900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského
Národní knihovna ČR a Suverénní řád maltézských rytířů – České velkopřevorství představují mimořádnou výstavu 900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského: seznamuje s historií tohoto nejstaršího rytířského řádu a s mnohými poprvé prezentovanými předměty z jeho sbírek.
V letošním roce uplynulo 900 let od založení jednoho z nejvýznamnějších rytířských řádů, který vznikl v období křížových výprav a který existuje až do současnosti. Suverénní řád sv. Jana Jeruzalémského na Rhodu a Maltě představuje v rámci západního křesťanství nejstarší církevní instituci svého druhu, jejíž historie nebyla od roku 1099 do dnešní doby přerušena. Jako církevní řád byl uznán papežem Paskalem II. v roce 1113. Ve středověku a raném novověku bojoval proti Osmanům, aby zamezil jejich vpádu do Evropy. Kromě vojenských operací se intenzivně věnoval lékařství v síti svých špitálů. Díky držbě Rhodosu a Malty byl zcela nezávislým na světské i církevní moci. V současné době je Řád maltézských rytířů uznáván v devadesáti třech zemích jako nezávislý stát, což mu zaručuje samostatnost a nezávislost. Věnuje se výhradně charitativní a humanitární činnosti, jejichž naplňování se rozšířilo do celého světa zejména během posledního století. V současnosti má Řád zdravotnické i sociální zařízení ve více nežli 220 zemích světa, v nichž se angažuje 13 500 členů, 80 000 vyškolených dobrovolníků a více nežli 25 000 zaměstnanců, především lékařů a odborných zdravotníků.
„Hlavním cílem výstavy připravené k tomuto jubileu je přinést základní informace o Řádu maltézských rytířů a ukázat činnost této instituce v minulosti i současnosti. Expozice je také výjimečnou příležitostí seznámit se s bohatou historií tohoto nejstaršího rytířského řádu jak ve světě, tak v Českých zemích, kde náš Řád působí skoro 850 let. Tak dlouhou nepřetržitou existencí se může v celém světě chlubit skutečně jen České velkopřevorství,“ vysvětluje prokurátor Řádu Johannes Lobkowicz. Výstava ukazuje skvosty řádových sbírek: unikátní uniformy, insignie, zbraně a předměty, související s činností Řádu. Historická vyobrazení řádových galér připomínají slavnou válečnou epochu, kdy Řád bránil Středomoří před vpádem Osmanů. Jedinečné jsou portréty českých velkopřevorů a převorů ze 17. až 19. století i řádových velmistrů: zejména zakladatele řádu bl. Gerarda či velmistra Frá Jean Parisota de la Vallette, hrdinného obránce Malty (1565) a zakladatele města La Valetta.
Ke skvostům expozice patří barokní plastiky rytířů v řádovém oděvu, užívaném od středověku až do novověku. Mimořádné a pro návštěvníky zajímavé jsou předměty každodenního řádového života, například slavnostní uniforma velkopřevora, odkazující na vojenskou strukturu Řádu, či odění profesního rytíře s řádovou štólou. Sady řádových insignií či vyznamenání. O dobovém vkusu svědčí porcelánový servis z druhé pol. 19. století, doby velkopřevora Othenia Lichnowského: jemu Řád vděčí za svůj mimořádný rozvoj. Díky jeho vojenským zkušenostem bylo zakoupeno osm vlakových souprav, které měly v případě válečného konfliktu sloužit jako sanitní vlaky. Poprvé se uplatnily při okupaci Bosny, ale naplno až v průběhu první světové války. Významnou součástí výstavy je prezentace soudobých celosvětových humanitárních aktivit Řádu.
Výstava 900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského pod záštitou Karla Schwarzenberga je otevřena do 5. ledna 2014 ve Výstavním sále Galerie Klementinum (ve dnech 24. 12. - 1. 1. 2014 dočasně uzavřen).
Olga Szymanská
Fotogalerie ze slavnostního otevření