Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Ruènì vyrobené šperky

 

Ruènì vyrobené šperky z korálkù , perlièek a dalších materiálù se znovu vracejí do módy a zdobí naše ¾eny. Pojïme si trochu pøiblí¾it nìkteré z technik, které naše šikovné kutilky v domácích podmínkách pou¾ívaji.

 

Jedna taková šikulka tetka Andìlka svoje „cetky“, jak jim øíká, vystavuje v internetové galerii, kam se urèitì podívejte a vsadím se, ¾e neodoláte a nìco si vyberete - pánové mohou potìšit své protìjšky èi dcerunky a dámy si mohou udìlat radost jen tak.

 

Pro ty zvídavé a šikovnìjší nabízím pár informací

 

Drátované šperky se vyrábí tvarováním rùznì silných a barevných drátù a vìtšinou se kombinují s korálky …

 

Korálková technika není tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. Jako malá dìvèátka jsme se sestrou navlékaly korálky na silonové vlasce a zdobily jsme panenky, maminky a babièky.

 

Je spousta druhù korálkových technik - napø.:

 

šité korálky - navlékáte s pou¾itím jehly, jako kdy¾ vyšíváte s pou¾itím korálkù, ale bez látky tkané korálky - na malém tkalcovském stavu tkáte korálky do napnuté osnovy - hodnì se tak dìlají náramky 

 

ketlované korálky – ketlování = navlékání korálkù na ketlovací jehlice (jakoby høebíèky bez špièky), které pak upevòujete tøeba na øetízky nebo spojujete mezi sebou. Ketlování by se dalo popsat jako spojování komponentù do øetízku a je to takový mezistupeò mezi bi¾uterií korálkovou a drátovanou. Základem všeho je ketlovací oèko. Udìlat ho poka¾dé stejné, pìknì kulaté a soumìrné vy¾aduje u¾ trochu praxe . Rády byste si ti zkusily dámy? Tak si povíme co na to potøebujeme.

 

Ketlovací jehlu - má na svém konci oèko, které slou¾í k zavìšení další ketlovací jehly, tak mù¾eme vyrobit náramek, náušnice atd., prakticky jen z ketlovacích jehel.

 

Ketlovací nýty, které jsou zakonèeny plochým koncem a pøi zdobení korálky nejsou nýty vidìt.

 

Ketlovací kleštì - kleštì s kulatými èelistmi pro ketlování (tvoøení oèek)

 

Kelt. jehly Kelt. nýty

 

 

Kelt. kleštì    Kelt. korálky


 

Další technikou je Fusing (èesky fúzování). Tato technika se pou¾ívá pro spékání a tvarování skla za pomoci vysokých teplot a pro ohýbání skla. Zvolený typ skla se v první fázi zpracovává za studena øezáním, vrtáním, broušením, drcením atp. Potom se opracované sklo sestavuje do po¾adovaných tvarù, co¾ se velmi èasto provádí ve vrstvách, a mù¾e se i dodateènì barvit.

 

Druhá fáze je zpracování tepelné. Provádí se ve speciální fusingové peci, velice se podobající elektrické keramické peci, v ní¾ se opracované èásti výrobku tavením spékají. Spékání se mù¾e provádìt v mikrovlnce a na to je nutná fusingová spékací pícka, která umo¾òuje v bì¾né mikrovlnné troubì spékání skla. S touto píckou mù¾ete v mikrovlnné troubì roztavit sklo a vytvoøit tím celou øadu šperkù a sklenìných komponentù pro šperky a jiné kreativní doplòky.

 

      Fusingová pícka do mikrovlnky 

 

Nesmíme zapomenout na techniku tiffany, tj. ruèní skládání barevných sklíèek dle rùzných motivù do nejrùznìjších tvarù, spojují se samolepící mìdìnou páskou. Na povrch pásky se potom nanáší pájeèkou cín a potom se jednotlivé díly spojují cínem. Cínovaný povrch, který má v¾dy støíbrnou barvu, je mo¾no patinovat (na èerno, na mìdìno, ..)

 

Odkud se vzal název tiffany?
Jistì jste se nìkdy setkali s klasickými vitrá¾emi, tøeba v kostele. Pøi spojování skel se pou¾ívaly olovìné profily. Na nápad nahradit olovìné profily mìdìným plechem a jeho spojování cínem pøišel malíø a skláø Luis Comfort Tiffany (1848 - 1933) ze Spojených státù, syn Charlese Louise, který vlastnil slavnou šperkaøskou dílnu Tiffany. Za svého pobytu v Evropì objevil Luis Comfort Tiffany krásu vitrá¾ových oken a po návratu do Ameriky se zaèal zabývat prací se sklem. Vynalezl tuto techniku spojování skla mìdìným plechem, který ohýbal podle hran skla a pak sklo vlepoval vèelím voskem, jednotlivé díly spojoval cínem. Dnes je mìdìný plech nahrazen samolepící mìdìnou páskou, na povrch pásky se nanáší pájeèkou cín a potom se cínem jednotlivé díly k sobì spojují.

 

V roce 1879 zalo¾il Luis Comfort Tiffany v New Yorku vlastní sklárnu, která mimo jiné produkovala vázy, stínidla, mozaiky. Stal se jedním z hlavních pøedstavitelù secesního skláøství. Provedl napø. výzdobu pøijímacích místností v Bílém Domì a sklenìnou oponu pro palác umìní v Mexico City.

 

… a dnes se touto technikou tvoøí i šperky …

Máte-li zájem o velmi pìknì zhotovenou prezentaci šperkù v PowerPointu, napište si o ni ZDE

Zajímavé povídání pro Vás pøipravila Janina Svobodová



Komentáøe
Poslední komentáø: 20.04.2010  19:50
 Datum
Jméno
Téma
 20.04.  19:50 Polarka Janinko,
 20.04.  13:06 wiki
 20.04.  10:02 jisuch53
 19.04.  22:21 Gabi-florka
 19.04.  18:39 NaïaD
 19.04.  17:51 imraL
 19.04.  10:37 venca
 19.04.  06:57 KarlaA