Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milena,
zítra Miloš.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dočká se zoo mláďat binturongů?  


 
Ostravská zoologická zahrada chová zvířata tohoto zvláštního jména nepřetržitě od roku 1981. Za celou dobu se nepodařilo odchovat žádné mládě. Nyní je ale šance na rozmnožení reálná.
 

Proč se doposud nedařilo binturongy rozmnožit?

"Po jednodenním seznamování přes mříž, byla zvířata spojena. Byli jsme napjatí, jak seznamování proběhne. Není vždy jisté, že si zvířata padnou do oka a vytvoří harmonický pár. Po spojení docházelo k drobným šarvátkám, které jsou u binturongů přirozené - oba na sebe cenili zuby a vydávali vrčivé zvuky, nijak se ale nenapadali, ani se nezraňovali.

Dnes už jsou docela sehraná dvojka. Pohybují se společně po vnitřním i venkovním výběhu a když se unaví, usnou přituleni těsně u sebe. Každopádně se o sebe začínají aktivně zajímat. Budeme tedy doufat, že se dočkáme i mláďat," popisuje situaci u binturongů zooložka Adéla Obračajová.
 

"Dříve jsme chovali buď jedince stejného pohlaví, starší zvířata nebo jen jednoho jedince. V současnosti máme v zoo dva páry této asijské šelmy. Jeden je umístěn v expozici Čitván, kde obývá třetím rokem společný prostor s vydrami malými. U tohoto páru už se mláďat asi nedočkáme, protože samici je 15 let, což je na binturongy docela pokročilý věk. Druhý pár, který byl sestaven teprve před pár týdny, je k vidění v Pavilonu indických zvířat. Ke čtyřleté samici jsme v polovině února získali z anglické Zoo Chessington stejně starého samečka. Právě do těchto zvířat vkládáme naděje, že bychom se konečně mohli mláďat dočkat."
 
* * *
 
Binturong (Arctictis binturong) je největší cibetkovitou šelmou žijící v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii a na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Má hustou černou srst, která jej v přírodě chrání hlavně proti dešti. Velice dobře šplhá po stromech, při pohybu ve větvích si pomáhá chápavým ocasem, za který se dokáže i zavěsit. Je aktivní převážně v noci, den tráví spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, jsou binturongové spíše všežraví. I tento druh patří ve své domovině k ohroženým.

V Červeném seznamu je veden v kategorii zranitelný (Vulnerable). Za posledních 30 let jeho populace klesla o 30 %. Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí a nelegální lov. Tradiční lidová medicína využívá penisové kůstky binturongů.
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava
 


Komentáře
Poslední komentář: 24.04.2016  13:06
 Datum
Jméno
Téma
 24.04.  13:06 ferbl
 23.04.  08:11 EvaP
 22.04.  09:26 Von