Na Oravu jsme se obzvlášť těšili, neboť zde měl Roman známé a nám tak vznikla základna. Roman se zabývá radioamatérstvím. Přes rádio získal na Oravě přátele.
Začít však musím trochu z jiného soudku. Když jsme se po přechodu hranic zastavili na odpočívadle, odpočinuli si a celí natěšení se rozjeli, stál se nám malér. Zastavil nás policista a upozornil nás na špatné osvětlení vozidla. Vyměřil nám pokutu 2000 Sk. Byly to všechny peníze, které jsme měli. Po celkem krátkém hovoru jsme to usmlouvali na napomenutí. Policista nám sdělil, že na Slovensku se svítit nemusí, ale když se svítí, tak podle předpisu! Po této malé kolizi, jsme jeli na Oravici, kde se nacházejí dvě termální koupaliště.
V jednom koupališti je vstupné 150Sk a v druhém 460Sk. Rozdíl je veliký. My jsme však uvažovali prakticky. Vzduch, teplota minimálně 32 stupňů a termální voda 38 stupňů. Co je tedy lepší? Našli jsme si krásné místečko v překrásné přírodě, u horské říčky Oravice. Velice dobře jsme si odpočinuli a ještě ušetřili.
V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do vesničky Hladovka. Přivítali jsme se s paní Labudovou, které jsme předali malou pozornost - 2 láhve vodky, nic jiného by nevzala. Trochu jsme pobesedovali a pak nás požádala, abychom zajeli pro jejího přítele. Samozřejmě jsme vyhověli. Překvapení pak nastalo, když jsme zjistili, že přítel zabíjel prase na svatbu. Nedalo se nic dělat. Nechtěli-li jsme urazit,museli jsme přijat pozvání. Byl jsem velmi opatrný na pohoštění, neb jsem si byl vědom, že jsem dlouho nic tučného nejedl. Doma tučné nejím vůbec. Chvíli jsme poseděli. Večer kamarádi zavzpomínali, popili a šlo se spát.
Ráno jsem způsobil trochu rozruch. Každé ráno cvičím a na zvyku nic neměním, ani na dovolené. A co vy tady rukama máváte, říkala ráno paní Labudová a vyzvala kamarády na pohárek kořalenky. Po snídani jsme se vydali směr Čadca, přes velice pěknou vesničku Podběl. Podle místních, dřevěné domečky opravili Poláci. Poláci tuto oblast navštěvují velmi často.Důvod je asi s určením hranic naší republiky po 1. svět. válce. (Kniha, Budování státu od Peroutky). Pak do Těrchové. Nic zvláštního se nepřihodilo, co by stálo za napsání.
Na závěr přidám několik málo postřehů a dojmů:
Jsem rád, že žiji v tomto státě, ve kterém mě nikdo neponižuje a nemusím mít strach a obavu, když vidím uniformu. My už jsme byli tak zblbnutí, že jsme schovávali peníze na hranicích se Slovenskem. Tak ponížený jsem se cítil naposledy v roce 1969 a pak ještě jednou, ale to bylo hodně osobní.
Na takovou cestu je třeba se řádně připravit, seznámit se s kurzy peněz.
Na jihu Ukrajiny je velice pěkně, ale je potřeba mít nějaké záchytné body předem dojednané (noclehy) chcete-li pobývat u moře. Jediná pláž, kde byl volný přístup byl Meganom.V přírodě je to krásné, ale musíte hodně slevit ze svých nároků (hygiena).
Jedete-li osobním autem, počítejte s ponorkovou nemocí. Zvlášť, když je mezi účastníky veliký věkový rozdíl. Při dobré vůli se to zvládá, musíte však omládnout.
Na celé Ukrajině je rozestaveno mnoho domů, vilek i vil. Naopak, některé se i rozpadají. S něčím takovým jsem se setkal v Turecku. Po Ukrajině jsme se setkávali s rozpadajícími se kolchozními stavbami, jako u nás. Nefotil jsem je.
V Zakarpatské Ukrajině je nepředstavitelný nepořádek, až na malé výjimky, a to mě přemluvili kluci, to jsem nefotil.
Před případnou návštěvou Zakarpatské Ukrajiny doporučuji přečíst malou knížku “Zakarpatská Ukrajina“ podtitul Poloniny, Lesní Karpaty-průvodce po horách.