Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nová Evropská komise

 

Barroso pøedstavuje svùj tým:

Co mù¾eme oèekávat od nové Komise?

 

Pøedseda Evropské komise José Manuel Barroso vybral svùj tým pro funkèní období do roku 2014. Pøi pøedstavení nové komise Barroso øekl, ¾e jde o evropský tým pro realizaci evropského programu, od nìho¾ oèekává, ¾e pøijde s èerstvými podnìty¨k øešení evropských problémù.

 

V Barrosovì týmu se objevuje tøináct nových tváøí, k tomu lze pøièíst šest dalších, které nebyly v jeho první komisi v období 2004 - 2009. Všichni stávající komisaøi, kteøí v novém slo¾ení zùstávají, dostanou nová portfolia. To José Manuelu Barrosovi poskytne znaèný manévrovací prostor v prvních mìsících nového funkèního období, ne¾ se komisaøi usadí ve svých nových pozicích.
Po hlasité kampani, cílené na zajištìní lepšího pomìru mezi mu¾i a ¾enami, zasedne v nové sestavì devìt ¾en, co¾ je více ne¾ kdy pøedtím. Dobøe zastoupeni jsou socialisté a liberálové. Tøi ze sedmi místopøedsedù, Catherine Ashtonová, Joaquín Almunia a Maroš Šefèoviè, reprezentují levici a další dva, Olli Rehn a Siim Kallas, jsou liberálové.
Zmìny portfolií a zmìny priorit José Barroso provedl v nové sestavì Evropské komise nìkolik záva¾ných zmìn a podaøilo se mu tím dosáhnout zøejmé rovnováhy.
V nové Barrosovì komisi chybí zjevnì „druhoøadá“ køesla, jako byl napøíklad post komisaøe pro mnohojazyènost, a ka¾dý nový komisaø má odpovídající míru pravomocí i pøimìøené zdroje.

 

Hlavní novinkou je post komisaøky pro otázky klimatu – obsadila ho Connie Hedegaardová, konzervativní dánská ministrynì, která mìla klima a energetiku na starosti v období pøíprav na Kodaòskou konferenci o klimatu. Aè pomìrnì mladá, má v dánské politice silné postavení a je pova¾ována za dynamickou a neodbytnou, co¾ je pro tuto „prùøezovou“ funkci zøejmì dùle¾ité. Ve své vlasti je populární a pøi nominaci mìla dobrou podporu. Hedegaardová je také loajální vùèi svému portfoliu: naléhala na omezování spotøeby energie - nejen na sni¾ování emisí - i tehdy, kdy¾ to bylo v rozporu s oficiální vládní èi stranickou linií.
Zøízení této funkce je jasným signálem, ¾e klimatické zmìny budou pro komisi velkou prioritou ve všech resortech. I kdy¾ má Hedegaardová dobré pøedpoklady a i politické zkušenosti, bude mo¾ná potøebovat podporu pøedsedy komise. A to zejména pøi prosazování zelené problematiky u ostatních komisaøù.

 

Zmìn doznávají také další portfolia: Viviane Redingová, která bude komisi pøedsedat v Barrosovì nepøítomnosti, bude odpovídat za oblast spravedlnosti, základních práv a obèanství. Lucemburská komisaøka obsáhne problematiku diskriminace a rovnosti. Ta pøedtím spadala do pravomocí GØ Zamìstnanost, sociální vìci a rovné pøíle¾itosti, GØ Komunikace a èásti GØ Spravedlnost, svoboda a bezpeènost. Otázky imigrace budou novì spadat pod švédskou kandidátku Cecilii Malmströmovou, navr¾enou pro oblast vnitra.

Jedním z významných úkolù paní Redingové budou spotøebitelské smlouvy a marketingové právo, je¾ pøevezme od generálního øeditelství pro ochranu zdraví a spotøebitelù. Telekomunikaèní spoleènosti mají zkušenost s její hou¾evnatou prací na regulaci poplatkù za roaming a lze oèekávat, ¾e Redingová stejný pøístup uplatní i k obecným otázkám spotøebitelského práva.

 

Døíve rozdìlená generální øeditelství pro ochranu zdraví a spotøebitelù se nyní opìt spojují pod vedením maltského kandidáta Johna Dalliho. Aèkoli je v zahranièí málo známý, na Maltì pùsobil jako ministr financí, v letech 2004-2008 jako ministr zahranièních vìcí a od roku 2008 jako ministr sociálních vìcí a zdravotnictví.
Navzdory ztrátì agendy spotøebitelských smluv a marketingového práva získává GØ Johna Dalliho na dùle¾itosti. V pøíští komisi pøebere od GØ pro podniky a prùmysl agendu léèiv a od GØ pro ¾ivotní prostøedí agendu biotechnologií a pesticidù. Slouèení portfolií zdravotnictví a spotøebitelù také znamená, ¾e si dva velcí hráèi v aparátu komise, toti¾ John Bell a Philippe Brunet, kteøí šéfovali kabinetùm obou dosavadních komisaøù, budou hledat nové uplatnìní. Pan Brunet je nepochybnì kandidátem na jednu z klíèových rolí v novém GØ pro ochranu zdraví a spotøebitelù, mo¾ná v oddìlení léèiv, které ji¾ døíve vedl. Spolu s léèivy pøechází pod toto GØ také Evropská agentura pro léèiva.

 

Zatímco GØ pro ochranu zdraví a spotøebitelù a John Dalli na dùle¾itosti získali, GØ pro podnikání a prùmysl a do jeho èela jmenovaný italský komisaø Antonio Tajani dopadli o poznání hùøe. Kromì léèiv ztrácí toto GØ agendu regulace, která pøechází do generálního sekretariátu, a koordinaci Transatlantické hospodáøské rady, která pøechází do GØ pro obchod. Tato poslední zmìna mo¾ná ohlašuje sní¾ení vlivu Transatlantické hospodáøské rady. Panu Tajanimu mù¾e být útìchou, ¾e mu bude svìøena odpovìdnost za projekt Galileo a stane se, by» a¾ šestým, místopøedsedou Evropské komise. Vcelku je tedy nyní GØ pro podnikání a prùmysl tì¾ce okleštìnou slo¾kou Evropské komise. Jeho døívìjší role informaèního uzlu pro podniky zajímající se o vliv komise na podnikání v daném oboru je tak mo¾ná ta tam.

 

Belgický liberál Karel de Gucht, který krátce pùsobil jako komisaø pro rozvoj, pøebírá resort obchodu. To je poté, co byl Herman van Rompuy jmenován pøedsedou Evropské rady, další velká výhra pro Belgii a pro liberály, kteøí utrpìli ztrátu pøi rozdìlování vrcholných funkcí v EU. Nová agenda se nìkdejšímu ministrovi zahranièních vìcí Karlu de Guchtovi bude asi zamlouvat více ne¾ jeho dosavadní agenda rozvoje. Pøed èasem se spekulovalo, ¾e by si pøál portfolio energetiky, to však dostal nìmecký pravostøedový kandidát Günther Oettinger. Nìmecku se podaøilo tuto funkci získat pro uchazeèe, který doma nebyl nikdy ministrem, a pan Oettinger tak bude na slyšeních Evropského parlamentu jedním z nejsledovanìjších kandidátù. Nìmecký pravý støed má dle všeho za cíl hrát v energetické politice dùle¾itou roli, o èem¾ svìdèí i volba europoslance Herberta Reula pøedsedou parlamentního výboru pro prùmysl, vìdu a energetiku.

 

Energetika bude mít, stejnì jako doprava, samostatné generální øeditelství. Kompetence v oblasti státní podpory, spadající dosud pod spoleèné GØ pro energetiku a dopravu, pøejdou pod GØ pro hospodáøskou soutì¾, co¾ mo¾ná ohlašuje tvrdší re¾im pro energetické firmy a letecké dopravce. Agendu komisaøe pro dopravu dostane dosavadní komisaø z Estonska Siim Kallas, který si podr¾í i funkci místopøedsedy komise. Jeho dohled nad transparentností pøevezme slovenský kandidát na post komisaøe pro vztahy mezi institucemi a administrativou Maroš Šefèoviè, který ji¾ èlenem komise je. Po pìtiletém pùsobení na postu velvyslance v Bruselu Šefèoviè pøevezme roli Barrosova zákulisního diplomata. Bude zodpovìdný za vztahy komise s ostatními institucemi, zejména s Evropským parlamentem a Radou ministrù. Bude také dohlí¾et na výbìr zamìstnancù evropských institucí. Pøi jeho parlamentním slyšení budou velmi sledovány jeho plány v oblasti transparentnosti lobbingu.


Agenda auditù a boje proti podvodùm pøechází z portfolia Siima Kallase na litevského uchazeèe Algirdase Šemetu a GØ pro danì a celní unie, audity a boj proti podvodùm. Portfolio rozpoètù a finanèních programù, je¾ pan Šemeta dosud dr¾el, dostává Polák Janusz Lewandowski, který bude èelit parlamentu pøi vyjednávání o rozpoètu podle nových pravidel, stanovených Lisabonskou smlouvou. Ta zákonodárcùm umo¾òují kontrolu nad veškerými výdaji. V tomto ohledu bude tì¾it Lewandowski ze svého pìtiletého poslaneckého mandátu v EP.

 

Nizozemská kandidátka Neelie Kroesová se ujímá nového portfolia
digitální agendy a místopøedsednictví komise. Stejnì jako portfolio øeditelství pro otázky klimatu má i funkce paní Kroesové velmi prùøezový charakter, bude však muset zvládat vnitrokomisní politiku, na kterou tolik nenará¾ela v dosavadní spíše regulaèní roli komisaøky pro hospodáøskou soutì¾.
Dohled nad hospodáøskou soutì¾í pøebírá španìlský socialista Joaquín Almunia, který mìl doposud na starosti hospodáøské a mìnové zále¾itosti. Po bouølivých letech pod vedením Kroesové tak bude mít toto GØ vyrovnanìjšího a uvá¾livìjšího komisaøe formátu Maria Montiho. Také pan Almunia získává funkci místopøedsedy komise. Agendu hospodáøství a mìnových zále¾itostí pøebírá finský kandidát Olli Rehn, od kterého se oèekává, ¾e do ní v dobì krize pøinese svùj pøísloveèný klid a jistotu.


Bývalý komisaø a souèasný francouzský poslanec EP Michel Barnier dostává presti¾ní portfolio vnitøního trhu a slu¾eb a k tomu i dohled nad finanèními slu¾bami. Zejména pro sektor britských finanèních slu¾eb je však dùle¾ité, ¾e se generálním øeditelem tohoto GØ stává Jonathan Bull, britský úøedník s mnoholetými zkušenostmi z komise. Lobbing Francie byl úspìšný také na dalším poli – Rumun Dacian Ciolos získal portfolio zemìdìlství a rozvoje venkova. Vùèi zmìnám ve spoleèné zemìdìlské politice bude pravdìpodobnì odolnìjší ne¾ souèasná komisaøka Mariann Fischer Boelová.


Øecké barvy bude po Stavrosovi Dimasovi v EK hájit komisaøka pro námoøní zále¾itosti a rybolov Maria Damanakiová. Slovinec Janez Potoènik bude mít na starosti ¾ivotní prostøedí. Potoènik získal Barrosovu dùvìru po pìti letech øízení agendy vìdy a výzkumu.
Potoènikovy kompetence však budou u¾ší, ne¾ mìl minulý komisaø Stavros Dimas. Èást jeho portfolia toti¾ pøevzala GØ pro otázky klimatu a pro ochranu zdraví a spotøebitelù. Agenda civilní ochrany navíc pøechází pod GØ pro humanitární pomoc. Toho se ujme Bulharka Rumiana ®eleva, novì navr¾ená komisaøka pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a øešení krizí. ®eleva bude úzce spolupracovat s Andrisem Piebalgsem, komisaøem pro rozvoj a dosavadním komisaøem pro energetiku. Dosavadní agendu J. Potoènika pøevezme Máire Geoghegan-Quinnová, bývalá irská ministrynì a souèasná èlenka Evropského úèetního dvora, která se stává designovanou komisaøkou pro výzkum a inovace.


Jiný èlen dosavadní komise, Kypøan Androulla Vassiliou, opouští zdravotnictví, aby pøevzal pøeskupené portfolio školství, kultury, mnohojazyènosti a mláde¾e, v nìm¾ GØ pro školství a kulturu získává navíc novou agendu médií, která døíve spadala pod GØ pro informaèní spoleènost. Maïarský kandidát László Andor pak pøebírá agendu zamìstnanosti, sociálních vìcí a inkluze a rakouský kandidát Johannes Hahn bude mít na starosti regionální politiku, jedno z mála portfolií, jejich¾ náplò zùstala nezmìnìna.

 

Èeský kandidát Štefan Füle bude zodpovìdný za rozšiøování a evropskou politiku sousedství. Vzhledem k plánovanému rozšíøení EU o nové èleny na Balkánì posiluje tato pozice tradièní zájem Prahy o tento region. Füle bude mít ve svém portfoliu i agendu „východního partnerství“ EU, které je zamìøeno na Ukrajinu, Bìlorusko, Moldávii, Arménii, Ázerbájd¾án a Gruzii, co¾ byla jedna z priorit èeského pøedsednictví EU.

 

Poslední komisaøkou bude Catherine Ashtonová z Velké Británie, která byla jmenována vysokou pøedstavitelkou EU pro zahranièní vìci a bezpeènostní politiku. Ashtonová se stane první místopøedsedkyní komise a zároveò bude odpovídat za vnìjší vztahy.

 

Další kroky:
11.-19. ledna: slyšení v parlamentu
26. ledna: parlamentní hlasování o nové komisi
1. února: bude-li schválena, ujímá se komise úøadu

 

Tomáš Jelínek, Donath-Burson-Marsteller
tomas.jelinek@bm.com  www.dbm.cz


Nové slo¾ení komise
* José Manuel Barroso (Portugalsko) – pøedseda
* Catherine Ashtonová (Spojené království) – vnìjší
vztahy a vysoká pøedstavitelka pro zahranièní vìci
a bezpeènostní politiku (místopøedsedkynì)
* Viviane Redingová (Lucembursko) – spravedlnost,
základní práva a obèanství (místopøedsedkynì)
* Joaquín Almunia (Španìlsko) – hospodáøská
soutì¾ (místopøedseda)
* Siim Kallas (Estonsko) – doprava (místopøedseda)
* Neelie Kroesová (Nizozemsko) – digitální agenda
(místopøedsedkynì)
* Antonio Tajani (Itálie) – podnikání a prùmysl
(místopøedseda)
* Maroš Šefèoviè (Slovensko) – vztahy mezi
institucemi a administrativa (místopøedseda)
László Andor (Maïarsko) – zamìstnanost, sociální
vìci a inkluze
Michel Barnier (Francie) – vnitøní trh a slu¾by
Dacian Ciolos (Rumunsko) – zemìdìlství a rozvoj
venkova
John Dalli (Malta) – ochrana zdraví a spotøebitelù
Maria Damanakiová (Øecko) – námoøní zále¾itosti
a rybolov
Štefan Füle (Èesko) – rozšiøování a evropská politika
sousedství
Máire Geoghegan-Quinnová (Irsko) – výzkum
a inovace
* Karel de Gucht (Belgie) – obchod
Johannes Hahn (Rakousko) – regionální politika
Connie Hedegaardová (Dánsko) – otázky klimatu
Janusz Lewandowski (Polsko) – rozpoèet a finanèní
programy
Cecilia Malmströmová (Švédsko) – vnitro
Günther Oettinger (Nìmecko) – energetika
* Andris Piebalgs (Lotyšsko) – rozvoj
* Janez Potoènik (Slovinsko) – ¾ivotní prostøedí
* Olli Rehn (Finsko) - hospodáøství a mìnové zále¾itosti



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma