Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdeněk,
zítra Milena.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poselství od protinožců
 
Román Poselství od protinožců vypráví příběh americké lékařky Marlo Morganové, specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene. Domorodci jí totiž nabídli, aby se s nimi účastnila jejich putování po Austrálii.
Čtenář spolu s mladou  lékařkou postupně objevuje svět, v němž platí zcela jiné zákonitosti: domorodci žijí v naprostém souladu s drsnou přírodou, mají mimořádně vyvinutý orientační smysl a jsou schopni přežít i v těch nejnehostinnějších podmínkách. Marlo Morganová dochází k poznání, že způsob života i duchovní svět australských praobyvatel, jakkoli se může
na první pohled zdát primitivní, je ve skutečnosti mnohem hlubší a autentičtější než naše moderní civilizace.
Tolik z obálky této knihy.
 
Knížka vyšla v roce 2000 a mně se dostala do rukou již před několika lety výpůjčkou z Městské lidové knihovny. Zapsala se mi do paměti a zapůsobila natolik, že když jsem ji nedávno na regále opět objevil, vypůjčil jsem si ji znovu, abych si myšlení aboriginů osvěžil a mohl čtenářům tlumočit alespoň některé myšlenky.
Americká autorka se úspěšně pokusila zlepšit sociální postavení skupiny původních domorodců tím, že jim pomohla zřídit výrobnu okenních sítí. Byl to počin podobný tomu, jakoby se pokusila zřídit výrobní družstvo cikánů v Chánově. Tento skutek zaznamenal jeden domorodý kmen zvaný Dávní lidé a pozval ji na několikaměsíční pouť divočinou, při níž, po absolvování zkoušky, měla možnost se seznámit s životem a filosofií těchto lidí, kteří se úmyslně vyhýbají jakémukoli styku se současnou civilizací. Na této cestě lékařka zjistila, že tito lidé, důvěrně spjatí s přírodou, jsou schopni se dorozumívat telepaticky  na velké vzdálenosti, obstarat si jídlo a pití i v nejnehostinnějších oblastech, umí léčit úrazy a dokonce mají svérázný a utajený ústav dějin, který zaznamenává proběhlé události, jako např. světovou válku či atomový výbuch.
Tito lidé věří, že všechno na zemi se děje za určitým účelem, neexistuje náhoda a žádný tvor, který by nezapadal do svého prostředí. Účelem rostlin je být potravou živým tvorům, zpevňovat půdu a udržovat rovnováhu v atmosféře. Domorodci každodenně vysílají zprávu pro zvířata i rostliny, v níž oznamují, že přicházejí naplnit účel jejich existence. Rostliny a zvířata se pak mezi sebou dohodnou, kdo bude zvolen. Každý pokrm je přijímán s vděčností a den se zahajuje poděkováním Božské jednotě za celý svět. Na vodu, kterou dokáží vždy najít, mají zvířata stejné právo jako lidé. Nic nepřichází nazmar. Všechno použité se vrací do přírodního koloběhu, lidé splývají s prostředím.
Autorka poznává svět dávných lidí v mnoha oblastech. Podle kmene byli lidé původně uzpůsobeni k tomu, aby komunikovali prostřednictví telepatie, pomocí mysli. Lidé v skupině si vzájemně čtou myšlenky a jsou schopni si je předávat i na velkou vzdálenost. V našem světě taková komunikace nemůže fungovat, protože lidé lžou, okrádají své zaměstnavatele, šidí na daních a podvádějí partnery. Nemohou proto přistoupit na to, aby někdo jiný věděl, co si opravdu myslí.
Také pocity a emoce mají výrazný vliv na zdraví a blahobyt jedince. Domorodci věří, že tělo pocity a emoce zaznamenává a zanáší tento záznam do každé buňky, do mysli a věčného já. Podání vody umírající rostlině či zvířeti osvětlí podstatu života stejně jako podání potravy hladovému. Nezáleží na tom podání, ale na zakoušeném pocitu, který naše tělo zaznamená. Tyto netělesné pocity naplňují věčnou část naší bytosti.
Domorodci věří, že každý má nějaké nadání, v životě prochází různým obdobím, kdy se to nadání projeví. Podle toho několikrát za život mění své jméno vyjadřující svůj přínos pro komunitu. Tak mají mezi sebou Měřičku času, Vypravěčku příběhů, Náčelníka, Nositelku štěstí, Lovkyni snů, Výrobce nástrojů, Švadlenu apod. Narozeniny neslaví, oslavují přínos každého k všeobecnému dobru a duševní růst.
Autorka se pokusila jim vysvětlit pojem hry a sportu závodním během k cíli. Nepochopili. Když jeden vyhraje, všichni ostatní prohrají a jsou nešťastní. To přece není zábava, konstatovali.
Domorodci věří, že by lidé neměli vlastnit půdu, která patří všem a všemu. Dohoda a sdílení je jediný skutečný lidský způsob života. Vlastnictví je extrém, jímž se vylučují druzí, abychom mohli vyhovět sami sobě. Než do Austrálie přišli Britové, nikdo nebyl bez půdy…
Když jedinec dosáhne 120 a více let a začne ho vzrušovat myšlenka na návrat do věčnosti, otáže se Božské Jednoty, zda je to v zájmu Nejvyššího dobra a uspořádá slavnost na počest svého života. Pak se všichni obejmou, odcházející se posadí do písku a doslova vypne své tělo. Zemře během dvou minut. Nikdo netruchlí, on se pouze transformoval z lidské roviny na neviditelnou.
Dávní lidé věří, že jednou přehodnotíme náš vztah k materiálním statkům a změníme své postoje. Máme k dispozici techniku, která umožňuje nakrmit každého člověka na světě a znalosti, s jejichž pomocí bychom mohli všem lidem dát prostředky k sebevyjádření a mnoho dalších věcí, jen kdybychom chtěli. Veškeré lidské počínání by se mělo řídit zásadou, že je v zájmu veškerého života.
Tolik filosofické výňatky z fascinujícího putování australskou pouští s kmenem, který se dobrovolně a uvědoměle rozhodl ukončit svou existenci tím, že nepřivede další děti na svět, v němž klimatické změny znemožní další bytí v dosavadním prostředí.
Ivo Antušek
Marlo Morganová: Poselství od protinožců, 157 stran, Práh, Praha 2000
Další články autora:
Byl jsem u koně
Jak žijeme, tak řídíme
Jan Petránek mezi svými
Balíky do Terezína
Levně za zdravím
Hodina v autoškole
Ochrana počítače laickýma očima
Nejde jen o jazyk
Jak rychle jezdit
Putování za přeludem
Dopis příteli
Daň z hlouposti
Karty našich vnuků:MAGIC
Pražská vycházka
Ježdění v Americe
Slušný řidič
Slovo o nepřízpusobivých
 


Komentáře
Poslední komentář: 06.03.2008  11:57
 Datum
Jméno
Téma
 06.03.  11:57 VlastaV
 05.03.  22:53 Ivan herbe
 05.03.  22:31 Ivan Fikce
 05.03.  21:42 Gabi-florka
 05.03.  19:54 Růžena
 05.03.  18:05 bea příběh
 05.03.  17:37 janina to Herbe
 05.03.  13:27 her.vera pro herbe
 05.03.  11:10 herbe poselství
 05.03.  10:14 Ivo
 05.03.  10:04 janina