidí, kteøí sem pøichází do¾ít. I kdy¾ jsou dnes mezi domovy výjimky, které se sna¾í zajistit seniorùm naplnìní jejich emocionálních i sociálních potøeb, krom potøeb fyzických a støechy nad hlavou, vše nakonec zùstává v re¾ii cizích lidí a „klient“ (ne obyvatel) ztrácí právo rozhodovat. Nehledì na to, ¾e v ÈR jsou naprosto nedostateèné kapacity a dlouhé èekají lhùty u¾ teï, nato¾ a¾ pøibude rychlým tempem poèet seniorù z generace dnešních padesátníkù a tøicátníkù.

 

 

 

Obyvatelé senior cohousingu Silver Sage v Koloradu, USA, pøi posezení u dobrého vína, projekt dokonèen 2006. Zdroj: www.silversagevillage.com


Shrnutí
Pro nìkteré seniory je lákavìjší ¾ivot ve vícegeneraèním cohousingu, který je ovšem spíše orientován na dìti. Jiným vyhovuje naopak senior cohousing, navr¾ený citlivì podle potøeb a pøání starších lidí. Kolikrát je v blízkosti cohousingu zbudován senior cohousing pro starší èleny spoleèenství, kteøí by rádi napø. vìtší klid. Nìkdy je i v senior cohousingu mo¾né mít malé èi dospívající dìti, ale s tím, ¾e urèitou pøednost tu mají starší.
Stejnì jako cohousing vznikl senior cohousing v Dánsku, šíøí se rychle v USA a existuje i v dalších zemí pøedevším severní a západní Evropy. Prùzkumy ohlednì zájmu o senior cohousing probíhají i na Dálném východì (Ji¾ní Korea, Japonsko).
Ka¾dá domácnost vlastní plnì zaøízenou bytovou jednotku a navíc spoluvlastní spoleèné prostory (spoleèenský dùm, venkovní prostory).
Obyvatelé by mìli mít šanci si vybrat mezi tím být sami nebo být s ostatními, proto je peèlivì rozlišen soukromý, polosoukromý a veøejný prostor.
Centrem sociálních aktivit je spoleèenský dùm, u kterého je dùle¾ité umístìní a náplò.
Architektonické a urbanistické øešení podporuje vzájemné setkávání. Klíèový je pìší provoz. Automobily jsou parkovány na okraji. A velmi dùle¾itá je blízkost, nejlépe pìší dostupnost, obèanského vybavení (tj. obchod s potravinami, lékárna, zdravotnické, kulturní i sportovní zaøízení).
Dùle¾itá je úèast pøi vytvoøení komunity, nejlépe od samotného zaèátku. Organizace probíhá formou dohody.
Ovìøený poèet bytových jednotek je stejný jako u cohousingu, a to 15 – 25 domácností.


Co dodat na závìr?
Senior cohousing má urèitì velký potenciál do budoucna, proto¾e vzhledem k aktivní úèasti pøi jeho tvorbì mù¾e nejlépe uspokojit potøeby a pøání seniorù. Vzhledem k demografickému stárnutí populace a nutnosti hledání udr¾itelného øešení do budoucna je vlastní iniciativa seniorù/budoucích seniorù velmi vítána a podporována (zejména tedy v zahranièí a to nejrùznìjšími formami). Senior cohousing pøedstavuje jednu z mo¾ností, jak se vèas pøipravit na vlastní stáøí strávené mezi pøáteli v dùvìrnì známém prostøedí. Nabízí výhody sociální, ekonomické i ekologické.


Prosba ètenáøùm
Vá¾ení ètenáøi, ráda bych Vás poprosila o vyplnìní krátkého dotazníku, jeho¾ cílem je zjistit zájem o senior cohousing a jeho podobu v ÈR mezi lidmi rùzných vìkových kategorií.
Je urèen pouze pro studijní úèely a je zcela anonymní.
Výsledky budou uvedeny v disertaèní práci. Prùbì¾né výsledky jsou k dispozici zde
Dìkuji mnohokrát za Váš èas, který budete vyplnìní dotazníku vìnovat.


Ing. arch. Veronika Beš»áková

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 21.06.2009  14:35
 Datum
Jméno
Téma
 21.06.  14:35 wiki
 21.06.  13:51 Veronika Be¹»áková autorka èlánku
 21.06.  10:32 Dùchodka :-))) :-)))
 21.06.  10:31 Dùchodka :-))) :-)))
 21.06.  10:04 emach
 21.06.  10:04 Kamila
 21.06.  09:26 imraL Cohousing kontra rezidenèní bydlení