Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Bohdan,
zítra Ev¾en.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Zobrazení diskuse
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
Zpìt na seznam diskusí
Významné dny
Datum:
06.11.2024  12:15
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
5. listopadu 1985 byl v zásypu hradní kaple v Beèovì nad Tplou nalezen relikviáø svatého Marka

Relikviáø svatého Maura je výjimeènou zlatnickou památkou na území Èeské republiky. Co do hodnoty, je tento pøedmìt srovnatelný s korunovaèními klenoty. Jeho vypátrání v roce 1985 se pova¾uje za jeden z nejvìt¹ích nálezù 20. století v tehdej¹ím Èeskoslovensku.

Relikviáø sv. Maura se øadí do skupiny domeèkových (tumbových) relikviáøù. Uvnitø se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Køtitele, sv. Maura, sv. Apolináøe a sv. Timoteje. Má obdélníkový pùdorys o rozmìrech 140 x 42 cm a je 65 cm vysoký. Pùvodní dubové jádro bylo nahrazeno novým oøechovým jádrem. Dekorace relikviáøe tvoøí soubor dvanácti reliéfù, ètrnácti so¹ek z pozlaceného støíbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.

Relikviáø sv. Maura byl vyroben na zakázku benediktinského klá¹tera ve Florennes (nachází se na území Belgie). Tento klá¹ter získal relikvie sv. Jana Køtitele a pozdìji sv. Maura z katedrály v Reme¹i. Právì pro ulo¾ení tìchto ostatkù byl relikviáø zhotoven. Po Francouzské revoluci byl klá¹ter ve Florennes zru¹en a pøesunut do spøáteleného farního kostela, kde byl ulo¾en mezi starým nábytkem. Od církevní rady jej znaènì po¹kozený odkoupil roku 1838 tehdej¹í majitel beèovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin. Svým nákladem jej nechal zhruba v polovinì 19. století opravit. Roku 1888 byl relikviáø zapùjèen na výstavu do Bruselu a poté jej Beaufortové nechali pøemístit na svùj zámek v Beèovì nad Teplou. Za druhé svìtové války kolaborovali s nacisty, a proto museli po vydání tzv. Bene¹ových dekretù opustit republiku. Pøi rychlém odsunu ukryli relikviáø pod podlahu hradní kaple Nav¹tívení Panny Marie. Po dal¹ích 40 let o relikviáøi nikdo nesly¹el.

A¾ roku 1984 zaèal o odkoupení blí¾e neurèené historické památky, ukryté na území èeskoslovenské republiky, vyjednávat obchodník z USA Danny Douglas. K vyjednávání byli pøizváni i kriminalisté, kteøí mìli za úkol zjistit, o jaký pøedmìt má obchodník zájem. Díky nìkolika indiciím se kriminalistickému týmu pod vedením Franti¹ka Mary¹ky podaøilo relikviáø vytipovat, 4. listopadu 1985 tedy zaèali prohledávat celý beèovský areál a 5. listopadu 1985 byl relikviáø v zásypu hradní kaple objeven. Po nálezu byl relikviáø zapùjèen Umìleckoprùmyslovému museu v Praze, které vypracovalo první expertizu. Relikviáø byl ohodnocen jako památka nevyèíslitelné hodnoty a jeho vývoz tudí¾ nepøipadal v úvahu. Dùsledkem nevhodného ulo¾ení ve vlhké zemi byl relikviáø ve velmi ¹patném stavu, jen¾ vy¾adoval odborné restaurování. Restaurátorské práce mohly zaèít a¾ v roce 1991 po vyjasnìní majetkových a vlastnických vztahù.

Nároèného a zdlouhavého procesu restaurování se ujal Státní úøad památkové péèe. Své postupy restaurátoøi konzultovali s restaurátory z nìmeckých Cách. Bylo v¹ak nutné osvojit si dávno zapomenuté zlatnické techniky a vyvinout nové restaurátorské postupy.

Restaurátorské práce trvaly 11 let. Relikviáø byl rozebrán, oèi¹tìn, vzácné kameny vyjmuty a oèi¹tìny, po¹kozené so¹ky a reliéfy oèi¹tìny a pracnì opraveny. Bylo nutné vyrobit nové jádro, proto¾e pùvodní jádro se ji¾ nedalo pou¾ít. Restarátorské práce byly dokonèeny roku 2002. Více na: www.zamek-becov.cz
 
Datum:
03.11.2024  13:48
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
3. listopad - Mezinárodní den bez pesticidù

V tento den si pøipomínáme havárii, ke které do¹lo v noci 3. listopadu 1984, v továrnì na pesticidy v indickém mìstì Bhópálu. Do ovzdu¹í tehdy uniklo pøibli¾nì 40 tun methylisokyanátu a dal¹ích jedovatých plynù. Témìø okam¾itì bylo usmrceno osm tisíc místních obyvatel.

Dne 10. záøí 1998 byla v Rotterdamu pøijata Rotterdamská úmluva o postupu pøedchozího souhlasu pro urèité nebezpeèné látky a pesticidy v mezinárodním obchodu. Èeská republika tuto úmluvu podepsala v New Yorku dne 22. èervna 1999.

Cílem úmluvy je podporovat sdílenou odpovìdnost a spoleèné úsilí smluvních stran v mezinárodním obchodu s urèitými nebezpeènými chemickými látkami a pesticidy za úèelem ochrany lidského zdraví a ¾ivotního prostøedí pøed mo¾ným po¹kozením a pøispívat k jejich pou¾ívání, které je ¹etrné k ¾ivotnímu prostøedí, usnadnìním výmìny informací o jejich vlastnostech, zabezpeèením vnitrostátního rozhodovacího procesu o jejich dovozu a vývozu a roz¹iøováním tìchto rozhodnutí mezi smluvní strany.

Pesticidy jsou chemické prostøedky, které hubí rostlinné a ¾ivoèi¹né ¹kùdce, chrání rostliny, skladové zásoby, lidi a zvíøata. Jejich uplatnìní má nejvìt¹í podíl v zemìdìlství.V pùdì vnikají postøiky do koøenù a celých rostlin. Jejich úèinku je vystavena voda, vzduch i pùda. Výzkumy ukazují, ¾e pøi zvý¹eném pou¾ívání pesticidù dochází u lidí k nevratnému po¹kození mozku, vzniku leukémie, nárùstu zhoubných nádorù a poru¹e funkce ¹títné ¾lázy.

 
Datum:
01.11.2024  12:15
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
1. listopad - Svìtový den veganství

Tento svátek slavíme u¾ od roku 1994. A proè právì prvního listopadu? Právì na tento den toti¾ pøipadá výroèí zalo¾ení britské Vegan Society, která jako první ustanovila pojem "vegan" a "veganství.

Velmi èasto je mo¾né v rámci Svìtového dne veganství nav¹tívit nejrùznìj¹í slavnosti, ochutnávky, happeningy nebo sázení stromù.

Vìt¹ina veganù si v tento den pøipíná do klopy zelené stu¾ky ve tvaru písmene "V" jako symbol podpory a ¹íøení povìdomí o tomto zpùsobu ¾ivota.

Veganství je ¾ivotní styl, který odmítá vyu¾ívání zvíøat a krutosti na nich páchané. Vegani nekonzumují ¾ádné ¾ivoèi¹né výrobky, nenosí odìvy vyrobené z kù¾e a srsti zvíøat.

Vegani odmítají jíst jakékoli potraviny ¾ivoèi¹ného pùvodu, tj. i mléko, vajíèka, med. Veganství se ale nemusí promítat jen do stravování. Ortodoxní vegani odmítají cokoli, co pochází od zvíøat, tj. vlnu, ko¾e¹iny, kosmetiku testovanou na zvíøatech...


 
Datum:
31.10.2024  11:56
Od:
JendaS (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
30. øíjna 1866 císaø Franti¹ek Josef I. rozhodl, aby Praha byla prohlá¹ena otevøeným mìstem a aby byly zboøeny mìstské hradby.

Bìhem své náv¹tìvy Prahy po prohrané válce s Pruskem v roce 1866 podepsal rakouský císaø Franti¹ek Josef I. naøízení, které nadobro zmìnilo tváø hlavního mìsta èeského království. Jeho rozhodnutí prohlásit Prahu za otevøené mìsto a zru¹tit tak její pevnostní ráz vedlo do konce 19. století ke zboøení hradeb a prudkému rozvoji osídlení v okolí pìti pùvodních pra¾ských ètvrtí. Císaø dekret vydal 30. øíjna 1866, a o den pozdìji odjel prohlédnout si boji¹tì.

Hradby chránily Prahu pøed útoky od nepamìti, jen vzácnì ale svou úlohu opravdu splnily a s tím, jak se vyvíjelo vojenské umìní, byly v druhé polovinì 19. století vlastnì u¾ pøe¾itkem. Poslední vlna fortifikace, tedy budování takzvaných Nových hradeb, trvalo zhruba tøi ètvrtiny století. Mezi roky 1650 a 1730 tak Prahu sevøel pás barokního opevnìní, který ale spí¹e ne¾ k obranì proti nepøíteli nakonec slou¾il ke snadnému vybírání mýta a cel od lidí, smìøujících do mìsta.

Ani nejnovìj¹í opevnìní navíc nebylo z vojenského hlediska pøíli¹ dobøe provedeno. Bez ochrany zùstala øada vyvý¹enin jako Vítkov nebo Letná, odkud mohl nepøítel Prahu ostøelovat z dìl.

"Fortifikace byla pøedev¹ím vybudována pøíli¹ jednodu¹e. Snad jen Vy¹ehrad lze zejména vzhledem k dosti nepøístupnému terénu ohodnotit jako plnohodnotnou citadelu, jeho poloha na ji¾ním okraji Prahy v¹ak znaènì sni¾ovala jeho strategickou hodnotu," pí¹e historik Vladimír Kupka v knize Pra¾ská opevnìní.

Mohutné, nìkde i více ne¾ 12 metrù vysoké hradby mìøily na délku 14 kilometrù, vystupovaly z nich tøi desítky bastionù a lidé mohli v 60. letech 19. století do mìsta vstupovat deseti branami. Kromì nich existovala je¹tì zvlá¹tní ¾eleznièní brána, která umo¾òovala zají¾dìt vlakùm do vnitøní èástí prvního pra¾ského nádra¾í (dne¹ní Masarykovo). Na noc se ale mìsto, podobnì jako ve støedovìku, je¹tì v polovinì pøedminulého století zavíralo.

Hradby pøitom neomezovaly jen dopravu z venkova do Prahy (a naopak), ale výraznì také omezovaly mo¾nosti dal¹ího roz¹íøení mìsta. Existovalo napøíklad naøízení, podle kterého se "na vzdálenost dìlového výstøelu", tedy zhruba jednoho kilometru, smìly vnì opevnìní stavìt jen provizorní stavby, které navíc mohli vojáci nechat v pøípadì ohro¾ení zboøit. Na druhou stranu se ale u¾ od 30. let 19. století zaèaly pra¾ské hradby vyu¾ívat i pro zcela nevojenské úèely.

Na èásti opevnìní mezi Tì¹novem a Koòskou branou v horní èásti Václavského námìstí vznikla mezi roky 1827 a 1830 pìt metrù ¹iroká promenáda. Pískem sypané cestièky vedly pod vysázenými stromy, mezi kvìtinami a keøi.

Tato èást hradeb se stala oblíbeným místem dostaveníèek Pra¾anùm, kterým kromì altánkù od 50. let slou¾ily k odpoèinku i dvì kavárny. Právì v této èásti zaèala z druhé strany hradeb rùst nová mìsta, tedy Vinohrady (s pozdìji oddìleným ®i¾kovem) a Karlín.

Pøi pohledu na mapu je pøitom zajímavé, ¾e právì v této èásti Prahy se z nìkdej¹ího opevnìní nezachovalo témìø nic. Bourání hradeb, které zaèalo 20. èervence 1874 ve ètyøi hodiny ráno v místech, kde je dnes Muzeum hlavního mìsta Prahy, toti¾ postihlo hlavnì východní bøeh Vltavy, tedy s výjimkou pevnosti na Vy¹ehradì a èásti fortifikace nad Nuselským údolím. Z opevnìní na druhé strany øeky se naopak zachovala vìt¹ina bastionù i stovky metrù vysokých cihlových zdí.

Likvidace hradeb kolem Prahy ov¹em nebylo nic jednoduchého ani laciného, u¾ jen proto, ¾e se jich nyní u¾ rakousko-uherský erár odmítal vzdát bezplatnì. Pra¾¹tí zastupitelé si ale byli vìdomi toho, jak je likvidace opevnìného pásu dùle¾itá pro rozvoj mìsta, a vynalo¾ených penìz nelitovali.

V¾dy» napøíklad je¹tì v prvních letech provozu dne¹ního Hlavního nádra¾í, které bylo otevøeno roku 1871, museli cestující nejprve projít skrz Koòskou bránu, ne¾ se na nì dostali. zdroj:www.prazskypatriot.cz
 
Datum:
28.10.2024  07:45
Od:
zdenek (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
28. øíjen - Den vzniku samostatného èeskoslovenského státu

Den, který není tøeba blí¾e pøedstavovat, proto¾e si to v¹ichni pamatujeme za základní ¹koly. Èeskoslovenská republika vznikla roku 1918.

Samostatný èeskoslovenský stát byl vyhlá¹en 28. øíjna 1918. Jedalo se o jeden z nástupnických státù rozpadlého Rakousko-Uherska. Tehdej¹í Èeskoslovensko zahrnovalo území Èech, Moravy, Slezka, Slovensko a Podkarpatské Rusi.
 
Datum:
27.10.2024  09:21
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
27. øíjen -Svìtový den audiovizuálního dìdictví

Dne 27. øíjna 1980 pøijala generální konference UNESCO v Bìlehradì Doporuèení o ochranì pohyblivých obrazù (Recommendation for the Safeguarding and Preservation of Moving Images).

Z iniciativy Národního filmového archivu a Èeské komise pro UNESCO podpoøené dal¹ími národními komisemi pøijala 33. generální konference UNESCO v Paøí¾i návrh vyhlásit tento den Svìtovým dnem audiovizuálního dìdictví.
 
Datum:
25.10.2024  06:33
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
25. øíjna 1990 - Federální shromá¾dìní schválilo zákon, který nastartoval tzv. malou privatizaci. Zaèal prodej men¹ích provozoven - obchodù a restaurací.

Zákon è. 427/1990 Sb.Zákon o pøevodech vlastnictví státu k nìkterým vìcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, takzvaný zákon o malé privatizaci, schválilo nìkdej¹í Federální shromá¾dìní 25. øíjna 1990. Zákon, který v Èeskoslovensku umo¾nil rozjezd drobného podnikání, nabyl úèinnosti v prosinci tého¾ roku. Malá privatizace se rozbìhla v lednu 1991 a formálnì skonèila v roce 1994.

Podle odborníkù byla nejrychlej¹í a zároveò nejménì problematickou èástí celého privatizaèního procesu. Státu se v ní podaøilo ke konci roku 1993, kdy se konaly poslední aukce, získat pøes 31 miliard korun za zhruba 25 tisíc prodaných privatizaèních jednotek.

 
Datum:
23.10.2024  09:31
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
23. øíjna 1956

zaèalo v Maïarsku protikomunistické povstání, které podpoøili i vojáci. O den pozdìji vytvoøili I. Nagy a J. Kádár koalièní vládu, která povolila èinnost nekomunistických stran, vyhlásila neutralitu apod.

J. Kádár mezitím ode¹el do východního Maïarska, sestavil novou vládu a vrátil se do Budape¹ti s podporou sovìtských tankù. Odpor povstalcù byl bìhem tøí dnù zlomen. V ozbrojeném boji padlo asi 25 tisíc Maïarù, I. Nagy byl popraven spolu s dal¹ími 2000 lidmi. Témìø 200 tisíc Maïarù ode¹lo do exilu.
 
Datum:
22.10.2024  11:01
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
22. øíjen - Mezinárodní den balbutikù

Mezinárodní den balbutikù, patøí v¹em, kteøí mají problém s mluvou - koktají. Balbutikem se rozumí èlovìk mající problém s dosa¾ením plynulosti øeèi. Nejde o ¹i¹lavost nebo podobné poruchy, balbutik se zadrhává, èasto zopakuje èást slova nebo slovo celé.

Nejèastìj¹í je opakování první slabiky slova, ménì èasté opakování slabik uvnitø slova. Tento jev mù¾e být doprovázený rùznými pohyby balbutika sna¾ícího se øíci slovo co nejlépe. Èasté jsou pohyby hlavou, rukou, køeè nebo zkøivení úst pøi první slabice. U balbutikù je typické vyhýbání se urèitým slovùm, o nich¾ ví, ¾e zpùsobí problém. Nìkdy proto pøi øeèi u¾ívá relativnì nebì¾né formulace.

Vìt¹ina balbutikù nemá mentální poruchy, mozek v jiných èinnostech, ne¾ je øeè, funguje zcela normálnì. Je a bylo mnoho známých balbutikù, tøeba biblická postava Moj¾í¹, øímský císaø Claudius, geniální fyzik Isaac Newton nebo Winston Churchill.

Jak komunikovat s nìkým, kdo koktá:
- Nesna¾te se radit jako "Zpomal", "Nadechni se", "Uvolni se"

Koktání je o více vìcech ne¾ na první pohled vidíme. Taková rada mù¾e pùsobit jako poni¾ující.
- Nava¾te pøíjemný oèní kontakt. Zajímejte se o to, co druhý øíká, ne na to, jak to øíká. Pou¾ijte také øeè tìla.
- Nesna¾te se doplòovat vìty druhého a nepøeru¹ujte jeho projev. Ví, co má øíct, jen to trochu déle trvá.
- Sna¾te se mluvit v poklidném tempu. Nepøehánìjte to do té míry, ¾e Va¹e øeè bude pùsobit nepøirozenì.
- V¹ímejte si toho, co pro¾íváte. Je mo¾né, ¾e pøesto¾e pou¾íváte vstøícná slova, Va¹e tìlo a hlas komunikují rozpaky èi netrpìlivost.
- Buïte trpìliví pøi telefonování. Pokud nic nesly¹íte, je mo¾né, ¾e mluvíte s èlovìkem, co koktá. Telefonování pro nìj mù¾e být nároènou situací.
 
Datum:
21.10.2024  08:39
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
20. øíjna mìly svátek stromy!

Nápad slavit Den stromù vznikl v polovinì 19. století ve Spojených státech, odkud se roz¹íøil i na dal¹í kontinenty. Roku 1951 doporuèilo FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národù v¹em svým èlenským státùm slavit svìtový svátek stromu.

V Èeské republice se tento den poprvé masovì slavil v roce 1906, pak ale válka a komunistický re¾im tuto tradici pøeru¹ili. S nápadem na obnovu této tradice v ÈR pøi¹li v roce 2000 bývalý øeditel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor vìdy Václav Vìtvièka, zpìvaèka Hana Hegerová a výtvarník (práce se døevem) Martin Patøièný. Datum oslavy svátku stromù bylo stanoveno na 20. øíjna, proto¾e v mnoha lokalitách ÈR jde o vhodný termín pro sázení stromù a podzim je také èasem, kdy jsou stromy asi nejkrásnìj¹í a hrají v¹emi barvami.
 
Datum:
18.10.2024  04:38
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
18. øíjen - Evropský den boje proti obchodování s lidmi

®ádná zemì není vùèi obchodování s lidmi imunní, celosvìtovì jsou obchodovány miliony lidí. V roce 2007 vyhlásila Evropská komise 18. øíjen Evropským dnem boje proti obchodování s lidmi.

Obchodování s lidmi se bohu¾el nevyhýbá ani Èeské republice. Mezi nejèastìj¹í formy páchané v Èeské republice nebo na èeských obèanech v zahranièí patøí obchodování s lidmi za úèelem pracovního a sexuálního vykoøis»ování a obchodování s lidmi kvùli nuceným sòatkùm. Èeská republika je jak zemí zdrojovou, tak zemí tranzitní a cílovou.

Èeská republika bojuje proti obchodování s lidmi nejen kvalitní prací kriminalistù a soudcù, ale také preventivními aktivitami a péèí o obìti této trestné èinnosti. Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra v rámci Programu podpory a ochrany obìtí obchodování s lidmi poskytuje obìtem komplexní péèi, motivuje je ke spolupráci s orgány èinnými v trestním øízení a spoleènì s nestátními neziskovými organizacemi se podílel na øadì osvìtových kampaní jak pro odbornou, tak pro laickou veøejnost. Zdroj:www.mvcr.cz
 
Datum:
16.10.2024  08:18
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
16. øíjen - svìtový den vý¾ivy

Ka¾doroènì se od roku 1981 ve více ne¾ 150 zemích svìta slaví 16. øíjen jako Svìtový den vý¾ivy. Pøipomíná se na základì rozhodnutí Organizace OSN pro vý¾ivu a zemìdìlství (Food and Agriculture Organization, FAO) ve výroèní den zalo¾ení této organizace v roce 1945.

Ka¾doroèní oslava Svìtového dne vý¾ivy je dùle¾itá pro zviditelnìní a pøipomenutí problému potravinového zabezpeèení a zdravé vý¾ivy ve svìtì a mìla by motivovat k výmìnì informací a novým kontaktùm mezi odborníky, ale také ke zvý¹ení povìdomí mezi laickou veøejností o aktuálních vý¾ivových tématech.

Informace z oblasti vý¾ivy naleznete na stránkách Centra podpory veøejného zdraví a na http://www.szu.cz/publikace/diety-specielni-vyziva.
 
Datum:
15.10.2024  09:54
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
15. øíjen - Mezinárodní den bílé hole / Den bílé pastelky

Dne 15. øíjna 1964 se v New Yorku konalo zasedání Svìtové rady pro blaho slepcù, které ustanovilo Mezinárodní den bílé hole, aby upozornilo na problémy zrakovì posti¾ených lidí.

V roce 2000 byl tento den u nás zvolen pro konání celonárodní sbírky Bílá pastelka. V tento den tak mù¾ete potkávat na ulicích dobrovolníky, kteøí prodávají bílé pastelky jako¾to symbol svìta nevidomých. Pokud byste chtìli pøispìt, ale ¾ádného dobrovolníka jste nepotkali, mù¾ete vyu¾ít bankovní spojení èi zaslat DMS. Kontakt si najdete lehce na netu.

***

15. øíjen je také Svìtový den venkovských ¾en / Svìtový den ¾en ¾ijících na venkovì

Mo¾ná vám na první pøeètení Den venkovských ¾en vyvolá na tváøi úsmìv. Pøesto se jedná o vá¾nì mínìný významný den, který vyhlásilo OSN. Podle odhadù tvoøí ¾eny ¾ijící na venkovì pøibli¾nì ètvrtinu svìtové populace a svou prací vytváøí více ne¾ polovinu mno¾ství svìtové potravy. Jejich postavení ale èasto není dobré - pracují v nepøíznivých podmínkách, ¾ijí v chudobì, práce bývá vzdálená od domova...
Den venkovských ¾en by mìl pøispívat k lep¹ímu poznání a pochopení daného prostøedí a mìl by pomoci situaci venkovanek zlep¹it.

 
Datum:
14.10.2024  12:52
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
14. øíjen - Svìtový den zraku

Mnoho oèních vad vzniká zbyteènì. Napøíklad ka¾dý ví, ¾e by nemìl dlouhé hodiny unavovat oèi díváním se na monitor poèítaèe, ¾e by nemìl trávit èas v zakouøeném prostøedí...

Svìtová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila Svìtový den zraku právì proto, aby lidé byli lépe informováni, jak po¹kozením zraku pøedcházet. Den zraku má ukázat, ¾e nejúèinnìj¹í je samozøejmì dobrá prevence, vèasná diagnostika a co nejlep¹í léèba. Odhaduje se, ¾e a¾ v 80% pøípadù ¹lo oslepnutí zabránit, kdyby byl posti¾ený vèas léèen.

V rámci tohoto dne se na øadì míst konají nejrùznìj¹í akce, napø. vy¹etøení zraku zdarma, zábavný program s názornými ukázkami a dal¹í...
 
Datum:
11.10.2024  13:35
Od:
Karla (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
 
11. øíjna 1984 udìlila ©védská akademie proslulému èeskému básníkovi, spisovateli, novináøi a pøekladateli Jaroslavu Seifertovi Nobelovu cenu za literaturu.

Seifertovo zdraví ji¾ bylo podlomené a sám si cenu pøevzít nemohl. Z rukou ¹védského krále si ji tedy následnì pøevzala básníkova dcera Jana Seifertová-Plichtová, její¾ originál si uschovala doma.

Udìlení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi bylo pøedev¹ím velkou ranou pro normalizaèní kulturní politiku. Básník patøící za první republiky k nejvýraznìj¹ím osobnostem levicové kulturní avantgardy (z KSÈ byl vylouèen v souvislosti s kritikou bol¹evizace této strany v roce 1929, pozdìji vstoupil do sociální demokracie), byl ostøe kritizován v padesátých letech za svou sbírku Píseò o Viktorce.

Pak sice následovalo smíøení v podobì dal¹í sbírky Maminka obsahující kouzelné, ale z hlediska re¾imu naprosto ne¹kodné návraty k vzpomínkám z dìtství. Jen¾e ji¾ na druhém sjezdu Svazu èeskoslovenských spisovatelù patøil Jaroslav Seifert mezi spisovatele, kteøí ostøe kritizovali pomìry. Odvá¾il se dokonce poukázat na osudy literátù vìznìných z politických dùvodù. Svými postoji získal Jaroslav Seifert velký respekt mezi spisovateli i ve veøejnosti a v roce 1967 byl jmenován národním umìlcem. Jako úøadující pøedseda Svazu èeskoslovenských spisovatelù patøil mezi výrazné stoupence reformních my¹lenek tzv. Pra¾ského jara v roce 1968 a odpùrce okupace. Po nástupu tzv. normalizace se ocitl na samém okraji literárního ¾ivota a jeho sbírka Morový sloup obsahující ver¹e z let 1968-1970 vy¹la nejprve pouze v samizdatu.

Koncem roku 1976 se stal jedním ze signatáøù Charty 77 v první vlnì. Nobelova cena mu byla udìlena jako pocta velké generaci èeských básníkù a spisovatelù meziváleèné republiky, mezi její¾ poslední ¾ijící velké pøíslu¹níky patøil. Udìlení ceny básníkovi vládnoucí re¾im viditelnì zaskoèilo, rychle v¹ak zavrhl nátlak na J. Seiferta, aby cenu odmítl, a soustøedil se na neutralizaci mo¾ných dopadù. Vyu¾il pøitom i básníkùv ¹patný zdravotní stav, který Jaroslavu Seifertovi nedovolil osobnì si cenu ve ©védsku pøevzít. Udìlení Nobelovy ceny dokázala oficiální propaganda podat tak, ¾e kritický osten proti souèasné kulturní politice v Èeskoslovensku byl výraznì oslaben. Seifertovu tvorbu musel re¾im více respektovat, pochopitelnì se v¹ak soustøedil hlavnì na jeho sbírky z první republiky. Upravit Seiferta do podoby re¾imnì konformního básníka se mu v¹ak nepodaøilo.
Re¾im zobrazení: v¹e / strom
    Star¹í pøíspìvky >>>