Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdan,
zítra Ev¾en.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kdo má nárok na starobní dùchod v roce 2016
 
Obèané, kteøí v roce 2016 dosáhnou dùchodového vìku a získají potøebnou dobu pojištìní alespoò 32 let, mohou podat ¾ádost o starobní dùchod. Dùchodového vìku dosahují v roce 2016 mu¾i narození v roce 1953, bezdìtné ¾eny narozené v lednu a¾ srpnu 1954, ¾eny narozené v lednu a¾ srpnu 1955, které vychovaly jedno dítì, ¾eny narozené v lednu a¾ srpnu 1956, které vychovaly dvì dìti, ¾eny narozené v lednu a¾ srpnu 1957, které vychovaly tøi èi ètyøi dìti, a ¾eny narozené v lednu a¾ srpnu 1958, které vychovaly pìt a více dìtí. Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) proto pøipomíná, jak se ¾ádost o dùchod podává, a informuje, co se mìní ve výpoètu dùchodu v roce 2015.
 
Rozhodnutí, zda odejít do starobního dùchodu, zále¾í na samotném obèanovi. Jedná se o jeho právo, nikoliv povinnost. Také termín, od kterého chce dùchod pøiznat, si volí sám ¾adatel. Dosa¾ení dùchodového vìku není dùvodem k ukonèení zamìstnání èi podnikání. To znamená, ¾e èlovìk, který se rozhodne dále pracovat, mù¾e pokraèovat ve výdìleèné èinnosti i po vzniku nároku na starobní dùchod. Tzv. „pøesluhováním“ je mo¾né si navyšovat procentní výši dùchodu.
 
Rozhodne-li se obèan podat ¾ádost o dùchod, musí se dostavit na pøíslušnou okresní (v Praze Pra¾skou, v Brnì Mìstskou) správu sociálního zabezpeèení (dále jen OSSZ) podle místa trvalého pobytu. Do ¾ádosti o dùchod je tøeba uvést a ovìøit mnoho údajù, proto ji s ¾adatelem vyplòuje pracovník dùchodového oddìlení. Ten, kdo si pro tento dùle¾itý úkon chce sjednat konkrétní termín, má mo¾nost vyu¾ít slu¾bu online objednávání na webu ÈSSZ: http://objednani.cssz.cz/. Na OSSZ je však mo¾né pøijít i bez pøedchozího objednání kdykoliv bìhem úøedních hodin.
 
®ádost o starobní dùchod je mo¾né podat nejdøíve ètyøi mìsíce pøed po¾adovaným dnem pøiznání dùchodu. Za obèany, kteøí vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou podat ¾ádost o dùchod sami, mohou s jejich souhlasem a na základì potvrzení lékaøe o jejich zdravotním stavu podat tuto ¾ádost jejich rodinní pøíslušníci.
 
Co se pro rok 2016 ve výpoètu starobního dùchodu mìní
Základní výmìra dùchodu v roce 2016 èiní 2 440 Kè mìsíènì. Procentní výmìra dùchodu èiní za ka¾dý celý rok dùchodového pojištìní získaný do doby nároku na dùchod 1,5 % výpoètového základu. Pro stanovení výpoètového základu je dùle¾itý osobní vymìøovací základ, tj. mìsíèní prùmìr všech pøíjmù dosa¾ených v rozhodném období. Rozhodné období je u dùchodù pøiznaných v roce 2016 období let 1986 a¾ 2015. Pro stanovení výpoètového základu z osobního vymìøovacího základu platí v roce 2016 dvì redukèní hranice: I. redukèní hranice – 11 883 Kè a II. redukèní hranice – 108 024 Kè. Výpoètový základ se z osobního vymìøovacího základu stanoví tak, ¾e èástka do I. redukèní hranice nále¾í v plné výši, z èástky nad I. do II. redukèní hranice nále¾í 26 %, k èástce nad II. redukèní hranice se nepøihlí¾í.
 
Lidé snadno pomocí dùchodové kalkulaèky ÈSSZ zjistí, jaký je jejich dùchodový vìk, kdy ho dosáhnou, jakou musí získat dobu pojištìní a mohou si spoèítat orientaèní výši svého dùchodu. Údaje, které se dosazují do kalkulaèky (délka doby pojištìní a výdìlky), získají z informativního listu dùchodového pojištìní, o jeho¾ zaslání mohou ÈSSZ jednou roènì zdarma po¾ádat, nebo nahlédnutím do svého „konta“ pojištìní online na ePortálu ÈSSZ.
 
Zabezpeèení v nemoci
Po¾ivatelé starobních dùchodù (stejnì jako po¾ivatelé invalidních dùchodù pro invaliditu tøetího stupnì), kteøí pøi pobírání dùchodu dále pracují a jsou úèastni nemocenského pojištìní, mají podle zákona o nemocenském pojištìní zkrácenou podpùrèí dobu pro výplatu nemocenského. Nemocenské se jim vyplácí od 15. dne trvání doèasné pracovní neschopnosti nejvýše po dobu 70 kalendáøních dnù v rámci jednoho kalendáøního roku, a to i pokud v tomto roce bylo pracovních neschopností více. Souèasnì také platí, ¾e se jim nemocenské vyplácí nejdéle do dne skonèení zamìstnání. Dùvodem zkrácené podpùrèí doby pro nemocenské je skuteènost, ¾e nemocenské pøi doèasné pracovní neschopnosti nahrazuje èásteènì ušlý pøíjem, po¾ivatel dùchodu je však zabezpeèen vypláceným dùchodem.
 
Více informací o podmínkách nároku na starobní dùchod, jeho výši a výpoètu lze získat na webu ÈSSZ www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni, pøi osobní návštìvì OSSZ, klientského centra pro dùchodové pojištìní pøi ústøedí ÈSSZ nebo prostøednictvím call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle 257 062 860.
 
 * * *
 
Odpovìdi na nejèastìjší dotazy k výplatì jednorázového pøíspìvku dùchodci
 
ÈSSZ a ostatní plátci dùchodù vyplatí v únoru na základì zákona o jednorázovém pøíspìvku dùchodci po¾ivatelùm dùchodù finanèní výpomoc ve výši 1 200 Kè. Vzhledem k tomu, ¾e se mno¾í dotazy na podrobnosti, pøinášíme odpovìdi na nejèastìjší z nich.

Kdo má na pøíspìvek nárok?
Nárok na pøíspìvek má fyzická osoba, která má nárok na výplatu dùchodu nebo jeho èásti z èeského dùchodového pojištìní alespoò po èást mìsíce února 2016, pokud tento dùchod byl pøiznán ode dne, který spadá do období pøed rokem 2016. Dùchodem se míní dùchod starobní vèetnì tzv. pøedèasného, invalidní (všech stupòù), vdovský, vdovecký a sirotèí.
 
Nárok na pøíspìvek nemá:
po¾ivatel dùchodu pøiznaného od data spadajícího do roku 2016,
po¾ivatel dùchodu pøiznaného sice od data spadajícího pøed rok 2016, jestli¾e nemá nárok na výplatu takového dùchodu ani za jediný den mìsíce února 2016 (napø. po¾ivatel sirotèího dùchodu pøestal být v mìsíci lednu 2016 nezaopatøeným dítìtem, nebo» dosáhl 26 let vìku a zanikl mu nárok na sirotèí dùchod. Pøedèasný starobní dùchod se nevyplácí, nebo» oprávnìný, který dosud nedosáhl dùchodového vìku, nemá na jeho výplatu nárok, proto¾e vykonává výdìleènou èinnost zakládající úèast na dùchodovém pojištìní.  Po¾ivatel starobního dùchodu po¾ádal o zastavení jeho výplaty a pracuje tzv. „na procenta“). 
  
Jaká je výše pøíspìvku? Liší se podle druhu vypláceného dùchodu?
Pøíspìvek èiní ve všech pøípadech 1 200 Kè bez ohledu na to, jaký druh dùchodu je vyplácen. To platí i v pøípadì, kdy je dùchod poskytován v dílèí výši na základì mezinárodních smluv nebo koordinaèních naøízení.
 
Mám nárok na více dùchodù, dostanu tedy i pøíspìvek vícekrát?
Ne. I kdy¾ má dùchodce v únoru 2016 nárok na výplatu více dùchodù, nále¾í mu pøíspìvek jen jednou.
 
Jak se pøíspìvek vyplatí, musí se o nìj ¾ádat?
O pøíspìvek se ¾ádat nemusí, bude vyplacen orgánem sociálního zabezpeèení spolu s únorovou splátkou dùchodu, a to stejným zpùsobem, jakým se vyplácí dùchod, pøípadnì v nejblí¾e následujícím termínu výplaty dùchodu, pokud dùchod nebude v únoru vyplacen.
 
Rovnì¾ bez ¾ádosti se pøíspìvek vyplatí v pøípadì, ¾e pojištìnec po¾ádá v období po únoru 2016 o dùchod a ten mu bude pøiznán s datem pøiznání pøed 1. 1. 2016 a souèasnì vznikne nárok na výplatu dùchodu v únoru 2016.
®ádost je potøeba, zanikl-li nárok na výplatu dùchodu v mìsíci únoru 2016 pøede dnem, který je termínem výplaty dùchodu.  Pøíspìvek bude vyplacen na základì písemné ¾ádosti oprávnìného do 60 dnù ode dne doruèení této ¾ádosti, a to v hotovosti nebo na úèet dle ¾ádosti oprávnìného. Pokud oprávnìný zpùsob výplaty ve své ¾ádosti neuvede, vyplatí se pøíspìvek v hotovosti. ®ádost musí být podána nejpozdìji do 31. prosince 2016, jinak nárok zanikne. Podáním ¾ádosti o dùchod se rozumí její sepsání na pøíslušné OSSZ nejpozdìji dne 30. 12. 2016, nebo» následující den není pracovním dnem. Podání lze uèinit také elektronicky. V takovém pøípadì musí být ¾ádost dodána elektronické podatelnì OSSZ/ÈSSZ nebo prostøednictvím systému datových schránek nejpozdìji dne 31. prosince 2016.
 
Obdr¾ím rozhodnutí o pøiznání pøíspìvku?
Písemné rozhodnutí o poskytnutí pøíspìvku se automaticky vydávat nebude. V pøípadì kladného vyøízení ¾ádosti o pøíspìvek se rozhodnutí vydá jen tehdy, pokud o to ¾adatel písemnì po¾ádá. Písemné rozhodnutí obdr¾í automaticky jen ti, kterým byla ¾ádost o jeho poskytnutí zamítnuta. Proti rozhodnutí o ¾ádosti o poskytnutí pøíspìvku lze podat námitky zpùsobem, který bude v rozhodnutí uveden.
 
Ovlivní vyplacení pøíspìvku nárok na jiné sociální dávky?
Neovlivní. Pokud se pro úèely jiných právních pøedpisù zjiš»uje výše pøíjmu, k pøíspìvku se nepøihlí¾í. Kromì toho je pøíspìvek osvobozen od danì z pøíjmù fyzických osob a nelze jej ani postihnout výkonem rozhodnutí (exekucí).
 
 
Petr Habáò, tiskový mluvèí MPSV
Jana Buraòová, tisková mluvèí ÈSSZ


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma