Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 
Bylináø vznikl na jaøe roku 2002. Moje první èláneèky o bylinkách byly krátké a nesmìlé, proto¾e nìkde v koutku mého podvìdomí hlodal èervíèek, jestli se to vùbec sluší a patøí, abych takto veøejnì nìkoho oslovovala. V té dobì byl pro mne Internet velká neznámá, ale moje chu» vyzkoušet si, co to obnáší psát a upravovat èlánky pro web a hlavnì co to obnáší tvoøit webovou grafiku, byla vìtší ne¾ strach z ostudy. Zmiòuji se tady o tom proto, ¾e bych si ráda ve vaší spoleènosti na tu dobu zavzpomínala. Od roku 2002 se na stránkách Seniortipu vystøídalo mnoho návštìvníkù. Hodnì jich je také stálých a hodnì lidí seniorské stránky sice na nìjaký èas opustilo, ale pak se opìt vrátilo, nebo» se tady cítí být mezi svými. A tak pro ty stálé i nestálé ètenáøe Bylináøe zopakuji nìkteré texty i kresby, proto¾e u¾ nejsou k nalezení ani v archivu Seniortipu. I kdy¾ to byla dílka zkušební, dílka, ve kterých se rodila Bylinka od nevýrazné, trochu ušmudlané holèièí kytièky a¾ po dnešní pùvabnou sleènu, která má své ctitele, pøesto si myslím, ¾e to nejsou èlánky bez zajímavosti.
 
První díl byl takový rozpaèitý, univerzální, o bylinkách všeobecnì a pak následoval díl o diviznì.Ten u¾ mìl docela ohlas. A proto¾e s jarem zaèíná nová bylinkáøská sezona, tak neuškodí dostat se do té správné bylinkáøské formy zopakováním si nìkterých známých faktù.
 
Co jsou to bylinky?
Vonné okrasné rostliny, léèivky nebo kuchyòské koøení? Vìtšina z nich se dá zaøadit do všech tøí kategorií a právì díky svému mnohostrannému pou¾ití patøí k nejoblíbenìjším rostlinám. Pøevá¾ná èást léèivých bylin, mezi nimi¾ vìtšinu tvoøí støedoevropské druhy, vy¾aduje slunné polohy a je zvyklá na suchá, ¾ivinami spíš chudá místa.
 
Velký vliv na vùni, chu» a léèivé úèinky bylinek má správná doba skliznì. Èerstvé kvìty, listy nebo na», je nejlépe sbírat v pozdním odpoledni. Pro sklizeò si vyberte slunný den a poèkejte a¾ oschne rosa. Neopláchnuté bylinky s dlouhými stonky sva¾te do øídkých kytic a kvìtem dolù zavìšte na vzdušné místo. Sušení je nejjednodušší zpùsob, jak si rostliny zachovají svoje léèivé vlastnosti. Bylinky na èaj se suší jen nìkolik málo dní. Jakmile se stonky snadno lámou a lístky šustí, je èas kytice sundat. Pak stáhnìte suché lístky a kvìty z lodyh a ulo¾te je do tmavé sklenice s uzávìrem na závit. Úèinné látky si bylina nejlépe uschová pokud ji rozemnete teprve krátce pøed vlastní pøípravou èaje. Rozdrcené listy toti¾ rychle ztrácejí aroma.
 
Pøi zmrazení bylinek zachováte více aroma a obsahových látek. Bylinky v¾dy zpracujte tak, abyste je mohli odebírat v malých dávkách. Také velmi praktické je zmrazení bylinek v ledových kostkách. Nikdy je nerozmrazujte a pøi vaøení pokrm zmrazenými bylinkami rovnou okoøeòte. A jak nejlépe zmrazit? Bylinky opláchnìte pod proudem vody, rozlo¾te je na utìrku a zabalte. Tímto zpùsobem je rychle zbavíte pøebyteèné vody. Potom je narovnejte do plastikových sáèkù, nechte zmrazit a pøed pou¾itím jen rychle pøejeïte váleèkem.
 
Jednou z podstatných úèinných látek nejznámìjších bylinek jsou éterické oleje. Propùjèují jim léèivou sílu i vùni a chu» Aby tyto vonné látky neunikly s horkou párou, mìly by se bylinky spaøit horkou, ale ne pøímo vaøící vodou. Nemáte-li vlastní nasbírané bylinky, urèitì si vyberete v lékárnì. A pokud by se vám léèivý èaj zdál pøíliš mdlý nebo hoøký, smíchejte ho s ibiškem nebo jinou bylinkou èi koøením, které vám chutná. Napøíklad se skoøicí a høebíèkem.
Léèivé byliny jsou opravdovým po¾ehnáním pro naše zdraví. Rostlinná lékárna se mù¾e stát pøíjemnou zálibou, ale v¾dycky platí, ¾e pokud si nejste jisti výbìrem bylin, nebo dávkováním, anebo trápí-li vás silné èi vleklé bolest je nutné navštívit lékaøe.
 
DIVIZNA OBECNÁ
berbascum phlomoides
 
DOBA SBÌRU: èervenec a srpen
Dvouletá, ¾lutì plstnatá bylina se sbíhavými lody¾ními listy. Jasnì ¾luté kvìty mohou v prùmìru mìøit a¾ 5 cm. Hojný výskyt na slunných, prostupných stráních chudých na ¾iviny. Sbíráme kvìt a na» v dobì kvìtu rostliny. V prvním roce se sbírají listy.
 
ZPÙSOB POU®ITÍ A LÉÈIVÉ ÚÈINKY:
Èaj z kvìtù nebo i z listù se pou¾ívá pøi úporném kašli, zahlenìní a chrapotu. Podporuje také pocení. Mù¾e být proto u¾iteèný pøi horeènatých nachlazeních se silným kašlem.
 
Pøíprava èaje: pøelijte 4 èajové l¾ièky sušeného vìtu 1/2l vroucí vody nebo mléka a nechte 10 minut vylouhovat.
Sceïte pøes jemné plátno, aby se nálev zbavil chloupkù a pylu, je¾ by mohly zpùsobit nepøíjemné pocity v ústech.
 
Tato vysoká, impozantní bylina se také u¾ívá do kvìtinových aran¾má, kde sušené kvìty zvyšují barevnost suchých vazeb.
V kosmetice lze pou¾ít silný nálev ze suchých kvìtù ke zjasnìní plavých vlasù.
Poznámka: u¾ívejte jen v malých dávkách, proto¾e všechny èásti divizny kromì kvìtù jsou mírnì jedovaté.
Magdalena Vlachová


Komentáøe
Poslední komentáø: 12.02.2009  08:04
 Datum
Jméno
Téma
 12.02.  08:04 ZdeòkaT.
 11.02.  20:44 Magdalena
 11.02.  20:18 ZdeòkaT.
 11.02.  15:51 Magdalena
 11.02.  12:41 jisuch53
 10.02.  22:40 vasi.m
 10.02.  21:44 Mila
 10.02.  17:10 Danuna Podìkování
 10.02.  15:31 ZdeòkaT.
 10.02.  13:47 Karla I. Bylinky
 10.02.  13:42 Magdalena
 10.02.  13:37 Jelena
 10.02.  11:27 Elte
 10.02.  11:06 denda04 Beatrix
 10.02.  11:01 Beatrix
 10.02.  10:46 Bobo :-)))
 10.02.  08:37 Vesuvanka díky :-)))
 10.02.  08:07 jiøièkarejèka
 10.02.  06:47 denda04 Magdi