Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdan,
zítra Ev¾en.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co jsou vyvá¾ená a nevyvá¾ená tìla
 
Rozhlédnìme se a chvíli sledujme lidi okolo nás. Jak stojí, jak chodí, jaká jsou jejich tìla.
Vìtšinou uvidíme køivost.
 
Nevyvá¾ená ramena, jedno je výš a jedno ní¾, odstávající lopatky, kulatá záda. Mají køivì posazenou pánev a tím pádem jedna noha je kratší a jedna delší, vboèená nebo vyboèená kolena, hallux, to je vyboèený palec u nohy. Chùze je šouravá, hlava a krk pøipomíná ¾elvu. A to i u dìtí.
 
Oè se tady jedná?
 
Je jen velmi málo lidí, kteøí jsou rovní. Hlavu a krèní páteø mají posazenou kolmo na hrudník, jejich pohled je pøímý a jasný. Ramena jsou uvolnìná, ale v rovnováze. Páteø dosedá k pánvi, která je rovnì¾ vyvá¾ená, soumìrná. Nohy našlapují mìkce, chùze je lehká, vzpøímená.
Rozpoznáváme tìla vyvá¾ená, zdravá, udr¾ovaná, jejich majitelé jsou lidé sebevìdomí, klidní, rozvá¾ní. V ka¾dé chvíli poznávají co se dìje okolo nich, rozlišují pravdu a manipulaci, rozhodují se podle sebe. Jsou citliví, vnímaví, umí pomoci.
 
Pak jsou tìla nevyvá¾ená. Nepøináší lidem radost ani pocity štìstí. Spíš naopak. Jejich pohled na svìt je pesimistický. Všechno je špatnì, nic není podle nich, ka¾dý v okolí jenom ubli¾uje a dìlá všechno naopak. Deprese, bolesti a nemoci jsou na denním poøádku.
 
Kde, jak a co budeme hledat?
 
Bìhem tøetího týdne vývoje lidského embrya, vytvoøí se trojvrstvý zárodeèný list.
Ektoderm, pozdìji se z nìj vyvinou smyslové orgány, dýchací orgány a kù¾e. Vyvine se centrální nervová soustava a získáváme tak spojení s vnìjším svìtem. Budeme pøijímat cizí, venkovní projevy.
Entoderm, z vnitøní vrstvy zárodeèného listu, se vyvine vegetativní nervová soustava, trávicí trakt, vyluèování, rozmno¾ovací orgány. Tento svìt je pro naše vnímání uzavøen.
 
Nás ale nyní zajímá støední vrstva zárodeèného listu, mezoderm. V mezodermu se vyvíjí kostní systémy. Jsou vývojovì nejstarší. Silná, rovná a zdravá páteø nás pro ¾ivot obdaruje rovným a zdravým charakterem. V mezodermu se také vyvíjí krev, která je vývojovì nejmladší, nejvíce promìnlivá duchovní slo¾ka. Mezoderm nás tak spojuje s duchovním svìtem. Jsme bo¾ské bytosti, pøímo napojené skrze chodidla na svìt pøírody, na Gaiu. Odtud èerpáme praktické informace. Nezkreslenì pøijímáme realitu, naše instinkty nás nezradí. Skrze ¾lázový systém pak jsme spojeni s vyššími svìty. Jsme spojení s duchovní oblastí, naším Vyšším Já, Vesmírem. Takto jsme napojeni na vyšší kosmický vývoj, na svìt ducha, bez kterého by nemohlo dojít k dalšímu tvoøení.
 
Energetické spojení chodidel a hlavy, je vertikální. Pokud je naše tìlo vyvá¾ené, rovné, pokud máme otevøený èakrový systém, pak mezi chodidly a hlavou volnì protéká energie, která nám zajiš»uje zdraví, ¾ivotní sílu, radost, pocity štìstí, pøináší hojnost. Stejné vertikální napojení mají také rostliny. Tato volnì protékající energie z nás dìlá duchovní bytosti s vysokým stupnìm morálního cítìní, svìdomitosti a odpovìdnosti. Jsme rovní, samostatní a sebejistí.
 
Rovnì¾ se samovolnì spouští kundalini síla, kterou podrobnì popisuje indická filosofie.
 
Kundalini síla nám pøináší další otevøené vstupy do duchovních svìtù, rozšiøuje mimosmyslové vnímání. Tento jev zaznamenali malíøi na obrazech svatých, kterým malovali nad hlavou zlatou svatozáø. To všichni známe. Mít nad hlavou zlatou svatozáø v dnešní, rychle se mìnící dobì, mù¾e mít ka¾dý, kdo si udr¾uje vyvá¾ené rovné tìlo, kterým volnì protéká energie.
 
Mít zdravé, vyvá¾ené tìlo však není zadarmo. Vy¾aduje denní péèi. Cvièení, úèinnì pomáhá zvláštì jóga. Pobyt v pøírodì, otu¾ování, strava by mìla být èistá, bez chemických pøímìsí. Alkohol a drogy sem samozøejmì také nepatøí. Nutné jsou meditace. Ticho, harmonická hudba, èisté, uspoøádané prostøedí, zdravé mezilidské vztahy. To vše a samozøejmì aktivní, smysluplný ¾ivot. Ka¾dý podle svého.
 
Nevyvá¾ená tìla pak od nás oèekávají nápravu. Náprava je dostupná ka¾dému. Staèí chtít.
 
Pøedevším si musíme uvìdomit svoji vertikalitu. Chceme být rovní. Náprava zaèíná u chodidel. Našlapujeme na støed chodidla, mìkce, rovnì. Kotníky, kolena a pánev jsou horizontálnì ustavené, nohy jsou stejnì dlouhé. Pánev je rovná, kyèelní klouby usazené. Velkou roli pro správné vyvá¾ení hraje rovná kostrè. Bederní, hrudní a krèní obratle pak musí vytváøet rovnou šòùru. Nevyboèovat na ¾ádnou stranu. Krèní páteø a hlava sedí kolmo na hrudník. Správnost postavení svého tìla mù¾eme pomyslnì kontrolovat spuštìním kolmice mezi oèima, ušima, rameny, pánví, koleny, kotníky. Napravit nevyvá¾ené tìlo nám pomohou odborníci, fyzioterapeuté. Dnes ji¾ existuje více masá¾ních a nápravných technik, ka¾dému dostupných.
 
Další dùle¾itou slo¾kou v nápravì nevyvá¾ených tìl jsou fascie a svaly. Obojí potøebují dobrou vý¾ivu. Fascie udr¾ují naše tìla pohromadì a jsou velmi citlivé na stres, jednostrannou zátì¾, pøetí¾ení. Rády se zkracují a vysychají. Tvoøí se v nich uzlíèky, spouš»ové body, které jsou velmi bolestivé. Pøed bolestí pak uhýbáme a tím se køivíme. Spouš»ové body se odstraòují uvolnìním napìtí. Zkracování a vysychání lze pøedejít denním cvièením. Fascie a svaly vysychají a zkracují se s pøibývajícím vìkem, sedavým zamìstnáním, nepohyblivostí. Zkracující se svaly vytváøí velkou zátì¾ na klouby, které se deformují, a tak se opìt køivíme. Tento stav obvykle øešíme pomocí berlí nebo operací náhradních kloubù.
 
Jak vnímáme bolest?
 
Ka¾dý máme práh bolesti nìkde jinde. Lidé, majitelé nevyvá¾ených tìl, jsou na bolest pøecitlivìlí. Obvykle ji tlumí medikamenty. Bolest jako taková je však pouze informace, vedená do vyšších struktur nervového systému. Informace se tvoøí v míše a v mozku. Dnes u¾ víme, ¾e naše tìlo po pøijetí informace o bolesti zaène okam¾itì a samovolnì bolest tlumit. Naše tìlo zaène vyluèovat opiátové hormony, endorfin a enkefalin. Tyto hormony zmíròují bolest, èi ji mohou úplnì odstranit. Jogíni, kteøí se svým tìlem pracují, tuto informaci potvrzují.
 
Co je to monismus?
 
Monismus je filosofický názor, který ka¾dý známe pod názvem idealismus a materialismus. Idealisté jsou lidé, kteøí ví, ¾e naše tìla mají více energetických obalù, která jsou propojená s vyššími dimenzemi. Idealisté s tìmito vyššími sférami komunikují a skrze rozšíøené vnímání získávají potøebné informace k ¾ivotu. Jsou vedeni svým Vyšším Já a jejich duchovní vývoj se zrychluje. Pokud ¾ijí ve vyvá¾ených tìlech, jejich mimosmyslové vnímání se rychle rozšiøuje.
 
Materiálnì zalo¾ení jedinci uznávají pouze fyzické tìlo, o které peèují. Obvykle své potí¾e a jejich øešení delegují na lékaøe a pøijímají chemickou léèbu. Starají se více o dietní jídla, bylinnou léèbu a svým potí¾ím rychle podléhají.
 
A co my si vybereme? Myslíte si také, ¾e urèitì zále¾í na ka¾dém z nás, jak svùj ¾ivot pøijímá?
 
Inspirováno knihou Ida P. Rolf: Obnovení pøirozené stavby lidského tìla, návrat k pùvodní tìlesné a duševní harmonii.  Pragma 1977
 
Jana Muroòová, astrolo¾ka a masérka, Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 28.06.2017  06:03
 Datum
Jméno
Téma
 28.06.  06:03 Bobo :-)))